Як ФОПу отримати допомогу по вагітності та пологах

У листі від 29.09.2023 р. № 36419-41846/У-03/8-2800/23 Пенсійний фонд України розглядає ситуацію щодо надання допомоги по вагітності та пологах фізичній особі – підприємцю. «Проблема» з ФОПами в тому, що вони, починаючи з часів ковідного карантину, а далі — воєнного стану, у визначених випадках мають право не сплачувати ЄСВ за себе. 

Свого часу ФСС (див. тут), а тепер і ПФУ (див. тут), дотримуються думки, що право на отримання допомог виникає за умови сплати ЄСВ, в т. ч. у місяці настання страхового випадку. І цей лист додаткове тому підтвердження.

Роз'яснюється, що фізична особа — підприємець, яка у розрахунковому періоді та місяці настання страхового випадку сплачувала єдиний соціальний внесок згідно з нормами законодавства, має право на страхові виплати за кошти Пенсійного фонду України.

Історія з виплатами ФОПам особливо цікава, якщо порівнювати її з роз’ясненням ПФУ щодо виплати допомоги по вагітності та пологах працівницям, з якими призупинено дію трудового договору, коли сплати ЄСВ могло не бути більше 12 місяців, а також у місяці настання страхового випадку (див. тут і тут). ФОПам для отримання допомоги чомусь треба сплачувати ЄСВ, а працівникам достатньо факту перебування в трудових відносинах. Хоча для обох випадків визначення «застрахована особа» однакове, як і норма Закону № 1105 про те, коли настає право на отримання допомоги.

0