Медогляди у зв’язку з роботою з моніторами — роз’яснює Держпраці

Процедура проведення медичних оглядів працівників певних категорій визначена наказом МОЗ України від 21.05.2007 р. № 246 «Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій». Порядок призначений для: працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими та небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, та осіб віком до 21 року.

Гігієнічна оцінка умов та характеру праці на робочих місцях проводиться відповідної до Державних санітарних норм та правил «Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу», затверджених наказом МОЗ України від 08.04.2014 р. № 248 та залежить від фактично визначених рівнів впливу факторів виробничого середовища і трудового процесу та з урахуванням їх можливої шкідливої дії на здоров’я працівника. Згідно пункту 3.1 Наказу № 246, роботодавець організовує лабораторні дослідження умов праці з визначенням шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу на конкретних робочих місцях працівників відповідно до гігієнічної класифікації праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості і напруженості трудового процесу з метою визначення категорій працівників, які підлягають періодичним медоглядам.

Відповідно до Наказу № 248, шкідливі умови праці характеризуються такими рівнями шкідливих виробничих факторів, які перевищують гігієнічні нормативи та здатні чинити несприятливий вплив на організм працівника та/або його нащадків. Віднесення робіт до категорії із шкідливими і важкими умовами праці здійснюється на підставі результатів атестації відповідних робочих місць за умовами праці, яка проводиться згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 р. № 442.

Відповідно до Постанови КМУ від 8 листопада 2000 р. № 1662 «Про затвердження переліку професійних захворювань» (Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 294 від 26.04.2017 р.) визначені захворювання, які можуть бути викликані роботою з відео-терміналами, а саме у операторів комп’ютерного набору:

  • Дисоціативні моторні розлади, у тому числі писальний спазм.
  • Захворювання периферичної нервової системи: моно- і полінейропатії верхніх і нижніх кінцівок, у тому числі компресійні та вегетативно-сенсорні; радикулопатії (шийного, попереково-крижового рівнів); радикуломієлопатії (шийного та попереково-крижового рівнів);
  • Захворювання кістково-м’язової системи та сполучної тканини: хронічні міофібрози передпліччя і плечового поясу, тендовагініти, стенозуючі лігаментози, стилоїдози (ліктьовий, плечовий), епікондиліт; бурсити гострі та хронічні ліктьового і колінного суглобів; періартрози (плечо-лопатковий, ліктьовий, колінний), артрози, остеоартрози (тієї ж локалізації); остеохондропатії (остеонекрози), у тому числі хвороба Кінбека, остеохондрит розшаровний та інші.

Слід враховувати, що перелік небезпечних та шкідливих речовин і виробничих факторів, вплив яких може викликати професійне захворювання, робіт та виробництв, на яких можливе виникнення професійного захворювання, не є вичерпним (Інструкція про застосування переліку професійних захворювань, затверджена на виконання Постанови КМУ від 8 листопада 2000 р. № 1662 «Про затвердження переліку професійних захворювань»).

0