Лист Міністерства освіти і науки України «Щодо порядку присвоєння кваліфікаційної категорії «спеціаліст вищої категорії» педагогічному працівнику з науковим ступенем»

 від 30.05.2016 р. № 2/3-15-984-16

Розглянувши <...> звернення щодо порядку присвоєння кваліфікаційної категорії «спеціаліст вищої категорії» педагогічному працівнику з науковим ступенем <...>, повідомляємо.

Відповідно до пункту п’ятого Порядку присвоєння кваліфікаційних категорій і педагогічних звань педагогічних працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2015 року № 1109 (далі — Порядок), особі, яка має науковий ступінь, при призначенні на посаду педагогічного працівника присвоюється кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії», якщо на цій посаді передбачено присвоєння кваліфікаційних категорій.

Зазначена норма застосовується лише при призначенні на педагогічні посади осіб, які мають наукові ступені. Таким працівникам присвоюється кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії», яка найбільшою мірою узгоджується з високою кваліфікацією і професійним досвідом запрошеного на роботу фахівця.

Згідно із частиною другою статті 26 Закону України «Про загальну середню освіту» призначення на посаду педагогічних працівників державного та комунального загальноосвітнього навчального закладу здійснюється відповідним органом управління освітою за поданням керівника загальноосвітнього навчального закладу. Так, у разі призначення на посаду педагогічного працівника загальноосвітнього навчального закладу особи, яка має науковий ступінь, місцевий орган управління освітою у наказі про призначення зазначає про присвоєння кваліфікаційної категорії «спеціаліст вищої категорії», як це передбачено пунктом 5 Порядку.

Зазвичай кваліфікаційні категорії педагогічним працівникам присвоюються за результатами атестації. У разі призначення на посаду педагогічного працівника особи з науковим ступенем при присвоєнні найвищої кваліфікаційної категорії йдеться про особливий випадок, який є виключенням із загального правила.

Необхідність встановлення такого порядку зумовлена створенням умов для забезпечення належної оплати праці висококваліфікованих спеціалістів, у послугах яких мають гостру потребу деякі навчальні заклади, а також уникненням зайвого бюрократизму при присвоєнні кваліфікаційної категорії таким працівникам при укладенні з ними трудового договору.

Відповідно до абзацу третього пункту 5 Порядку не висунуто вимоги щодо установлення відповідності наукового ступеня профілю діяльності педагогічного працівника, якого призначають на педагогічну посаду.

Така відповідність має бути при установленні доплати за наявність наукового ступеня, передбаченої наказом МОН «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» від 26.09.2005 р. № 557. Згідно із підпунктом третім пункту четвертого цього наказу відповідність наукового ступеня профілю діяльності працівника на займаній посаді визначається керівником навчального закладу, установи освіти та наукової установи. Тобто, право установлення відповідності наукового ступеня працівника профілю його діяльності покладається на керівника навчального закладу.

Незважаючи на те, що Порядком не висунуто вимоги щодо установлення відповідності наукового ступеня профілю діяльності педагогічного працівника, органи управління освітою та керівники навчальних закладів при призначенні на педагогічні посади фахівців з науковим ступенем зацікавлені, щоб науковий ступінь працівника відповідав профілю його діяльності.

Крім того, педагогічний працівник згідно із статтею 24 Закону України «Про загальну середню освіту» повинен мати відповідну педагогічну освіту.

Педагогічні працівники з науковим ступенем, призначені на педагогічні посади до набрання чинності цією постановою, атестуються згідно із пунктом 4.7 Типового положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 6 жовтня 2010 року № 930, без додержання послідовності в присвоєнні кваліфікаційних категорій та строку проведення позачергової атестації.

 

Директор департаменту                                                                             Ю. Кононенко

0