Лист Мінпраці та соцполітики України від 08.09.2008 р. № 1/8-89/06

МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ФОНД СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ ІНВАЛІДІВ

ЛИСТ

від 08.09.2008 р. № 1/8-89/06

Фонд соціального захисту інвалідів (далі — Фонд) надає Вам ґрунтовне та докладне роз’яснення з питань, зазначених у Вашому зверненні.

Ознайомившись з вашими запитаннями, Фонд може повідомити наступне.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» № 875 від 21.03.91 року (далі — Закон 875) інвалідом є особа зі стійким розладом функцій організму, зумовленим захворюванням, наслідком травм або з уродженими дефектами, що призводить до обмеження життєдіяльності, до необхідності в соціальній допомозі і захисті.

У ст. 19 Закону 875 зазначено, що для всіх підприємств (підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю) установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, — у кількості одного робочого місця.

Підприємства самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу і забезпечують працевлаштування інвалідів.

Законом України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» № 3721 від 16.12.93 року (далі — Закон № 3721) у ст. 1 передбачено, що держава гарантує кожному громадянину похилого віку реалізацію права на працю відповідно до професійної підготовки, трудових навичок із урахуванням стану здоров’я.

Статтею 10 Закону № 3721 визначено, що громадянами похилого віку визнаються: чоловіки у віці 60 і жінки у віці 55 років і старші, а також особи, яким до досягнення загального пенсійного віку залишилося не більше півтора року.

У ст. 2 Закону № 3721 зазначається, що громадяни похилого віку користуються всіма соціально-економічними і особистими правами і свободами, закріпленими Конституцією України, іншими законодавчими актами, а також те, що забороняється дискримінація громадян похилого віку в галузі праці, і посадові особи, які порушують ці гарантії, притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

В ст. 43 Конституції України зазначено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.

У ст. 11 Закону № 3721 зазначається, що громадяни похилого віку мають право на працю нарівні з іншими громадянами, яке додатково гарантується державними цільовими програмами зайнятості населення.

На підставі аналізу вищезазначених нормативно-правових актів Фонд соціального захисту інвалідів вважає, що відсутні будь-які обмеження (крім стану здоров’я, професійної підготовки та трудових навичок) для реалізації інвалідами свого права на працю та відсутні перешкоди для врахування підприємствами в виконання 4 % нормативу роботу інваліда пенсійного віку.

 В. о. директора                                               О. Мельник

 

0