Лист Міністерства охорони здоров’я України «Щодо навчальних планів закладів вищої освіти»

від 2 жовтня 2018 р. № 01.6/201/26038

Міністерство охорони здоров’я України звертає увагу закладів вищої освіти, що 18 вересня 2018 року прийнято наказ МОЗ № 1696 «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких наказів МОЗ України», відповідно до якого скасовано дію 16 наказів МОЗ, котрі затверджували навчальні плани. Це є частиною роботи Міністерства охорони здоров’я з розширення автономії закладів вищої освіти. Нагадуємо, що відповідно до частини другої статті 36 Закону України «Про вищу освіту» затвердження навчальних планів віднесено до повноважень вченої ради ЗВО.

Разом із тим, навчальні плани повинні відповідати вимогам стандартів вищої освіти, а також містити вибіркові навчальні дисципліни в обсязі, що становить не менш як 25 відсотків загальної кількості кредитів ЄКТС, передбачених для даного рівня вищої освіти, згідно із частиною першою статті 1 Закону України «Про вищу освіту». Порядок обрання таких дисциплін особами, що навчаються, визначається закладом вищої освіти.

Як відомо, на сьогодні прийнятих стандартів вищої освіти ще нема, однак проекти деяких із них розміщені на сайті МОН (https://mon.gov.ua/ua/osvita/visha-osvita/naukovo-metodichna-rada-ministerstva-osviti-i-nauki-ukrayini/proekti-standartiv-vishoyi-osviti). Активне долучення ЗВО до обговорення допоможе швидше їх затвердити з належним змістовим наповненням.

Натомість МОЗ рекомендує закладам вищої освіти при формуванні навчальних планів звертати увагу на лист Міністерства освіти і науки України від 13.03.2015 року № 1/9-126, зокрема, в частині роз’яснень пункту 2 наказу Міністерства освіти і науки від 26 січня 2015 року № 47 «Про особливості формування навчальних планів на 2015/2016 навчальний рік» та окремих норм Закону України «Про вищу освіту». Особливо звернути увагу на такі рекомендації.

1) Орієнтовно кількість годин аудиторних занять в одному кредиті ЄКТС (денна форма навчання) для здобувачів ступеня бакалавра може становити від 50 % до 33 %.

2) Заняття з фізичної культури в спортивних секціях можуть бути організовані як факультативи чи секції (тобто за бажанням студентів; у загальне число кредитів ЄКТС і до навчальних планів не включаються, форм підсумкового контролю не мають).

3) Серед вибіркових дисциплін навчальним планом може встановлюватися перелік професійно-орієнтованих дисциплін на вибір для певної спеціальності.

4) Обмежити кількість навчальних дисциплін (обов’язкових та вибіркових з урахуванням практик) до 16-ти на рік та, відповідно, до 8 на семестр.

5) Середній обсяг годин з однієї навчальної дисципліни становить: 60 кредитів / 16 = 4 кредити ЄКТС.

6) Курсова робота чи курсовий проект, що мають міждисциплінарний характер, можуть виділятися окремою позицією в навчальному плані (орієнтований обсяг — 3 кредити ЄКТС) та враховуватися в число 16 дисциплін на рік.

Попри те, що згадані показники не закріплені нормативно, варто посилатись на кращі міжнародні практики у розрахунку навантаження студентів, зокрема, для самостійної роботи. Для цього, як методичні матеріали, доречно використовувати «Довідник користувача ЄКТС», який містить інформацію про Болонський процес та є офіційним керівництвом для використання європейської кредитної трансферно-накопичувальної системи. Нагадуємо, що кредитно-модульна система не має жодного стосунку до цього, а її використання скасовано наказом МОН від 17 вересня 2014 року № 1050.

Крім того, МОЗ продовжує свою діяльність у напрямку приведення нормативно-правових актів у відповідність до вимог Закону України «Про вищу освіту» та звертає увагу, що чинні НПА застосовуються лише в частині, що не суперечить актам вищої юридичної сили та прийнятими пізніше.

 

Заступник Міністра                                                                                     О. Лінчевський

0