Народні депутати після тривалого нервового обговорення прийняли за основу мовний законопроект № 5670-д «Про забезпечення функціонування української мови як державної», що регулює статус, функціонування та захист державної мови.
Спірний законопроект взяли за основу як компромісний, прийнявши правки, озвучені головою профільного Комітету Миколою Княжицким. Зокрема, вирішено виключити норму про введення спеціальної служби в кількості 27 мовних інспекторів (передбачалося, що вони контролюватимуть використання української мови держслужбовцями). Також враховані норми нещодавно прийнятих законів про освіту й українські квоти.
Законопроект встановлює порядок застосування української мови як державної в публічних сферах і не поширюватиметься на сферу приватного спілкування та релігію.
Проектом закону визначений перелік осіб, які зобов'язані вільно володіти українською мовою. До них віднесені: чиновники, депутати, держслужбовці, дипломати, військовослужбовці, адвокати, нотаріуси, медики, педагоги, а також співробітники державних і комунальних установ.
Для підтвердження рівня володіння українською мовою необхідно буде скласти іспит і отримати державний сертифікат із необмеженим терміном дії.
Крім того, державною мовою функціонуватимуть комп'ютерні програми й інтернет-магазини. Українською будуть написані всі вивіски повідомлення, оголошення.
Для затвердження стандартів української мови та формування мовної політики створять Національну комісію із стандартів державної мови. Також законопроектом передбачено призначення Уповноваженого по захисту державної мови.
Окрім ухваленого за основу законопроекту № 5670-д, у ВР були зареєстровані № 5670, № 5669, № 5556 (від БПП). Після рейтингового голосування спікер Андрій Парубій поставив на схвалення два законопроекти «комітетський» і «президентський», але депутати не хотіли віддавати за це голоси. У результаті законопроект № 5556 був знятий авторами і 261 депутат проголосував за прийняття в першому читанні законопроекту № 5670-д.