Лист Мінсоцполітики України від 08.08.2005 р. № 06-2/196

МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ І СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 08.08.2005 р. № 06-2/196

 

На Ваше звернення повідомляємо таке.

Відносно виконання роботи, не обумовленої трудовим договором

Відповідно до статті 31 Кодексу законів про працю України (далі - КЗоТ) власник або уповноважений їм орган не має права вимагати від працівника виконання роботи, не обумовленої трудовим договором. Хоча частина перша статті 21 КЗоТ  немістить вказівки на обов’язок працівника виконувати роботу по певній спеціальності (посади), а покладає на працівника обов’язок виконувати роботу, передбачену трудовим договором, за основу при визначенні кола обов’язків працівника береться саме спеціальність (посада). І якщо вже визначена назва спеціальності (а також кваліфікації) або посади, тоді обов’язки працівника уточнюють, вони можуть бути і значно ширше, чим це нормативно встановлено відносно відповідної спеціальності (посади), а можуть бути і звужені. Трудова функція службовця описана в довідник кваліфікаційний характеристика професія працівник, на підставі що складається посадовий інструкція конкретний працівник.

Право власника розширити коло обов’язків працівника обмежене. Для цього є тільки два варіанти: 1) або отримати згоду працівника; 2) або (за наявності підстав) використати порядок, встановлений частиною третьої статті 32 КЗоТ.

Відносно встановлення ненормованого робочого дня

Встановлення ненормованого робочого дня повинне здійснюватися з дотриманням Рекомендацій відносно порядку надання працівникам з ненормованим робочим днем щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці, затверджених наказом Мінпраці від 10.10.97 р. № 7.

Ненормований робочий день - це особливий режим робочого часу, що встановлюється для певної категорії працівників у разі неможливості нормування часу трудового процесу.

В якості компенсації за виконаний об’єм робіт, міру напруженості, складності і самостійності в роботі, необхідність періодичного виконання службових завдань понад встановлену тривалість робочого часу надається додаткова відпустка до 7 календарних днів.

Список професій і посад, на яких може застосовуватися ненормований робочий день, визначається колективним договором (пункти 1, 3, 7 вказаних вище Рекомендацій).

Відносно надання відпусток

Порядок і умови надання щорічних відпусток працівникам визначені статтею 79 КЗоТ.

Право на відпустку у зв’язку з вагітністю, пологами передбачений статтею 179 КЗоТ. Відповідно до цієї статті на підставі медичного висновку (а не залежно від волевиявлення працедавця  жінкам надається)оплачувана відпустка у зв’язку з вагітністю і пологами тривалістю 70 календарних днів до пологів і 56 календарних днів (у разі ускладнених або при народженні двох дітей - 70  після)пологів.

Тривалість відпустки обчислюється сумарно і складає 126 календарних днів (140 календарних днів). Він надається жінкам повністю, незалежно від кількості днів, фактично використаних до пологів.

Відповідно до цієї статті за бажанням жінки їй надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення їм трирічного віку. Надання цієї відпустки залежить виключно від бажання жінки, яка подає на ім’я працедавця відповідну заяву, про що видається наказ.

Виключно за бажанням жінки, а також інших працівників, вказаних в статті 182 1 КЗоТ, надається додаткова соціальна відпустка.

Право на звільнення працівника за власним бажанням, а також порядок звільнення передбачені статтями 38, 39 КЗоТ.

У своїй діяльності головний бухгалтер повинен дотримуватися вимог Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні" і інших нормативно-правових актів, що регулюють питання фінансової дисципліни.

З урахуванням того, що контроль за дотриманням законодавства про працю і загальнообов’язкове державне соціальне страхування в частині забезпечення реалізації прав і гарантій працівників покладений на Державний департамент нагляду за дотриманням законодавства про працю і його територіальні органи, здійснюючі вказані повноваження шляхом проведення перевірок працедавців, рекомендуємо у разі виявлення таких порушень звертатися в ці органи.

 

Начальник Юридичного
управління Міністерства праці і
соціальної політики України
член Колегії Міністерства                                                              И. Тубелец 

 

0