від 31 травня 2017 р. № 308
Відповідно до Класифікатора професій ДК 003:2010, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28 липня 2010 року, та з метою удосконалення організації навчального процесу у навчальних центрах Збройних Сил України та приведення його до вимог Закону України «Про професійно-технічну освіту» наказую:
1. Затвердити Кваліфікаційні характеристики певних спеціальностей військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, які пов’язані із розмінуванням, що додаються.
2. Наказ розіслати згідно з розрахунком розсилки.
Тимчасово виконуючий обов’язки
Міністра оборони України І. С. Руснак
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства оборони України
31 травня 2017 року № 308
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ
певних спеціальностей військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, які пов’язані із розмінуванням
I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Розроблення Кваліфікаційних характеристик певних спеціальностей військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, які пов’язані із розмінуванням (далі — Кваліфікаційних характеристик), обумовлене необхідністю створення належної правової основи, з урахуванням вимог нормативно-правових актів, вичерпного переліку кваліфікаційних вимог, обов’язкових при провадженні ліцензування освітньої діяльності, здійсненні професійної підготовки військовослужбовців та працівників Збройних Сил України у відповідності до Національного класифікатора України «Класифікатор професій ДК 003:2010».
У Кваліфікаційних характеристиках певних спеціальностей військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, які пов’язані із розмінуванням, визначено перелік основних завдань, які притаманні тій або іншій спеціальності. Тому при їх використанні допускається виключення завдань, що не є притаманними тій або іншій спеціальності, у певному структурному підрозділі.
Кваліфікаційні характеристики служать підставою під час вирішення питань, що пов’язані з:
організацією освітнього процесу в навчальних центрах, у яких здійснюється первинна професійна підготовка, та навчально-виробничого процесу у військових частинах, у яких здійснюється перепідготовка та підвищення кваліфікації для потреб Збройних Сил України;
розробленням навчальної, нормативної, технологічної, атестаційної та сертифікаційної документації;
розробленням та вдосконаленням програм підготовки та підвищення кваліфікації.
У Кваліфікаційних характеристиках визначено перелік основних завдань, які притаманні тій або іншій спеціальності. Конкретний перелік посадових обов’язків визначається посадовими інструкціями, які розроблюються і затверджуються на основі цих Кваліфікаційних характеристик, виходячи із завдань, обов’язків та повноважень за певною посадою, встановлених відповідними нормативними актами. Під час розроблення посадових інструкцій, якщо виникає необхідність, завдання та обов’язки, які включені до кваліфікаційної характеристики тієї чи іншої професії, можуть бути розподілені між окремими виконавцями, або коло завдань та обов’язків за окремою посадою може бути розширено з дорученням завдань, передбачених для різних груп посад, рівних або нижчих за складністю, виконання яких не потребує іншої спеціальності чи кваліфікації.
Структура Кваліфікаційних характеристик відповідає структурі, передбаченій типовими кваліфікаційними характеристиками професій працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності. Кожна кваліфікаційна характеристика має три розділи: «Завдання та обов’язки», «Повинен знати», «Кваліфікаційні вимоги» та враховують положення національного стандарту протимінної діяльності ДСТУ-П IMAS 09.30:2016 (IMAS 09.30:2014, IDT) «Знищення боєприпасів», введеного у дію наказом Національного органу стандартизації від 08 серпня 2016 року № 230 «Про прийняття міжнародних стандартів з протимінної діяльності як національних нормативних документів України».
У розділі «Завдання та обов’язки» професійні завдання, обов’язки та повноваження наводяться згідно з типовими професійними завданнями, обов’язками та повноваженнями для певної посади (групи посад), подібними за професійними ознаками.
У розділі «Повинен знати» наводяться основні вимоги до спеціальних знань, а також знань нормативно-правових актів (у тому числі положень, інструкцій тощо) та інших нормативних документів, методів і засобів, які необхідні для виконання посадових завдань та обов’язків.
