Оплата праці

Трапляється, що, крім обов’язкових податків і зборів, бухгалтерії підприємства доводиться проводити ще й інші, неподаткові відрахування із заробітної плати когось з працівників, зокрема, відрахування сум «зайвих» відпускних. Дізнайтеся, в яких випадках законодавство дозволяє проводити такі відрахування, а також в якому розмірі та на підставі яких документів це можна зробити.

Дізнайтеся, на які пільги в оподаткуванні мають працівники, коли і за яких умов їх можна надавати та які при цьому мають бути підтвердні документи, а також з’ясуйте, як діяти у деяких нестандартних ситуаціях, стосовно яких виникає, зазвичай, найбільше запитань.

    Працівники підприємства частенько запізнюються на роботу й у них завжди є нібито вагомі причини для виправдання. У той же час свій обсяг роботи вони виконують: хтось справляється упродовж робочого дня, хтось інколи затримується довше. Та подекуди керівництво такий стан справ не влаштовує, тому приймається рішення чітко фіксувати час приходу працівників на роботу та час її залишення й оплачувати тільки фактичний час роботи. За таких обставин одразу виникає низка запитань, наприклад, як це забезпечити та відображати в табелі обліку використання робочого часу, чи потрібно в такому разі встановлювати працівникам годинні ставки, чи слід завчасно попереджати працівників про нові правила роботи тощо. Окрім цього, багатьох працівників такий підхід починає обурювати,оскільки вони вважають, якщо виконують свій обсяг роботи, то претензій до них стосовно часу приходу на роботу не повинно бути. Дізнайтеся, яким чином можна мирно вийти з цієї ситуації, дотримуючись і чинного законодавства, і інтересів як працівників, так і роботодавця.

    Для сільського, лісового та рибного господарства характерною є виплата частини заробітної плати в натуральній формі. В інших галузях народного господарства частину зарплати також можна виплачувати в натуральній формі, але є низка обставин, які звужують таку можливість. З’ясуйте, що ж таке виплата зарплати в натуральній формі та натуральна оплата праці, які саме підприємства можуть її практикувати, як це документується та які має наслідки в розрахунках з працівниками.

    Відомо, що донорам надається додатковий день відпочинку за день до давання крові зі збереженням середнього заробітку. Якщо працівник працює за поденним обліком робочого часу — з понеділка по п’ятницю (суботу) — труднощів з оплатою та наданням такого дня не виникає. А якщо працює за підсумованим обліком робочого часу, то що тоді є днем відпочинку? Як його оплачувати? Як бути, якщо кров давалася під час відпустки? Закон про донорство ці питання регулює не в повній мірі, тож спробуємо розглянути їх через призму роз’яснень Міністерства соціальної політики України (далі ― Мінсоцполітики).

0