Такий висновок зробив Дніпропетровський окружний адміністративний суд у своїй ухвалі від 24.03.2017 р. у справі № 804/8330/16.
Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженим постановою Кабміну від 17.07.2013 р. № 509, ні ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 р. № 1404-VIII не передбачено зупинення дії та виконання постанов органів Держпраці про накладення штрафів у разі оскарження останніх у судовому порядку.
Однак водночас згідно із ч. 1 ст. 117 Кодексу адміністративного судочинства України суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам й інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без ужиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль і витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень.
Забезпечення позову в адміністративних справах допускається у двох формах:
- зупинення дії рішення суб’єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються;
- заборона вчиняти певні дії.
Якщо постанову органу Держпраці про накладення штрафу було оскаржено в судовому порядку й позивач не має наміру сплачувати в добровільному порядку накладений на нього відповідною постановою штраф, існує реальна можливість початку державним виконавцем примусового виконання зазначеної постанови. Це свідчить про наявність очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам й інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі.
Правомірність (неправомірність) прийняття оскаржуваної постанови органу буде встановлена лише судовим рішенням. У разі встановлення протиправності оскаржуваної постанови та задоволення позовних вимог про її скасування позивачу доведеться докласти значних зусиль і витрат, щоб відновити свої права та повернути власне майно (кошти), на яке може бути звернено стягнення в разі примусового виконання цієї постанови.
У такій ситуації суд визнав за можливе та доцільне зупинити дію оскаржуваної постанови до набрання законної сили судовим рішенням у справі, що розглядається.