У розділі «Кваліфікаційні вимоги» містяться вимоги, які стосуються рівнів освіти, а також досвіду роботи, достатніх для повного і якісного виконання робіт за посадою. Наведені у цьому розділі вимоги носять загальноприйнятий характер. З метою призначення на відповідні посади найбільш кваліфікованих і досвідчених кандидатів кваліфікаційні вимоги можуть бути підвищені.
Військовослужбовці та працівники Збройних Сил України зобов’язані періодично підвищувати свою кваліфікацію у військових навчальних закладах за професійними програмами у терміни, визначені відповідними нормативними положеннями.
Військовослужбовці та працівники, робота яких пов’язана з транспортуванням, зберіганням і застосуванням вибухових матеріалів, обслуговуванням підйомно-транспортних механізмів, установок або зайняті на інших роботах, для яких чинними правилами та інструкціями встановлено особливі вимоги виконання, у тому числі безпечного ведення робіт, запобігання загибелі, виробничому травматизму та професійним захворюванням, повинні знати і виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці, виробничих і експлуатаційних інструкцій, технологічних інструкцій, технологічних регламентів, а також мати офіційні документи, що засвідчують завершену та успішну спеціальну підготовку до виконання цих робіт та своєчасну перевірку знань з охорони праці.
II. КВАЛІФІКАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ
1. САПЕР (РОЗМІНУВАННЯ)
1-й рівень кваліфікації
Завдання та обов’язки. Пророблює проходи вручну в мінно-вибухових загородженнях у складі підрозділу під керівництвом командира. Виявляє, визначає тип та позначає на місцевості виявлені міни та вибухонебезпечні предмети. Готує до встановлення та встановлює одиночні протитанкові міни та протипіхотні вибухові пристрої. Підриває заряди вибухових речовин вогневим та електричним способом підривання. Підриває заряди вибухових речовин детонуючим шнуром. Виготовляє (в’яже) зосереджені, подовжені та фігурні заряди вибухових речовин під керівництвом командира підрозділу.
Повинен знати: керівні та нормативні документи з мінно-вибухової справи в обсязі виконання завдань та службових обов’язків; класифікацію та характеристики вибухових речовин; класифікацію зарядів вибухових речовин та способи виготовлення (в’язання) зосереджених, подовжених та фігурних зарядів у військах; класифікацію та типи боєприпасів різного призначення; способи пророблення проходів вручну в мінно-вибухових загородженнях; протитанкові міни та протипіхотні вибухові пристрої, які знаходяться на озброєнні в Збройних Силах України, їх призначення, характеристики, будову, принцип дії та способи застосування; комплекти розвідки та індукційні міношукачі, їх призначення, характеристики, склад комплекту, будову, принцип дії та способи застосування; засоби вогневого та електричного способів підривання, їх призначення, будову та способи застосування; індивідуальні засоби захисту особового складу; заходи безпеки при проробленні проходів у мінно-вибухових загородженнях, при поводженні з інженерними боєприпасами, при проведенні підривних робіт, при вогневому та електричних способах підривання, при роботі з детонуючим шнуром.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта за програмою підготовки з мінно-вибухової справи у військовому навчальному закладі. Без вимог до стажу роботи. Дозвіл на роботи з вибуховими речовинами.
2-й рівень кваліфікації
Завдання та обов’язки. Проводить інженерну розвідку мінно-вибухових та невибухових загороджень у складі підрозділу під керівництвом командира. Виявляє за демаскуючими ознаками місця встановлення саморобних вибухових пристроїв. Позначає і огороджує мінні поля (небезпечні ділянки місцевості). Встановлює мінні поля у складі підрозділу під керівництвом командира. Готує до встановлення та встановлює протитанкові міни та протипіхотні вибухові пристрої з неконтактними підривниками. Знищує вибуховим способом одиночні протитанкові та протипіхотні міни, ручні гранати та постріли до гранатометів першої категорії під керівництвом командира підрозділу. Застосовує зосереджені та подовжені заряди промислового виготовлення при проведенні підривних робіт. Готує до підривання та підриває елементи конструкцій з дерева, сталі, цегляної і кам’яної кладок, бетону і залізобетону. Проводить розрахунки та підбирає альтернативні джерела живлення при електричному способі підривання. Здійснює заходи щодо захисту електровибухових мереж від грозових розрядів.
