Класифікатор професій
Всі назви посад і професій обов’язково мають відповідати КП. Це правило чинне для підприємств, установ, організацій усіх форм власності та для фізичних осіб, що використовують найману працю.
Класифікатор складається з таких основних розділів, з якими необхідно працювати під час пошуку назв професій:
- Класифікація професій. У цьому розділі розміщено коди та назви класифікаційних угруповань (розділів, підрозділів, класів, підкласів і груп професій).
Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 18.11.2014 р. № 1361 було внесено певні зміни та доповнення до Національного класифікатора України ДК 003:2010. Ці зміни наберуть чинності 01.03.2015 р.
Протягом 2016 року до КП було розроблено та затверджено дві Зміни:
- Зміну № 4 (затверджена наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (далі — Мінекономіки) від 4 березня 2016 р. № 394; набула чинності з 01.04. 2016 р.); і
- Зміну № 5 (затверджено наказом Мінекономіки від 10 серпня 2016 р. № 1328; набула чинності з 15.08.2016 р.).
Сьогодні КП містить 8854 професійні назви робіт.
Для того, щоб підібрати назву професії, слід використовувати назви, наведені в КП і за потреби, похідні слова та уточнення (розширення) назв професій.
Іноді назви посад і професій, зазначені у штатному розписі, трудових книжках працівників та інших документах, необхідно перейменовувати для приведення у відповідність до КП.
Як правильно внести до трудової книжки назву посади (роботи), яка в Класифікаторі професій наведена в дужках? Наприклад: «Молодша медична сестра (санітарка, санітарка-прибиральниця, санітарка-буфетниця та ін.)». Чи можна записати просто «Санітарка» або «Санітарка-буфетниця»? Що означає «та ін.»?
Наш бізнес зосереджений у мережі Інтернет і потребує прийняття на роботу працівників за поширеними в ІТ-сфері професіями «Модератор» і «SEO-спеціаліст». Функціональні обов’язки таких працівників загальновідомі, але ми не знайшли цих професій у Класифікаторі професій. Які професійні назви слід використовувати?
Як правильно назвати посаду працівника супермаркету, до обов’язків якого належить приймання від покупців особистих речей на час відвідування магазину (раніше була посада «Черговий камери схову»)?
Чи можна скорочувати професійні назви робіт, наведені в Класифікаторі професій? Зокрема, чи можна прийняти особу на роботу слюсарем, якщо в КП немає назви просто «Слюсар» (усі професійні назви робіт слюсарів наведені з уточнюючими словами).
Як правильно згідно із Класифікатором професій назвати посаду «Консультант у торговому залі» (працівник надає консультації з побутової техніки)?