Безоплатне забезпечення працівників молоком або продуктами — роз’яснює Держпраці

Статтею 7 Закону України «Про охорону праці» передбачено,що працівники, які працюють у важких і шкідливих умовах, забезпечуються безоплатно лікувально-профілактичним харчуванням, молоком або іншими рівноцінними харчовими продуктами з метою зміцнення здоров’я і запобігання професійним захворюванням.

Видання працівникам молока та лікувально-профілактичного харчування передбачена також ст. 166 Кодексу законів про працю України.

Працівники безоплатно забезпечуються молоком або іншими рівноцінними харчовими продуктами на підставі Порядку безплатної видачі молока або інших рівноцінних харчових продуктів робітникам та службовцям, зайнятим на роботах зі шкідливими умовами праці, затвердженого постановою Держкомітету Ради Міністрів СРСР з праці та соціальних питань і Президії ВЦРПС від 16 грудня 1987 р. № 731/П-13. Віднесення умов робіт до шкідливих та важких можливе тільки на підставі результатів атестації робочих місць за умовами праці в Порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442.

До Порядку № 731 додається Перелік хімічних речовин, при роботі з якими у профілактичних цілях рекомендується вживання молока або інших рівноцінних харчових продуктів, затверджений Міністерством охорони здоров’я СРСР від 4 листопада 1987 р. № 4430-87.

Згідно з пп. а п. 1 Порядку № 731 молоко видається по 0,5 літра за зміну незалежно від її тривалості у дні фактичної зайнятості працівника на роботах, пов’язаних із виробництвом або застосуванням хімічних речовин, передбачених у Переліку № 4430.

Слід зауважити, що не допускається оплата молока грошима, заміна його іншими продуктами харчування, крім рівноцінних, видання молока за декілька змін наперед або за попередні зміни, видання молока додому. Єдиний випадок, коли може надаватися грошова компенсація на придбання молока — це роз’їзний характер праці.

Якщо на підприємстві немає об’єкту гарячого харчування (їдальня, буфет, роздаточна, пункт харчування тощо) в організації видання молока виникають певні проблеми. За висновком НДІ гігієни харчування АМН України від 13 травня 1992 року № 183 допускається заміна молока лише за умови повної відсутності його в торговельній мережі іншими продуктами тваринного походження. А саме, 0,5 л молока можна замінити:

— кисломолочні продукти (кефір, кисле молоко, мацоні тощо) — 500,0 г;
— сир — 100, 0 г;
— сир твердий — 24% жирності — 60,0 г;
— молоко сухе — 55,0 г;
— молоко згущене стерилізоване без цукру — 200,0 г;
— яловичина ІІ категорії (сира) — 90,0 г;
— риба нежирна (сира) — 90,0 г;
— яйце куряче — 2 шт.

Працівникам, які під час роботи контактують із неорганічними сполуками свинцю, необхідно додатково до молока видавати 2 г пектину у вигляді збагачених ним консервованих рослинних продуктів, фруктових соків, напоїв. Допускається заміна цих продуктів натуральними фруктовими соками з м’якоттю в кількості 250–300 г. Видання цих продуктів має бути організоване до початку роботи.

 

 

0