Повинен знати: керівні та нормативні документи з мінно-вибухової справи в об’ємі виконання завдань та службових обов’язків; класифікацію інженерних загороджень, види та призначення інженерних загороджень; призначення, види, характеристики та способи встановлення мінних полів; класифікацію, демаскуючі ознаки та найбільш імовірні місця встановлення саморобних вибухових пристроїв; способи ведення інженерної розвідки мінно-вибухових та невибухових загороджень; способи позначення і огородження мінних полів (небезпечних ділянок місцевості); способи застосування засобів пошуку при розмінуванні на різних типах місцевості та ґрунтів; способи знищення (знешкодження) одиночних вибухонебезпечних предметів першої категорії; способи підривання дерева, сталі, цегляної і кам’яної кладок, бетону і залізобетону; способи захисту електровибухових мереж від грозових розрядів; протитанкові міни та протипіхотні вибухові пристрої з неконтактними підривниками, які знаходяться на озброєнні у Збройних Силах України, їх призначення, характеристики, будову, принцип дії та способи застосування; протитанкові та протипіхотні міни, які знаходились на озброєнні, їх призначення, характеристики, будову, принцип дії та способи знищення (знешкодження); ручні гранати, постріли до гранатометів та боєприпаси стрілецької зброї, їх призначення, характеристики, будову, принцип дії та способи знищення (знешкодження); зосереджені та подовжені заряди промислового виготовлення, їх призначення, характеристики, будову, принцип дії та способи застосування; сучасні металодетектори, їх призначення, характеристики, склад комплекту, будову, принцип дії та способи застосування; альтернативні джерела живлення при електричному способі підривання, порядок проведення розрахунків для їх вибору; правила перенесення, перевезення і зберігання засобів підривання та вибухових речовин; захисні властивості спеціального спорядження та індивідуальних засобів захисту; заходи безпеки при веденні інженерної розвідки мінно-вибухових загороджень, при встановленні мін, при знищенні боєприпасів.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта за програмою підготовки з мінно-вибухової справи у військовому навчальному закладі. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією «сапер (розмінування)» 1-го рівня кваліфікації — не менше 1 року. Дозвіл на роботи з вибуховими речовинами.
3-й рівень кваліфікації
Завдання та обов’язки. Проводить розмінування та перевіряє на наявність саморобних вибухових пристроїв доріг, колонних шляхів та дорожніх споруд у складі підрозділу під керівництвом командира. Пророблює проходи в мінних полях, які встановлені дистанційними системами мінування, та невибухових загородженнях у складі підрозділу під керівництвом командира. Встановлює змішані мінні поля, групи мін та мінні поля, які встановлюються системами дистанційного мінування, у складі підрозділу під керівництвом командира. Готує до встановлення та встановлює інженерні боєприпаси дистанційного встановлення. Влаштовує невибухові загородження вибуховим способом. Готує до підривання та руйнування вибуховим способом стіни, будівлі, мости, тунелі, автомобільні дороги, аеродроми, залізниці, фортифікаційні споруди і невибухові загородження. Знищує вибуховим способом одиночні міни іноземних армій, протитанкові та протипіхотні вибухові пристрої, ручні гранати, постріли до гранатометів та артилерійські боєприпаси другої категорії під керівництвом командира підрозділу. Проводить підривні роботи у ґрунтах та скельних породах. Застосовує кумулятивні заряди промислового виготовлення при проведенні підривних робіт. Здійснює заходи щодо безвідмовності підриву. Здійснює перенесення, завантаження, транспортування і розвантаження вибухонебезпечних предметів.
