Міністр юстиції Павло Петренко відповів на кілька запитань щодо розрахунків при звільненні.
Чи має роботодавець у разі звільнення виплатити всю суму одразу?
В разі звільнення працівника всі суми виплачуються в день звільнення. Якщо працівник у цей день не працював — кошти мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові в разі звільнення, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
У разі спору про розмір сум, належних працівникові в разі звільнення, власник або уповноважений ним орган в повинен у зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану суму.
Що робити, якщо не дійшли згоди?
Працівник може стягнути нараховану, але не виплачену заробітну плату в позасудовому або в судовому порядку.
Як вирішити спір у позасудовому порядку?
Звернутися із заявою до комісії із трудових спорів (у разі її створення) без обмежень жодним строком.
Трудовий спір підлягає розгляду, якщо працівник самостійно або з участю профспілкової організації не врегулював розбіжності під час безпосередніх переговорів з власником або уповноваженим ним органом.
Комісія зобов’язана розглянути спір у десятиденний строк із дня подання заяви. Спори мають розглядатися у присутності працівника, який подав заяву, представників власника або уповноваженого ним органу. Розгляд спору за відсутності працівника допускається лише за його письмовою заявою. За бажанням працівника під час розгляду спору від його імені може виступати представник профспілкового органу або за вибором працівника інша особа, в т. ч. адвокат.
Чи можна оскаржити рішення комісії?
У разі незгоди з рішенням комісії із трудових спорів можна оскаржити її рішення до суду в десятиденний строк із дня вручення виписки з протоколу засідання комісії чи його копії. Пропуск вказаного строку не є підставою відмови у прийнятті заяви. Визнавши причини пропуску поважними, суд може поновити цей строк і розглянути спір по суті. Якщо пропущений строк не буде поновлено, заява не розглядається, і залишається в силі рішення комісії із трудових спорів.
Чи довго чекати виконання рішення комісії?
Рішення комісії із трудових спорів підлягає виконанню у триденний строк після закінчення 10 днів, передбачених на його оскарження.
У разі невиконання власником або уповноваженим ним органом рішення комісії із трудових спорів у встановлений строк, працівникові комісією із трудових спорів підприємства, установи, організації видається посвідчення, що має силу виконавчого листа.
На підставі посвідчення, наданого не пізніше тримісячного строку до органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю, державний виконавець чи приватний виконавець виконує рішення комісії із трудових спорів у примусовому порядку.
Що необхідно знати, щоб звернутися до суду?
Для стягнення заборгованості працівник може звернутися до суду в порядку:
наказного провадження (вимога працівника про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати є безспірною);
позовного провадження (наявний спір щодо розміру заборгованості з виплати заробітної плати та/або права на її отримання).
Яка процедура наказного провадження?
Судовий наказ може бути видано, якщо заявлено вимогу про стягнення нарахованої, але не виплаченої працівнику суми заробітної плати.
Заява про видання судового наказу подається до суду першої інстанції за місцем розташування підприємства або за місцем реєстрації позивача.
Працівник має право звернутися до суду без обмеження строку.