Трудові правовідносини

Звісно, питання перенесення робочих днів досить опосередковано стосується кадрових звітів — хіба що, коли якийсь граничний термін їх подання припадає на перенесений робочий день, але ми маємо ознайомити вас з відповідними правилами цієї процедури саме зараз, аби ви встигли видати наказ про перенесення робочих днів, не пропустивши перший робочий день, який доцільно перенести у 2018 році. Отож, довідайтеся, в які строки необхідно видати такий наказ, як його правильно скласти, а також що робити у випадку, коли на перенесені робочі дні припадають дні відпусток чи тимчасової непрацездатності працівників.

З 1 січня 2018 року діють нові розміри мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму. Мінімальна зарплата знову зросла, та не так стрімко, як минулого року, а тому «паніки» вже немає. Хоча перед прийняттям Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» від 7 грудня 2017 р. № 2246-VIII (далі — Закон № 2246) дехто з високопосадовців заявляв, що резерви є і мінімальна зарплата може бути ще вищою, та обійшлося. До мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму прив’язані посадові оклади й тарифні ставки працівників, а також різні соціальні виплати. Тому коротко проінформуємо, як і на що саме випливають їхні нові розміри при використанні в роботі.

Можливість звільнення працівника за ініціативою роботодавця у випадку його невідповідності займаній посаді або виконуваній роботі передбачена у п. 2 ст. 40 Кодексу законів про працю України (далі ― КЗпП). При цьому таке звільнення фактично може відбутися за різних обставин невідповідності працівника займаній посаді, що у свою чергу може обумовити і деякі відмінності у відповідних діях кадровика та оформлених при цьому документах, які й розглянемо більш детально у статті.

Бувають випадки, хоча і не часто, коли працівник тривалий час не з’являється на роботу внаслідок тимчасової непрацездатності, яка вже фактично і не виглядає «тимчасовою». У таких випадках роботодавець має право звільнити такого працівника з власної ініціативи, але лише за певних обставин та з додержанням порядку дій, які ми і розглянемо далі у статті більш детально.

Факти розкрадання майна роботодавця, включаючи й «дрібні крадіжки», трапляються не так вже й рідко, але не всі кадровики знають, як правильно звільнити відповідного працівника за такою підставою. Дізнайтеся, якою має бути процедура звільнення за розкрадання майна за різних обставин, а також як отримати роботодавцю компенсацію його втрат від винного у розкраданні працівника.

Мало кому з кадровиків доводилося оформлювати звільнення працівників через призов або мобілізацію власника − фізичної особи під час особливого періоду, тому майже ніхто не знає, як це зробити. Тож ознайомтеся з порядком звільнення у такому випадку, оскільки ніхто не застрахований від того, що колись доведеться займатися відповідними питаннями.

Бувають випадки, коли за рішенням суду, іншого відповідного уповноваженого органу або з певних причин необхідно поновити звільненого працівника на посаді, на якій він раніше працював, але вона вже «зайнята» іншим працівником. Що ж робити у такій ситуації, чи можна звільнити «нового» працівника з посади, яку займав перед ним інший працівник, і якщо це так, то як це правильно зробити, аби  не порушити чинного законодавства? На усі ці питання ми і знайдемо відповіді у цій статті.

Переважна частина відпусток надається працівникові для відпочинку, але деякі і для інших цілей, наприклад, навчання чи догляду за дитиною. Також різні категорії працівників мають право на різні тривалості своїх щорічних відпусток, а деякі категорії, крім того, мають і право на додаткові відпустки, причому як за свій рахунок, так і за рахунок роботодавця. Як же не заплутатися у всіх цих видах відпусток, та якими нормами законодавства регулюються окремі їхні види? На усі ці запитання ми знайдемо відповідь у цій статті, яка може стати для кадровика своєрідним довідником з відпусток та їх «класифікатором».

Перерви у роботі поряд з вихідними (святковими, неробочими) днями та щорічними відпустками належать до часу відпочинку працівника, тобто до такого часу, протягом якого працівник є вільним від виконання своїх трудових функцій і має право використовувати його на власний розсуд. Кодексом законів про працю України (далі ― КЗпП) передбачені різні види перерв у роботі, а також їхні різні види передбачені і нормативними та методичними документами з питань нормування праці. З’ясуйте, чим же відрізняються різні види перерв та як у них не заплутатися.

Будь-хто з працівників підприємства може опинитися у скрутній фінансовій ситуації, коли виникає потреба взяти гроші в борг для вирішення проблемних питань. Окрім фізичних осіб – позикодавців, тобто звичайних пересічних громадян, для працюючого громадянина досить часто роль позичальника виконує саме його підприємство. Дізнайтеся, як вітчизняне законодавство тлумачить такі відносини, якими нормами слід керуватися роботодавцю, щоб надати працівникові грошову позику, не порушуючи чинне законодавство, які документи слід оформити та що робити, якщо працівник на час звільнення не повернув отриману позику.

0