Повинен знати: керівні та нормативні документи з мінно-вибухової справи в об’ємі виконання завдань та службових обов’язків; призначення, види, характеристики та способи встановлення змішаних мінних полів, груп мін та мінних полів, які встановлюються засобами дистанційного мінування; призначення, види, характеристики та способи влаштування невибухових загороджень; способи подолання мінних полів, встановлених системами дистанційного мінування; способи розмінування доріг, колонних шляхів та дорожніх споруд; способи перевірки маршрутів руху на наявність саморобних вибухових пристроїв; способи подолання невибухових загороджень; способи знищення (знешкодження) одиночних вибухонебезпечних предметів другої категорії; способи підривання стін, будівель, мостів і тунелів; способи мінування та руйнування автомобільних доріг і дорожніх споруд; способи підривання фортифікаційних споруд і невибухових загороджень; способи проведення підривних робіт у ґрунтах та скельних породах; способи забезпечення безвідмовності підриву; інженерні боєприпаси дистанційного встановлення, їх призначення, характеристики, будову, принцип дії та способи застосування; міни іноземних армій, їх призначення, характеристики, будову, принцип дії та способи знищення (знешкодження); кумулятивні заряди промислового виготовлення, їх призначення, характеристики, будову, принцип дії та способи застосування; артилерійські боєприпаси, їх призначення, характеристики, будову, принцип дії та способи знищення (знешкодження); правила перенесення, завантаження, транспортування і розвантаження вибухонебезпечних предметів; захисні властивості спеціального спорядження та спеціальних засобів захисту; заходи безпеки при встановленні мінних полів дистанційними системами мінування, при підриванні ґрунтів і скальних порід, при підриванні мостів, при підриванні споруд і обладнання електростанцій (підстанцій), при транспортуванні вибухонебезпечних предметів.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта за програмою підготовки з мінно-вибухової справи у військовому навчальному закладі. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією «сапер (розмінування)» 2-го рівня кваліфікації — не менше 1 року. Дозвіл на роботи з вибуховими речовинами.
4-й рівень кваліфікації
Завдання та обов’язки. Проводить суцільне розмінування місцевості та об’єктів та перевіряє їх на наявність саморобних вибухових пристроїв у складі підрозділу під керівництвом командира. Встановлює керовані мінні поля в складі підрозділу під керівництвом командира. Готує до встановлення та встановлює спеціальні, протидесантні та річкові міни у складі підрозділу під керівництвом командира. Проводить групове знищення (знешкодження) вибуховим способом вибухонебезпечних предметів і боєприпасів різного призначення, непридатних до застосування, у складі підрозділу під керівництвом командира. Здійснює мінування та готує до руйнування об’єкти залізниці і населених пунктів. Проводить знищення озброєння, військової техніки і майна вибуховим способом. Застосовує заряди спеціального призначення промислового виготовлення при проведенні підривних робіт. Здійснює фіксацію та прив’язку мінних полів та ділянок місцевості, забруднених вибухонебезпечними предметами.
Повинен знати: керівні та нормативні документи з мінно-вибухової справи в об’ємі виконання завдань та службових обов’язків; способи суцільного розмінування місцевості та об’єктів; способи перевірки місцевості та об’єктів на наявність саморобних вибухових пристроїв; способи мінування та підготовки до руйнування об’єктів залізниці і населених пунктів; способи псування і знищення озброєння, військової техніки і майна вибуховим способом; способи групового знищення (знешкодження) вибухонебезпечних предметів і боєприпасів різного призначення; способи знищення непридатних до застосування боєприпасів та вибухонебезпечних предметів; призначення, види, характеристики та способи встановлення керованих мінних полів; правила розташування та обладнання робочого майданчика; заряди спеціального призначення, їх види, будову, принцип дії та способи застосування; спеціальні, протидесантні та річкові міни, їх види, будову, принцип дії та способи застосування; підривники сповільненої дії, їх види, будову, принцип дії та способи застосування; авіаційні боєприпаси, боєприпаси систем залпового вогню, керовані ракети та касетні боєприпаси, їх класифікацію, види, будову, принцип дії, способи знищення (знешкодження); засоби фіксації мінних полів та ділянок місцевості, забруднених вибухонебезпечними предметами; засоби пошуку ліній керування, їх види, класифікацію, будову і способи застосування; заходи безпеки при суцільному розмінуванні місцевості, при підготовці до мінування об’єктів.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта за програмою підготовки з мінно-вибухової справи у військовому навчальному закладі. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією «сапер (розмінування)» 3-го рівня кваліфікації — не менше 1 року. Дозвіл на роботи з вибуховими речовинами.
