Управління політики оплати праці розглянуло лист і повідомляє.
Натуральну форму виплати заробітної плати передбачено Законами України «Про оплату праці» та «Про підприємства в Україні».
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата працівників підприємств на території України виплачується у грошових знаках, що мають законний обіг на території України.
Колективним договором, як виняток, може бути передбачена часткова виплата заробітної плати натурою (за цінами, не нижчими від собівартості) в тих галузях або за тими професіями, де така виплата, що еквівалентна за вартістю оплаті праці в грошовому виразі, є звичайною або бажаною для працівників, за винятком товарів, перелік яких встановлено Кабінетом Міністрів України (постанова Кабінету Міністрів України від 03.04.93 р. № 244 «Про перелік товарів, не дозволених для виплати заробітної плати натурою»).
У випадку, якщо колективний договір на підприємстві не укладався, то на власника покладається обов’язок погоджувати умови оплати праці з профспілковим органом, який представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності - з іншим органом, уповноваженим трудовим колективом представляти його інтереси (ст. 15 Закону України «Про оплату праці»).
Відповідно до п. 4 ст. 19 Закону України «Про підприємства в Україні» підприємство самостійно встановлює форми, системи і розміри оплати праці, а також інші види доходів працівників згідно із законодавством. Разом з тим з метою недопущення заборгованості із заробітної плати, як вимушений захід, підприємства видають своїм працівникам в рахунок заробітної плати промислові товари та продукти харчування власного виробництва або отримані за бартерними угодами. Фактично така видача товарів є продажем їх працівникам в рахунок їх заробітної плати, а не натуральною формою оплати праці. Цей спосіб розрахунків з працівниками законодавством не передбачений, але й не заборонений.
Практика застосування виплати заробітної плати в натуральній формі свідчить, що вона є характерною в основному для сільського, лісового та рибного господарства через збитковість більшості підприємств цих галузей, недостатність обігових коштів, кризу платежів тощо. Причому така форма виплати заробітної плати протягом багатьох років є однією з основних форм матеріального стимулювання працівників цих галузей економіки.
Лише однією галузевою угодою між Міністерством аграрної політики України, галузевими об’єднаннями підприємств і підприємців та ЦК профспілки працівників агропромислового комплексу України на 2001–2002 роки передбачено, що частина заробітної плати, нарахованої в грошовому виразі на підприємствах галузей агропромислового виробництва, може виплачуватися натурою. Порядок формування фонду натуроплати, співвідношення між грошовою і натуральною формами виплати, перелік видів продукції, якою буде виплачуватися (крім заборонених чинним законодавством), ціни для обчислення натурпродукції (не нижче собівартості), терміни виплати натуроплати встановлюються в колективному договорі (п. 3.17 Угоди).
Начальник управління О. Дворник