Грошові штрафи як вид покарання за порушення трудової дисципліни не передбачені КЗпП. На цьому наголошує ГУ Держпраці у Дніпропетровській області.
Тому застосувати штрафи до працівників в такому разі незаконно.
За порушення трудової дисципліни до працівника з огляду на статтю 147 КЗпП можна застосувати тільки один з таких заходів стягнення:
- догана;
- звільнення.
Законодавством, статутами і положеннями про дисципліну можуть бути передбачені для окремих категорій працівників й інші дисциплінарні стягнення.
Разом з тим, згідно із статтею 132 КЗпП за шкоду, заподіяну роботодавцю під час виконання трудових обов’язків, працівники, несуть матеріальну відповідальність у розмірі прямої дійсної шкоди, але не більше свого середнього місячного заробітку (крім працівників, що є посадовими особами, з вини яких заподіяно шкоду). Матеріальна відповідальність понад середній місячний заробіток допускається лише у випадках, зазначених у законодавстві.
Окрім того, умови договорів про працю, які погіршують становище працівників порівняно із законодавством України про працю, є недійсними (ст. 9 КЗпП).
Тому, якщо до працівників застосовують будь-які штрафи, то вони є недійсними та такими, що прямо суперечать чинному законодавству, навіть якщо вони передбачені трудовим договором з підприємством.
Слід зазначити, що будь-які не передбачені законодавством України відрахування із зарплати працівників інспектор праці розцінить як сплату зарплати в неповному обсязі та недодержання мінімальних державних гарантій в оплаті праці.