5-й рівень кваліфікації
Завдання та обов’язки. Здійснює пошук саморобних вибухових пристроїв. Визначає тип та принцип дії саморобного вибухового пристрою, тип саморобної вибухової речовини та ступінь небезпеки виявленого саморобного вибухового пристрою. Застосовує способи пошуку для виявлення саморобного вибухового пристрою. Знешкоджує (знищує) виявлений саморобний вибуховий пристрій. Здійснює збір та пакування доказів на місці виявлення (застосування) саморобного вибухового пристрою. Складає доповідь по виявленню (застосуванню) саморобного вибухового пристрою та після збору доказів на місці виявлення (застосування) саморобного вибухового пристрою.
Повинен знати: керівні та нормативні документи з мінно-вибухової справи в об’ємі виконання завдань та службових обов’язків; призначення, типи, характеристики, способи встановлення та приведення в дію основних типів саморобних вибухових пристроїв; способи пошуку, виявлення та знешкодження (знищення) саморобних вибухових пристроїв; способи пошуку, збору та пакування доказів на місці виявлення (застосування) саморобного вибухового пристрою; принципові схеми основних типів саморобних вибухових пристроїв; основні компоненти, що використовуються для виготовлення саморобних вибухових пристроїв; типи датчиків цілі саморобних вибухових пристроїв; саморобні вибухові речовини та засоби підривання, що застосовуються для виготовлення саморобних вибухових пристроїв; демаскуючі ознаки та способи альтернативного маркування місць встановлення саморобних вибухових пристроїв; демаскуючі ознаки лабораторій по виготовленню саморобних вибухових речовин та саморобних вибухових пристроїв; заряди вибухових речовин малої потужності, що використовуються для знешкодження саморобних вибухових пристроїв; засоби та оснащення, що використовуються для роботи в умовах застосування саморобних вибухових пристроїв; захисний костюм, що використовується в умовах застосування саморобних вибухових пристроїв; засоби та оснащення, що використовуються під час збору доказів на місці виявлення (застосування) саморобного вибухового пристрою; засоби захисту при роботі із саморобними вибуховими пристроями; форму доповіді після збору доказів на місці виявлення (застосування) саморобного вибухового пристрою; заходи безпеки та безпечні відстані в умовах застосування (виявлення) саморобних вибухових пристроїв.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта за програмою підготовки з мінно-вибухової справи у військовому навчальному закладі. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією «сапер (розмінування)» 4-го рівня кваліфікації — не менше 1 року. Дозвіл на роботи з вибуховими речовинами.
2. КІНОЛОГ
Спеціалізація: кінолог з мінно-розшукової служби.
Завдання та обов’язки. Виконує мінно-розшукові роботи на місцевостях, забруднених вибухонебезпечними предметами, за допомогою спеціально підготовлених собак. Застосовує знання з вибухової справи та інженерних загороджень, теорії та методики дресирування у підготовці мінно-розшукових собак. Здійснює у межах своєї компетенції координацію роботи саперів по виконанню завдань з пошуку, виявлення та знищення (знешкодження) вибухонебезпечних предметів. Підтримує постійний зв’язок з керівником виконання завдань. Планує виконання завдань і проводить аналіз його результатів. Працює в тісному контакті з суміжними спеціалістами та службами. Здійснює догляд за мінно-розшуковими собаками та забезпечує їх усім необхідним. Проводить систематичні тренування та дресирування мінно-розшукових собак з метою набуття ними мінно-розшукових навичок. Проводить селекцію та професійний відбір собак для навчання мінно-розшуковим діям. Надає у разі необхідності ветеринарну допомогу собаці. Використовує засоби сигналізації (ракети, дими, фальшфеєри тощо). Веде документацію встановленого зразка. Постійно вдосконалює свій професійний рівень.
