від 2 березня 2017 р. № 198
Відповідно до абзацу другого статті 74 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я», абзацу десятого підпункту 8 пункту 4 Положення про Міністерство охорони здоров’я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 267, та у зв’язку з запровадженням в Україні підготовки фахівців за спеціальністю «Медсестринство» та освітнім ступенем «магістр» наказую:
1. Затвердити зміни до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78 «Охорона здоров’я», затвердженого та впровадженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 29 березня 2002 року № 117 (зі змінами), що додаються.
2. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра з питань європейської інтеграції Сивак О. В.
В. о. Міністра У. Супрун
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства охорони здоров’я України
02 березня 2017 року № 198
ЗМІНИ
до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78 «Охорона здоров’я»
1. Пункт 4 «ГОЛОВНА МЕДИЧНА СЕСТРА» розділу «КЕРІВНИКИ» викласти у такій редакції:
«4. ГОЛОВНА МЕДИЧНА СЕСТРА
Завдання та обов’язки. Керується чинним законодавством України про охорону здоров’я та нормативно-правовими актами, що визначають діяльність органів управління та закладів охорони здоров’я.
Здійснює управлінську та представницьку діяльність. Бере участь в організації лікувально-профілактичної та адміністративно-господарської діяльності закладу. Організовує роботу з добору і розстановки молодших спеціалістів з медичною освітою та молодшого медичного персоналу. Забезпечує високу якість надання медичної допомоги шляхом раціональної організації праці молодших спеціалістів з медичною освітою і молодшого медичного персоналу закладу. Керує роботою підлеглого персоналу щодо виконання призначень лікарів, правил прийому і виписки хворих, догляду за пацієнтами. Розробляє і впроваджує заходи щодо підвищення кваліфікації молодших спеціалістів з медичною освітою, а також спеціальної підготовки на робочих місцях молодших медичних сестер. Контролює своєчасне проходження атестації молодших спеціалістів з медичною освітою. Контролює облік, розподіл, витрати і зберігання матеріалів і медикаментів, у тому числі отруйних і наркотичних лікарських засобів. Створює належні виробничі умови, забезпечує додержання співробітниками правил внутрішнього трудового розпорядку, охорони праці та протипожежного захисту. Аналізує показники роботи молодших спеціалістів з медичною освітою закладу, вживає заходів щодо їх оптимізації, видає відповідні директивні документи з цього питання. Контролює дотримання санітарно-гігієнічного та протиепідемічного режиму закладу. Дотримується правил медичної деонтології. Постійно удосконалює свій професійний рівень.
Повинна знати: чинне законодавство про охорону здоров’я та нормативні документи, що регламентують діяльність закладів охорони здоров’я; права, обов’язки та відповідальність головної медичної сестри; нормативні акти щодо підготовки, підвищення кваліфікації та атестації медичних працівників; порядок ведення облікової та звітної документації, методи обробки медичної статистичної інформації; охорону праці, техніку безпеки та правила протипожежного захисту; принципи проведення протиепідемічних заходів; правила оформлення медичної документації за розділами своєї роботи; сучасні методи діагностики, надання долікарської допомоги при невідкладних станах; сучасні джерела медичної інформації, методи її аналізу та узагальнення.
Кваліфікаційні вимоги. Професійна освіта (молодший спеціаліст) або вища освіта (молодший бакалавр, бакалавр, магістр), галузь знань «Охорона здоров’я», спеціальність «Медсестринство», спеціалізації: «Сестринська справа», «Лікувальна справа», «Акушерська справа». Підвищення кваліфікації (курси удосконалення тощо). Стаж роботи за фахом не менше 5 років.».
2. Доповнити розділ «КЕРІВНИКИ» після пункту 10 новим пунктом 11 такого змісту:
«11. ЗАСТУПНИК ГОЛОВНОГО ЛІКАРЯ З МЕДСЕСТРИНСТВА
Завдання та обов’язки. Керується чинним законодавством України про охорону здоров’я та нормативно-правовими актами, що визначають діяльність органів управління та закладів охорони здоров’я. Здійснює керівництво діяльністю молодших спеціалістів з медичною освітою та забезпечує ефективне виконання покладених на них завдань. Організовує санітарно-епідеміологічну, адміністративно-господарську діяльність в межах компетентності. Готує пропозиції щодо призначення на посади та звільнення з посад молодших спеціалістів з медичною освітою, молодших медичних сестер згідно з чинним законодавством. Організовує розроблення проектів законодавчих і нормативних актів в межах своєї компетенції. Здійснює аналіз стану, тенденції розвитку і діяльності медсестринської служби та приймає відповідні рішення щодо усунення недоліків. Організовує роботу з добору, розстановки і використання медичних кадрів. Забезпечує своєчасне підвищення кваліфікації молодших спеціалістів з медичною освітою. Сприяє створенню належних виробничих умов, забезпечує контроль за станом трудової та виконавчої дисципліни, додержанням співробітниками правил охорони праці і протипожежного захисту. Аналізує показники роботи молодших спеціалістів з медичною освітою закладу, вживає заходів щодо їх оптимізації, видає відповідні директивні документи з цього питання. Дотримується принципів медичної деонтології. Постійно удосконалює свій професійний рівень.
