Лист Мінсоцполітики "Щодо індексації заробітної плати" від 14.05.2015 р. № 2436/1/10-15/10

МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 14.05.2015 р. № 2436/1/10-15/10

Щодо індексації заробітної плати

                  

Міністерство соціальної політики України розглянуло лист <...> щодо індексації заробітної плати <...> і повідомляє.

Щодо виплати суми індексації при неповному робочому часі.

Питання нарахування суми індексації при неповному робочому часі врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2014 р. № 36, якою внесено зміни до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 (далі – Порядок).

Порядком передбачено, що у разі коли особа працює неповний робочий час, сума індексації визначається із розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу.

До врегулювання цього питання Мінсоцполітики при наданні роз'яснень з метою однозначного трактування механізму нарахування сум індексації при відпрацюванні неповного робочого часу висловлювало аналогічну думку. Якщо працівник працював неповний робочий час, виплата його заробітної плати здійснювалась пропорційно відпрацьованому часу, отже і сума індексації також мала нараховуватись пропорційно відпрацьованому часу.

Щодо встановлення доплати за класне керівництво.

Відповідно до пункту 2 Порядку індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема: оплата праці, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки та премії.

Пунктом 5 Порядку передбачено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Отже, доплати, які не мають разового характеру і передбачені чинним законодавством, є об'єктами індексації, зокрема доплата за класне керівництво, і збільшення їх розміру впливає на визначення базового місяця.

Щодо визначення базового місяця при виконанні обов'язків тимчасово відсутнього працівника.

Пунктом 5 Порядку визначено, що місяць, в якому відбувається підвищення грошових доходів працівників, зокрема у зв'язку з виконанням обов'язків тимчасово відсутнього працівника, не вважається базовим під час обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації (у разі, коли не відбувається підвищення тарифної ставки (окладу)).

Щодо виплати сум індексації.

Відповідно до пункту 6 Порядку виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати.

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, відносяться до фонду заробітної плати. Виплата надбавок за складність і напруженість у роботі, а також премій здійснюється також у межах затвердженого фонду оплати праці.

Чинним законодавством не передбачено черговість виплат сум індексації, надбавок та премій, що виплачуються у межах фонду оплати праці.

Одночасно повідомляємо, що Законом України від 28.12.2014 р. № 76-VIII внесено зміни, зокрема, до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» стосовно того, що проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Перший заступник Міністра                            В. Шевченко

              

0