Повинен знати: керівні та нормативні документи з проведення вибухових робіт; класифікацію вибухонебезпечних предметів, види, призначення та способи їх застосування; класифікацію інженерних загороджень, види та призначення інженерних загороджень; способи виконання завдань з розвідки і розмінування мінних полів та забрудненої вибухонебезпечними предметами місцевості; заходи безпеки при суцільному розмінуванні; основи анатомії, фізіології та біологічні особливості організму собаки; основи кінології, класифікацію мінно-розшукових собак; правила утримання, годування мінно-розшукових собак; методику дресирування та техніку тренування мінно-розшукових собак; заходи надання першої ветеринарної допомоги собаці; техніку безпечних дій собаки під час проведення мінно-розшукових робіт у різних умовах.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта за професією «кінолог» і професійна підготовка за програмою підготовки з мінно-вибухової справи у військовому навчальному закладі. Без вимог до стажу роботи. Дозвіл на роботи з вибуховими речовинами.
3. ВЕРХОЛАЗ
Спеціалізація: верхолаз з мінування (розмінування).
Завдання та обов’язки. Виконує типові роботи із застосуванням верхолазних технологій в опорному та безопорному просторі на висоті під час мінування (розмінування) споруд, мостів тощо. Здійснює розвідку та обстеження технічного стану конструктивних елементів будівель, споруд і мостів перед виконанням робіт. Виконує монтаж вибухових речовин та засобів підриву на будівлях, спорудах і мостах. Проводить розрахунки, виготовляє, встановлює заряди на будівлях, спорудах та мостах. Виконує роботи з підготовки рукавів, шпурів та камер у конструкціях. Здійснює монтаж і демонтаж підйомно-опускного устаткування. Бере участь у виконанні висотних робіт під час роботи з підйомними кранами, вантажопідіймальними механізмами (лебідками, талями). Здійснює у разі необхідності, першу долікарську допомогу під час роботи на висотних спорудах. Дотримується технології виконання робіт.
Повинен знати: класифікацію, основні властивості, особливості, характеристики та способи застосування вибухових речовин і засобів підривання; способи виконання завдань з розвідки та проведення вибухових робіт; заходи безпеки при виконанні завдань з мінування та розмінування; порядок і правила ведення обов’язкової документації під час виконання завдань з розмінування та верхолазних робіт; загальні принципи організації верхолазних робіт; правила безпечного використання спеціального верхолазного спорядження та страхувальних засобів; норми безпечного використання верхолазного спорядження; правила в’язання вузлів для з’єднання тросів і канатів, приєднання канатів до опори; правила роботи з механізованим інструментом для організації опор і кріплень та проведення монтажних і демонтажних робіт; правила використання сигналів і порядок їх застосування; правила дотримання пожежної та електричної безпеки; прийоми надання долікарської допомоги; правила дотримання вимог щодо охорони праці під час роботи на висоті.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта за професією «верхолаз» і професійна підготовка за програмою підготовки з мінно-вибухової справи у військовому навчальному закладі. Без вимог до стажу роботи. Дозвіл роботи з вибуховими речовинами.
4. ВОДОЛАЗ
Спеціалізація: водолаз з мінування (розмінування).