Повинен знати: чинне законодавство України про охорону здоров’я та нормативні документи, що регламентують діяльність закладів охорони здоров’я; практику застосування чинного законодавства у межах своєї компетенції; основи державного управління; права, обов’язки та відповідальність заступника головного лікаря з медсестринства; основи організації роботи та технологію процесу управління; економічні основи управління охороною здоров’я, специфіку менеджменту і маркетингу в галузі охорони здоров’я; систему управління якості згідно з вимогами ДСТУ ISO 9001 та вимогами внутрішньої документації системи управління якості в межах своєї компетенції; правила ділового етикету; штатний розклад закладу, укомплектованість підрозділів та потребу в кадрах і порядок складання графіків роботи та правильної розстановки молодших спеціалістів з медичною освітою; нормативні акти щодо підготовки, підвищення кваліфікації та атестації молодших спеціалістів з медичною освітою; порядок ведення облікової та звітної документації, основи медичної інформатики; принципи проведення протиепідемічних заходів; правила безпеки під час роботи з медичним інструментарієм та обладнанням; сучасні методи діагностики, надання долікарської допомоги при невідкладних станах; сучасні джерела медичної інформації, методи її аналізу та узагальнення.
Кваліфікаційні вимоги. Вища освіта (бакалавр, магістр), галузь знань «Охорона здоров’я», спеціальність «Медсестринство». Спеціалізація за фахом «Організація охорони здоров’я». Стаж роботи за фахом не менше 7 років.».
3. Пункти 11–14 розділу «КЕРІВНИКИ» вважати відповідно пунктами 12–15.
4. Доповнити розділ «ФАХІВЦІ» після пункту 3 новим пунктом 4 такого змісту:
«4. ГІГІЄНІСТ ЗУБНИЙ
Завдання та обов’язки. Керується чинним законодавством України про охорону здоров’я і нормативно-правовими актами, що визначають діяльність органів охорони здоров’я, організацію стоматологічної допомоги дорослому та дитячому населенню.
Володіє сучасними методами діагностики та первинного обстеження ротової порожнини та щелепно-лицевої ділянки. Проводить лікувально-профілактичну та санітарно-профілактичну роботу серед населення, спрямовану на збереження стоматологічного здоров’я, вироблення навичок раціонального догляду за порожниною рота дорослого і дитячого населення. Вміє надавати медичну допомогу при невідкладних станах. Веде медичну документацію. Дотримується принципів медичної деонтології. Постійно удосконалює свій професійний рівень.
Повинен знати: чинне законодавство про охорону здоров’я та нормативні документи, що регламентують діяльність закладів охорони здоров’я; організацію стоматологічної допомоги дорослому і дитячому населенню; права, обов’язки та відповідальність гігієніста зубного; міжнародну класифікацію хвороб; етіологію та патогенез захворювань ротової порожнини і щелепно-лицевої ділянки; організацію та методи профілактики стоматологічних захворювань у дітей і дорослих; надання долікарської допомоги при невідкладних станах; правила безпеки під час роботи з медичним інструментарієм і обладнанням; правила оформлення медичної документації; сучасну літературу за фахом.
Кваліфікаційні вимоги.
Гігієніст зубний вищої кваліфікаційної категорії: професійна освіта (молодший спеціаліст) або вища освіта (молодший бакалавр), галузь знань «Охорона здоров’я», спеціальність «Стоматологія». Підвищення кваліфікації (курси удосконалення тощо). Наявність посвідчення про присвоєння (підтвердження) вищої кваліфікаційної категорії з цієї спеціальності. Стаж роботи за фахом — понад 10 років.
Гігієніст зубний I кваліфікаційної категорії: професійна освіта (молодший спеціаліст) або вища освіта (молодший бакалавр), галузь знань «Охорона здоров’я», спеціальність «Стоматологія». Підвищення кваліфікації (курси удосконалення тощо). Наявність посвідчення про присвоєння (підтвердження) I кваліфікаційної категорії з цієї спеціальності. Стаж роботи за фахом — понад 7 років.
