Держпраці у Закарпатській області вказує на поширені випадки, коли підприємці беруть на роботу родичів чи близьких друзів, з якими не поспішають офіційно оформляти трудові відносини або укладають цивільно-правовий договір.
Далі «свої» люди активно «допомагають» торгувати у крамницях, обслуговують відвідувачів у кафе, за стійками у барах, виконують роль підсобних робітників у приватних виробничих цехах тощо. Такі працівники під час перевірки контролюючих органів чи в інших нештатних ситуаціях зазвичай заперечують свою причетність до виконання трудових функцій, мовляв, випадково зайшли і вирішили допомогти родичеві.
Подібний випадок зафіксований нещодавно на Хустщині. Приватний підприємець зі села Кошельово залучав до роботи свою неповнолітню 17-річну дочку та 25-річну односільчанку. Дівчата виконували обов’язки продавців, а власник крамниці розраховувався з ними у «конверті» за кожен відпрацьований день. Таким чином підприємець, як пояснив сам, мав намір уникнути великого податкового навантаження.
Під час інспекційного відвідування, проведеного на підставі повідомлення Хустського об’єднаного управління ПФУ, посадовці Управління Держпраці у Закарпатській області зафіксували цей факт і ретельно задокументували його. Зокрема, допущення приватним підприємцем до роботи на посадах продавців вказаних осіб підтверджують і фото- та відеодокументи.
На підставі абзацу другого частини другої статті 265 КЗпП на підприємця накладено штраф у розмірі 223 тисячі 380 гривень.
Під час проведення інспекційного відвідування в одному з ТОВ на Рахівщині, основним видом діяльності якого є лісопильне та стругальне виробництво, посадовці Управління Держпраці у Закарпатській області виявили шестеро працівників, які виконували певні обов’язки, але не були офіційно оформлені.
Директор ТОВ пояснив, буцімто фірма ще не працює, а на території проводяться підготовчі роботи до введення підприємства в експлуатацію. За його словами, усі «нелегальні» працівники насправді є його родичами та тому безоплатно допомагали прибирати територію, готуючи її до відкриття. Однак інспектуванням встановлено, що кожен виконував конкретні трудові обов’язки, зокрема верстатників і складальників пиломатеріалів.
Отож відповідно до абзацу другого частини другої статті 265 КЗпП за фактичний допуск працівників без оформлення трудових відносин на товариство накладено штраф у розмірі 670 тисяч 140 гривень.