Міністерство юстиції надало державним виконавцям роз’яснення щодо застосування норм Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів».
«З прийняттям цього закону на виконавців покладено низку нових обов’язків. Ми оперативно отримали інформацію про те, що не всі працівники виконавчої служби однаково трактують норми законодавства. Тому Міністерством юстиції було додатково розроблено та надано у користування виконавців судових рішень методичні рекомендації, які забезпечать однозначність трактування прийнятого законодавства», — наголосив заступник Міністра юстиції Сергій Шкляр.
За його словами, роз’яснення дають змогу забезпечити стабільно високу якість роботи виконавців під час виконання обов’язків, які пов’язані зі стягненням коштів з тих українців, які мають заборгованість зі сплати аліментів.
Зокрема, документ роз’яснює порядок винесення та виконання постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника. Такі постанови виготовляються за допомогою автоматизованої системи виконавчого провадження, підписуються державним виконавцем та скріплюються печаткою органу державної виконавчої служби. Вони підлягають направленню сторонам виконавчого провадження не пізніше наступного робочого дня з дня їх винесення. У разі оскарження рішення, дії виконавця, постанови, якщо їх не скасовано, підлягають виконанню відповідними органами після розгляду справи відповідним судом.
У разі погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі, тимчасове обмеження у праві виїзду особи з України скасовується на підставі постанови державного виконавця. Тимчасові обмеження боржника у праві керування транспортними засобами та користуванні зброєю припиняються так само на підставі постанови державного виконавця.
За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за шість місяців, державний виконавець зобов’язаний скласти протокол про вчинення боржником адміністративного правопорушення та надіслати його для розгляду до суду за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби.
Той із батьків, із ким за рішенням суду проживає дитина, самостійно вирішує питання щодо тимчасового виїзду дитини за межі України з метою лікування, навчання дитини за кордоном, відпочинку, за наявності довідки, виданої органом державної виконавчої служби, про наявність заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за шість місяців. Така довідка видається органом державної виконавчої служби на вимогу стягувача протягом 10 днів та чинна протягом місяця.
Довідка виготовляється на бланку органу державної виконавчої служби, підписується його керівником та скріплюється печаткою органу державної виконавчої служби.
В разі виникнення додаткових питань щодо порядку стягнення та виплати аліментів, будь-ласка, звертайтесь до колл-центру Міністерства юстиції за телефоном 044-364-23-93 або до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за телефоном 0-800-213-103. Нагадаємо: по всій країні діють центри та бюро з надання правової допомоги, які надають безкоштовні юридичні консультації всім українцям. Також надається безкоштовний адвокатський захист найменш захищеним верствам населення legalaid.gov.ua.