Держава гарантує учасникам бойових дій та інвалідам війни право на безоплатне санаторно-курортне лікування, яке закріплено у ст. 4 Закону «Про реабілітацію інвалідів в Україні», статтях 12-16 Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», п. 3 ст. 11 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
З метою покращення якості санаторно-курортних послуг та прискорення процедури оформлення путівок Кабмінет Міністрів вніс зміни до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на забезпечення постраждалих учасників антитерористичної операції санаторно-курортним лікуванням.
Прийняті зміни дають можливість учаснику АТО самостійно обрати заклад санаторно-курортного лікування залежно від власних вподобань та пріоритетів.
Як отримати путівку?
Згідно з постановою КМУ від 31 березня 2015 року № 200 для одержання путівки особа повинна перебувати на обліку в органах соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання.
Щоб стати на облік необхідно подати заяву, медичну довідку лікувальної установи за формою №070/о, копію посвідчення УБД або інваліда війни, копію військового квитка (за наявності) та копію документа, що підтверджує безпосереднє залучення особи до виконання завдань в районах проведення АТО.
Як можна обрати санаторій?
У березні 2017 року були затверджені зміни в системі забезпечення санаторно-курортними путівками УБД та інвалідів війни.
Згідно з постановою КМУ № 110 від 1 березня 2017 року учасники АТО отримали право вибирати заклад санаторно-курортного лікування самостійно.
Якщо обраний заклад відповідає вимогам, встановленим постановою та готовий прийняти учасника АТО, то між органом соцзахисту, особою та адміністрацією санаторію укладається тристоронній договір про отримання путівки та надання лікування.
Дізнатися про санаторії, до яких надаються путівки можна звернувшись до органів соцзахисту, де працівники зобов’язані ознайомити учасника АТО з переліком санаторно-курортних закладів, можливостей лікування, умовами проживання та харчування, вартістю путівки.
Після отримання необхідної інформації особа має 10 днів на те, щоб визначитися з вибором санаторію.
В разі, якщо представники органу соцзахисту відмовляють в наданні інформації про запропоновані санаторії, варто звернутися у письмовій формі до Держслужби у справах ветеранів війни та учасників АТО (далі – Держслужба). Паралельно, можна також зателефонувати зі скаргою про на гарячу лінію Держслужби за телефоном (044) 281-08-50, (044) 281-08-48.
Основною законною підставою для відмови може бути відсутність у закладі санаторно-курортного лікування належних умов відповідно до діагнозу особи. В такому випадку орган соцзахисту має запропонувати інший санаторій.
Гранична вартість путівки, на яку можуть розраховувати учасники АТО при виборі санаторію визначається щороку Мінсоцполітики за погодженням з Мінфіном. На сьогодні затвердженого наказу ще немає. За попередніми розрахунками гранична вартість путівки для учасника АТО у 2017 році буде в межах 6300 грн на одну особу.
Як проводиться відбір санаторіїв, в яких можна пройти лікування?
Згідно з постановою КМУ № 110 для включення до переліку закладів, які можуть приймати учасників бойових дій санаторно-курортний заклад повинен подати до органу соцзахисту наступні документи:
– підтвердження про наявність ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики та присвоєння вищої або першої акредитаційної категорії,
– гарантійний лист про згоду на лікування за відповідним профілем осіб (із зазначенням дати заїзду щодо кожної особи) та про готовність до укладення угоди,
– інформацію про умови проживання,
– інформацію про умови харчування,
– перелік процедур, що можуть надаватись особі під час санаторно-курортного лікування відповідно до медичних рекомендацій
– інформацію про вартість путівки.
Надання путівки учаснику АТО оформлюється шляхом укладання тристороннього договору між органом соцзахисту, особою та адміністрацією обраного санаторію. Органи соціального захисту населення та особи укладають договір у трьох примірниках.
Перебування в санаторії:
Термін перебування в санаторії складає 18-21 день. У базову вартість путівки, яку покриває держава, входить перелік послуг, визначений наказом Мінсоцполітики.
На сьогодні відповідний наказ ще не затверджений.
В путівку має бути включене проживання, триразове харчування, лікувально-діагностичні процедури. Перелік послуг може різнитися залежно від санаторію.
За бажанням особи, їй можуть бути надані додаткові послуги за умови додаткової оплати послуг за рахунок власних коштів. Орієнтовний перелік платних послуг − басейн, сауна, заняття в спортзалі тощо.
Після закінчення санаторно-курортного лікування, при виписці з санаторію потрібно не забути отримати талон від путівки. Цей документ передається до органу соцзахисту і є підтвердженням отримання послуг, що є необхідним для проведення розрахунку з санаторієм.
Оплата путівки:
Виконання постанови КМУ № 110 забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Санаторно-курортне лікування учасників АТО здійснюється в межах бюджетної програми «Заходи із психологічної реабілітації, соціальної та професійної адаптації учасників АТО та забезпечення постраждалих учасників АТО санаторно-курортним лікуванням» (КПКВК 2505150).
Видатки з держбюджету у 2017 році за програмою становлять 107,6 млн гривень, з них 22,4 млн безпосередньо ідуть на санаторно-курортне лікування (у 2016 році – 105,8 млн гривень, безпосередньо на санаторно-курортне лікування – 22,4 млн; у 2015 році – 22,5 млн гривень).
Забезпечення путівками здійснюється в межах виділених коштів. Кошти виділяються пропорційно до кількості осіб, що перебувають на обліку для забезпечення санаторно-курортним лікуванням.
Тобто кошти на путівки перераховуються до органу соцзахисту відповідно до потреби в забезпеченні путівками. Якщо черга на путівки в районі більша, то і коштів орган соцзахисту отримає більше.
Для отримання коштів за путівку санаторно-курортний заклад, після надання особам послуг лікування, подає органу соцзахисту акт наданих послуг та документ щодо проведення розрахунків згідно з умовами договору.
У разі дострокового вибуття особи із санаторно-курортного закладу орган соцзахисту здійснює відшкодування вартості лише використаної частини путівки.
Оплата путівок здійснюється органом соцзахисту шляхом безготівкового перерахування коштів санаторно-курортному закладу за надані послуги відповідно до укладеного договору.
Оскільки, оплата путівки проводиться лише після того, як особа пройшла повний курс лікування, є можливість відмовитися від лікування в разі надання неякісних послуг та обрати собі інший санаторій. Таке нововведення однозначно є стимулом для санаторних закладів для покращення умов та надання послуг належної якості.
За інформацією Мінсоцполітики України