Фонд соцстрахування відзвітував про свою роботу

Менше 10 місяців тому в Україні повноцінно запрацювала нова структура – Фонд соціального страхування України (ФССУ). Новостворений цільовий фонд об’єднав фонди соцстрахування з тимчасової втрати працездатності та від нещасних випадків на виробництві і виконує всі функції за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням із 1 серпня 2017 р.

Попри складну та довготривалу реорганізацію, що тривала більше двох років, новостворений Фонд соцстрахування забезпечив надання всіх виплат та соціальних послуг застрахованим особам та потерпілим на виробництві вчасно і в повному обсязі, осучасненив та суттєво збільшив щомісячні страхові виплати потерпілим і членам їх родин, провів переформатування механізму направлення на медичну реабілітацію працевлаштованих і санаторно-курортне лікування потерпілих на виробництві, а також започаткував принципи прозорості й оперативної звітності.

Застрахованим у ФССУ є кожен офіційно працевлаштований або ФОП (тобто ті, хто сплачує та/або за кого сплачується ЄСВ). Сьогодні таких осіб більше 12 млн — кожна з них має право на виплати та соціальні послуги від Фонду в разі настання страхового випадку.

Зокрема, саме ФССУ оплачує листки непрацездатності, компенсуючи втрачений за період хвороби заробіток; надає допомогу по вагітності та пологах, допомогу на поховання; фінансує щомісячні страхові виплати та надає одноразову допомогу потерпілим на виробництві та членам їх сімей; гарантує курс реабілітаційного лікування після перенесених важких захворювань і травм; опікується особами з інвалідністю, які повністю або частково втратили працездатність через професійну діяльність тощо.

Усі зазначені види матеріального забезпечення та страхових виплат гарантуються Фондом і надаються своєчасно та в повному обсязі завдяки збалансованому бюджету.

Фонд соціального страхування перевів соціальні послуги, що надаються за рахунок його коштів, на адресний механізм, що дало змогу забезпечити прозорість роботи, збільшити ефективність і доступність.

Зокрема, впроваджено принципово новий механізм забезпечення потерпілих санаторно-курортним лікуванням за власним вибором санаторно-курортного закладу, а з 1 січня 2018 р. Фондом проведено реформу надання застрахованим особам відновного лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів. За результатами реформи покриття потреби працевлаштованих українців у безоплатній, профінансованій Фондом реабілітації після перенесених захворювань і травм становить 100 %, пацієнтам надано право самостійного вибору санаторію для проходження лікування, процедура направлення на реабілітацію суттєво спростилась. Наприклад, щоб сьогодні отримати реабілітацію за кошти Фонду, потрібно надати лише паспорт і ідентифікаційний код.

Сьогодні всі застраховані, які перебувають у стаціонарі лікувального закладу та потребують медичної реабілітації, гарантовано отримують її за кошти ФССУ.

Фонд соціального страхування України реалізує політику оперативної звітності з метою забезпечення прозорості своєї роботи.

Так, за оперативними даними:

1) у Фонді соціального страхування України застраховано  більше 12 млн осіб;

2) кількість застрахованих осіб, які отримали матеріальне забезпечення від Фонду з початку 2018 р. — 1,36 млн осіб:

  • надано допомогу по тимчасовій непрацездатності (за лікарняними листками) — 1,29 млн застрахованим особам на суму більше 3 млрд грн;
  • надано допомогу у зв’язку із вагітністю та пологами з початку року — 66,3 тис. жінкам;
  • профінансовано допомогу на поховання — по 4,2 тис. страхових випадках;

3) щомісячні страхові виплати за результатами перерахунків, здійснених Фондом, з початку року зросли в середньому на 40,6 % та виплачуються понад 207 тис. потерпілих на виробництві та членам їх сімей;

4) з початку року забезпечено реабілітаційним лікуванням в санаторно-курортних закладах за вибором застрахованих осіб — більше 11 000 осіб (за результатами І кварталу показники збільшились на 17 %);

5) кількість закладів охорони здоров’я, що можуть направляти застрахованих осіб на реабілітацію за кошти ФССУ, збільшилась у 3,5 рази;

6) з початку року погоджено 4945 заявок на забезпечення санаторно-курортним лікуванням потерпілих на виробництві.

0