Проведення співбесід

    Співбесіди дотепер залишаються найбільш широко застосовуваним методом відбору кадрів — навіть працівників нижчої ланки не приймають на роботу хоча б без однієї співбесіди, а підбір керівника може вимагати проведення й з десяток співбесід з різними фахівцями підприємства.

    Існує кілька видів проведення співбесід, серед яких найбільш поширеними є:

  1. Індивідуальна співбесіда (або співбесіда «тет-а-тет»).
  2. Групова співбесіда.
  3. Попередня співбесіда.
  4. Відбіркова співбесіда.

    До співбесіди варто підготуватися заздалегідь.  Ви повинні правильно оцінити потенційного працівника та прийняти відповідне рішення, а кандидат -показати свою кваліфікацію й можливість скласти своє враження про майбутнього роботодавця, а також отримати інформацію про роботу на даному підприємстві в цілому.

    Перш ніж перейти до складання списку запитань, потрібно визначити для себе цілі, які ставляться перед співбесідою. Найголовнішим у співбесіді є отримання, при можливості, найбільш повного і правильного враження про кандидата.

    Іноді зустрічаються вакансії (переважно, на великих підприємствах), для заняття яких буває недостатньо мати гарну освіту, великий досвід роботи й знати іноземну мову. Більшість керівників таких підприємств вважають за краще прийняти креативного і комунікабельного співробітника, а не того, у якого більший професійний стаж. 

    Для деяких вакантних посад, особливо, керівних та матеріально-відповідальних, необхідно виявити не лише професійні здібності потенційного працівника, а і його життєві принципи, стратегії мислення та поведінки, соціальні очікування тощо. Проте одразу виникає питання, як про все це дізнатися та зробити правильні висновки на співбесіді? Адже далеко не кожен кандидат буде відверто розповідати про такі речі й якщо запитувати про них напряму, він просто «сховається» або ж відповідатиме стандартними фразами, які не нестимуть жодної корисної інформації. За таких обставин допоможе методика проективних запитань, завдяки якій ви таки зможете отримати адекватні відомості для оцінки кандидата під конкретну вакансію.

    Мінімальний набір дій на співбесіді з потенційним здобувачем включає три основні складових: телефонне інтерв’ю, перша очна співбесіда та повторна співбесіда (завершальні переговори) з кращими кандидатами.

    Скорочувати цю процедуру підбору не рекомендується — це можуть робити тільки ті роботодавці, які:

  • підбирають некваліфікований персонал на тимчасові позиції;
  • готові серйозно ризикувати, знаходячись у часовому цейтноті (наявна не «гаряча», а просто «палаюча» вакансія;
  • намагаються якомога скоріше прийняти на роботу вже заздалегідь обраного (можливо, навіть заочно — наприклад, з конкуруючого підприємства) конкретного кандидата.
0