Розслідування нещасного випадку на виробництві — Держпраці

    Якщо роботодавець відмовляється від розслідування нещасного випадку, працівнику слід звернутися в лікувально-профілактичний заклад і повідомити про отримання травми під час виконання трудових обов'язків.

    Якщо роботодавець не повідомляє у відповідні органи про нещасний випадок, не створює комісію з розслідування нещасного випадку і не організовує розслідування, то потерпілий повинен зробити таке:

    1. Звернутися до керівника підприємства з письмовою заявою, в якій потрібно повідомити про час, місце, обставини настання нещасного випадку, а також висловити прохання про створення комісії з розслідування нещасного випадку й організації такого розслідування.

    Заяву необхідно зареєструвати у секретаря або іншої особи, уповноваженої приймати вхідну кореспонденцію, або в разі її відсутності вручити особисто директору та висловити прохання про те, щоб на копії заяви були проставлені дата, підпис, підтвердження про отримання заяви.

    Якщо потерпілий не може зробити це самостійно, слід попросити когось із близьких подати заяву, яка має бути підписана потерпілим особисто. Копію заяви з відміткою про отримання уповноваженою особою працівник залишає у себе.

    Якщо керівник або уповноважена ним особа відмовляється приймати заяву або ставити свій підпис на підтвердження її отримання, то заяву потрібно надіслати поштою — рекомендованим або цінним листом (можливий варіант кур'єрської доставки) з повідомленням про вручення. Важливо, щоб у потерпілого було підтвердження про відправлення заяви на підприємство.

    2. Звернутися в лікувально-профілактичний заклад і повідомити про те, що травма отримана під час виконання трудових обов'язків.

    Після звернення про настання нещасного випадку на виробництві лікувально-профілактичний заклад має протягом доби передати екстрене повідомлення:

  • підприємству, де працює потерпілий;
  • робочому органу Фонду соціального страхування за місцезнаходженням підприємства або за місцем настання нещасного випадку з особою, яка забезпечує себе роботою самостійно;
  • територіальному органу Держпраці за місцем настання нещасного випадку.

    3. Якщо після отримання від лікувально-профілактичного закладу роботодавець затягує з розслідуванням, потерпілий повинен написати скаргу на неправомірні дії роботодавця до територіального управління Державної служби України з питань праці за місцем його проживання з описом того, що сталося. Варто вказати про відмову, зволікання, ухилення керівника від створення комісії і провести розслідування нещасного випадку.

    Посадова особа територіального управління Держпраці в разі надходження скарги про приховування факту настання нещасного випадку, за наявності підтверджуючих фактів, має видати обов'язковий до виконання роботодавцем припис за формою Н-9 щодо необхідності проведення розслідування нещасного випадку.

    4. Якщо після всіх звернень потерпілого не буде створена комісія з розслідування і, відповідно, не буде проведено розслідування, залишається можливість захисту своїх прав у судовому порядку.

    Для цього необхідно подати в суд за місцем проживання потерпілого позовну заяву з вимогою встановити факт настання нещасного випадку, а також зобов'язати роботодавця створити комісію та провести розслідування нещасного випадку.

 

0