Статтею 43 Конституції визначено, що кожен має право на працю, що включає можливiсть заробляти собi на життя працею, яку вiн вiльно обирає або на яку вiльно погоджується.
За частиною першою статті 21 КЗпП трудовий договiр є угодою мiж працiвником i власником пiдприємства, установи, органiзацiї або уповноваженим ним органом чи фiзичною особою, за якою працiвник зобов’язується виконувати роботу, визначену цiєю угодою, з пiдляганням внутрiшньому трудовому розпорядку, а власник пiдприємства, установи, органiзацiї або уповноважений ним орган чи фiзична особа зобов’язується виплачувати працiвниковi заробiтну плату i забезпечувати умови працi, потрiбнi для виконання роботи, передбаченi законодавством про працю, колективним договором й угодою сторiн.
Тобто з моменту укладення з працiвником трудового договору розпочинаються трудовi правовiдносини.
Однiєю з основних умов трудового договору є трудова функцiя працiвника, яка визначається вiдповiдно до його конкретної роботи, квалiфiкацiї, професiї.
Передумовою прийняття на роботу працiвника є наявнiсть вакантної штатної одиницi в штатному розписi за посадою (професiєю) iз зазначенням категорiї (розряду).
Отже, власник або уповноважений ним орган пiд час прийняття на роботу працiвника пропонує йому виконання робiт за посадою (професiєю) вiдповiдної категорiї (розряду), передбаченою у штатному розписi пiдприємства.
Нинi є велика кiлькiсть рiзних посад i професiй. На основi квалiфiкацiйних характеристик посад працiвникiв та особливостей штатного розпису для їхнього розмежування через чiтке визначення конкретних функцiональних обов’язкiв, якi мають виконувати певнi працiвники, власник або уповноважений ним орган розробляє та затверджує такий локальний правовий документ, як посадовi iнструкцiї, наявнiсть яких є обов’язковим елементом на кожному пiдприємствi, в установi, органiзацiї.
Посадовi iнструкцiї регулюють органiзацiйно-правовий статус працiвникiв i визначають їхнi конкретнi завдання та обов’язки, права, повноваження, вiдповiдальнiсть, знання та квалiфiкацiю, потрiбнi для забезпечення ефективної роботи працiвникiв.
Посадова iнструкцiя — це первинний кадровий документ, який має юридичну силу та сприяє правовому захисту на пiдприємствi, в установi, органiзацiї.
У разi введення до штатного розпису нових посад потрiбно додатково розробити також посадовi (службовi) iнструкцiї.
Посадова iнструкцiя дає змогу попередити довiльне трактування працiвниками їхнiх функцiй і повноважень, допомагає керiвникам уникнути потреби постiйно роз’яснювати працiвникам їхнi обов’язки, а також заощадити час нового працiвника на ознайомлення його з посадовими (професiйними) обов’язками.
Власник або уповноважений ним орган зобов’язаний мати вiдповiдно до норм законодавства розробленi посадовi iнструкцiї працiвникiв.
Посадовi iнструкцiї складаються для всiх посад (професiй), зазначених у штатному розписi.
Вимоги посадових iнструкцiй ураховуються під час добору кандидатiв на вiльнi посади, переведення на iншу роботу, атестацiї працiвникiв і притягнення їх до дисциплiнарної вiдповiдальностi в разi невиконання чи неналежного виконання обов’язкiв, порушення правил внутрiшнього трудового розпорядку тощо.
Як правило, розробляти посадовi iнструкцiї може керiвник структурного пiдроздiлу, де працює особа, безпосереднiй керiвник або представник кадрової служби.
Порядок розроблення посадових iнструкцiй може бути визначений у спецiальному локальному нормативному актi.
Усi посадовi iнструкцiї, якi розробляються на пiдприємствi, мають бути взаємопов’язаними, щоб не допускати дублювання функцiй працiвникiв.