Ще у червні 2019 р., у листі від 24 червня 2019 р. № 5201/3/4.5-ДП-19, Держпраці роз’яснила, що працівникам, які працюють у холодну пору року на відкритому повітрі або в закритих неопалюваних приміщеннях, вантажникам та деяким іншим категоріям працівників у випадках, передбачених законодавством, надаються спеціальні перерви для обігрівання і відпочинку, які включаються в робочий час. Роботодавець зобов’язаний обладнувати приміщення для обігрівання і відпочинку працівників.
ДЕРЖАВНА СЛУЖБА УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ПРАЦІ
ЛИСТ
від 24.06.2019 р. № 5201/3/4.5-ДП-19
Державна служба України з питань праці (далі - Держпраці) розглянула в межах компетенції лист <...> стосовно охорони праці працівників у холодний період року та повідомляє.
Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці визначено в Законі України "Про охорону праці" (далі - Закон).
Відповідно до статті 13 Закону роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. Роботодавець безпосередньо несе юридичну відповідальність за порушення зазначеного обов'язку.
Статтею 168 Кодексу законів про працю України визначено, що працівникам, які працюють у холодну пору року на відкритому повітрі або в закритих неопалюваних приміщеннях, вантажникам та деяким іншим категоріям працівників у випадках, передбачених законодавством, надаються спеціальні перерви для обігрівання і відпочинку, які включаються в робочий час. Власник або уповноважений ним орган зобов'язаний обладнувати приміщення для обігрівання і відпочинку працівників.
Водночас звертаємо увагу на те, що листи Держпраці не є нормативно-правовими актами та мають інформаційний рекомендаційний характер.
Заступник Голови І. Шумелюк