Гігієніст зубний II кваліфікаційної категорії: професійна освіта (молодший спеціаліст) або вища освіта (молодший бакалавр), галузь знань «Охорона здоров’я», спеціальність «Стоматологія». Підвищення кваліфікації (курси удосконалення тощо). Наявність посвідчення про присвоєння (підтвердження) II кваліфікаційної категорії з цієї спеціальності. Стаж роботи за фахом — понад 5 років.
Гігієніст зубний: професійна освіта (молодший спеціаліст) або вища освіта (молодший бакалавр), галузь знань «Охорона здоров’я», спеціальність «Стоматологія». Без вимог до стажу роботи.».
5. Пункти 4–31 розділу «ФАХІВЦІ» вважати відповідно пунктами 5–32.
6. Доповнити розділ «ФАХІВЦІ» після пункту 32 новим пунктом 33 такого змісту:
«33. СЕСТРА МЕДИЧНА — КООРДИНАТОР
Завдання та обов’язки. Керується чинним законодавством України про охорону здоров’я та нормативно-правовими актами, що визначають діяльність органів управління та закладів охорони здоров’я.
Вживає заходів щодо раціональної організації праці молодших спеціалістів з медичною освітою. Надає організаційно-методичну допомогу в роботі медсестринської служби закладу охорони здоров’я, розробляє та проводить заходи з підвищення кваліфікації молодших спеціалістів з медичною освітою і молодшого медичного персоналу: навчання на робочому місці, в інших структурних підрозділах закладів охорони здоров’я. Проводить підготовку молодших спеціалістів з медичною освітою до атестації. Здійснює організаційні заходи щодо проведення практичного навчання студентів медичних коледжів, училищ та інститутів медсестринства. Організовує конференції для молодших спеціалістів з медичною освітою. Бере участь в організації та проведенні занять у відділеннях закладу. Надає методичну допомогу закладу у проведенні санітарно-освітньої роботи з медичним персоналом, пацієнтами та їх родинами. Керує науково-дослідницькою роботою з фахових проблем в медсестринстві. Бере участь у реалізації комплексних планів розвитку та вдосконалення медсестринської служби закладу. Постійно підвищує свій професійний рівень.
Повинна знати: чинне законодавство про охорону здоров’я та нормативні документи, що регламентують діяльність органів управління і закладів охорони здоров’я, основи права в медицині, трудове законодавство; директивні документи, що визначають завдання та функції медичних закладів; права, обов’язки та відповідальність сестри медичної — координатора; нормативні акти щодо підготовки, підвищення кваліфікації та атестації молодших спеціалістів з медичною освітою; перспективи, вітчизняні і світові тенденції розвитку галузі, досягнення медичної та медсестринської наук і технологій відповідно до напрямку діяльності закладу; сучасні медсестринські методи управління; організацію наукової, навчально-методичної роботи; методи обробки медичної статистичної інформації; принципи проведення протиепідемічних заходів; надання долікарської допомоги при невідкладних станах; сучасні джерела медичної інформації, методи її аналізу та узагальнення; охорону праці, техніку безпеки та правила протипожежного захисту; правила ділового етикету; основи діловодства.
Кваліфікаційні вимоги.
Сестра медична — кординатор вищої кваліфікаційної категорії: вища освіта (бакалавр, магістр), галузь знань «Охорона здоров’я», спеціальність «Медсестринство». Підвищення кваліфікації (курси удосконалення тощо).
Наявність посвідчення про присвоєння (підтвердження) вищої кваліфікаційної категорії з цієї спеціальності. Стаж роботи за фахом — понад 10 років.
Сестра медична — кординатор I кваліфікаційної категорії: вища освіта (бакалавр, магістр), галузь знань «Охорона здоров’я», спеціальність «Медсестринство». Підвищення кваліфікації (курси удосконалення тощо). Наявність посвідчення про присвоєння (підтвердження) I кваліфікаційної категорії з цієї спеціальності. Стаж роботи за фахом — понад сім років.
Сестра медична — кординатор II кваліфікаційної категорії: вища освіта (бакалавр, магістр), галузь знань «Охорона здоров’я», спеціальність «Медсестринство». Підвищення кваліфікації (курси удосконалення тощо). Наявність посвідчення про присвоєння (підтвердження) II кваліфікаційної категорії з цієї спеціальності. Стаж роботи за фахом — понад п’ять років.
Сестра медична — кординатор: вища освіта (бакалавр, магістр), галузь знань «Охорона здоров’я», спеціальність «Медсестринство». Без вимог до стажу роботи.».
7. Пункти 32–49 розділу «ФАХІВЦІ» вважати відповідно пунктами 34–51.
В. о. начальника Відділу
освіти та науки Н. Олексіна