3-го класу
Завдання та обов’язки. Обстежує, оглядає, виконує під водою прості монтажні, слюсарні, такелажні роботи. Виконує роботи з усунення водотечі підводної частини корпусу аварійного судна. Стропує і розстроповує предмети під водою. Проводить приєднання шлангів, тросів до підйомних понтонів. Бере участь в усіх видах аварійно-рятувальних, розвідувально-евакуаційних, інженерно-технічних та спеціальних робіт. Здійснює буріння шпурів під водою. Допомагає у виконанні вибухових робіт, різання та зварювання металу під водою, які виконуються водолазами вищої кваліфікації. Готує водолазне спорядження та обладнання до проведення спусків під воду і використовує його. Виконує водолазні роботи на глибині до
Повинен знати: керівні та нормативні документи з організації проведення водолазних спусків на глибину до 20 метрів; всі типи водолазного спорядження і засобів забезпечення водолазних спусків; фізичні і фізіологічні особливості водолазних спусків; способи виконання типових водолазних робіт; правила техніки безпеки при виконанні водолазних робіт; способи надання допомоги водолазам в аварійних ситуаціях; класифікацію, основні властивості, особливості, характеристики та способи застосування вибухових речовин і засобів підривання під водою; основні відомості про зварювання та різання металу під водою; основні властивості газів і рідин, які застосовуються для зварювання та різання металу під водою (для газорізальників, електрозварників); основні відомості про улаштування кораблів, суден і суднопіднімальних споруд; правила зберігання, перевірки, підготовки, виявлення та усунення можливих несправностей водолазного спорядження та засобів забезпечення водолазних спусків; причини, ознаки, способи надання першої допомоги і попередження професійних водолазних захворювань; норми та правила охорони праці, виробничої санітарії, протипожежного захисту під час виконання водолазних робіт.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта або професійно-технічна освіта та професійна підготовка в військовому навчальному закладі з мінно-вибухової справи за програмами підготовки водолазів з мінування (розмінування). Без вимог до стажу роботи. Дозвіл роботи з вибуховими речовинами.
2-го класу
Завдання та обов’язки. Обстежує, оглядає, виконує під водою середньої складності монтажні, слюсарні, такелажні роботи. Виявляє, визначає тип вибухонебезпечних предметів під водою. Готує до встановлення та встановлює одиночні вибухові пристрої на глибині до
Повинен знати: керівні та нормативні документи з організації проведення водолазних спусків на глибину до 60 метрів; способи виконання завдань з мінування і розмінування, виконання завдань зі зварювання та різання металу під водою; заходи безпеки в ході виконання завдань з підводного мінування та розмінування і при виконанні завдань зі зварювання та різання металу під водою.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта або професійно-технічна освіта та професійна підготовка в військовому навчальному закладі з мінно-вибухової справи, за програмами підготовки водолазів з мінування (розмінування). Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією «водолаз 3-го класу» — не менше 1 року: для військовослужбовців Збройних Сил України — не менше 90 годин роботи під водою; для працівників Збройних Сил України — не менше 1000 годин перебування під водою з початку водолазної практики у будь-яких типах водолазного спорядження. Дозвіл роботи з вибуховими речовинами.
1-го класу
Завдання та обов’язки. Виконує аварійно-рятувальні, розвідувально-евакуаційні, інженерно-технічні та спеціальні водолазні роботи з пошуку вибухонебезпечних предметів під водою. Розраховує, виготовляє, встановлює одиночні заряди для знешкодження вибухонебезпечних предметів під водою. Керує водолазними роботами при спусках на глибину до
Повинен знати: організацію проведення водолазних робіт та керівництво водолазною станцією або групою водолазних станцій на глибинах до 60 метрів; правила використовування і ремонту усіх видів водолазної техніки, що застосовується групою; організацію надання допомоги водолазам в аварійних ситуаціях; всі види водолазного спорядження, в тому числі закордонного виробництва.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта або професійно-технічна освіта та професійна підготовка в військовому навчальному закладі з мінно-вибухової справи, за програмами підготовки водолазів з мінування (розмінування). Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією «водолаз 2-го класу» — не менше 2 років: для військовослужбовців Збройних Сил України — не менше 140 годин роботи під водою; для працівників Збройних Сил України — не менше 1000 годин перебування під водою з початку водолазної практики у будь-яких типах водолазного спорядження. Дозвіл роботи з вибуховими речовинами.
Начальник Управління екологічної
безпеки та протимінної
діяльності полковник М. В. Комісаров