Для робіт підвищеної небезпеки цивільно-правові угоди заборонені

Під час перевірок фахівці Держпраці неодноразово встановлювали, що до виконання робіт підвищеної небезпеки допускаються особи та підрядні (субпідрядні) організації, які не мають дозволів, передбачених чинним законодавством.
Відповідно до частини третьої статті 837 Цивільного кодексу України для виконання окремих видів робіт, встановлених законом, підрядник (субпідрядник) зобов’язаний одержати спеціальний дозвіл.
Згідно з частиною третьою статті 21 Закону України «Про охорону праці» роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування з підвищеною небезпекою.
Процедуру видання або відмови у виданні, переоформленні, анулювання дозволів визначає Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеною небезпеки.

Тобто виконувати роботи підвищеної небезпеки на підставі договору підряду має право лише той підрядник, який одержав згідно з Порядком № 1107 дозвіл.

Управління Держпраці закликає суб’єктів господарювання не залучати до виконання робіт підвищеної небезпеки на підставі цивільно-правових договорів фізичних осіб, які не мають такого дозволу. Адже це — не лише порушення вимог законодавства про охорону праці та промислову безпеку, а й нехтування правами найманих працівників на соціальні гарантії, загроза їхнім здоров’ю і життю.
Особи, які залучаються до виконання робіт на підставі цивільно-правових договорів, виконують роботи без навчання з питань охорони праці та, як правило, без належної професійної підготовки. Нещасні випадки з такими особами не пов’язуються з виробництвом і потерпілі та їхні сім’ї не отримують жодних соціальних гарантій і пільг, передбачених законодавством.

Згідно з вимогами чинного законодавства про охорону праці замовник повинен визначити одну із підрядних організацій (як правило, генпідрядника, який має дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки) відповідальною за охорону праці на об’єкті. Недотримання генпідрядником цих вимог не знімає відповідальності з субпідрядника (підрядника) за порушення ним правил і норм безпеки праці під час виконання робіт і можливі у зв’язку з цим нещасні випадки. Усі вимоги чітко вказані у пункті 4.13 Основних положень «Охорона праці і промислова безпека у будівництві» Державних будівельних норм України (ДБН А.3.2-2-2009).

 

0