Рекомендації Держпраці щодо складання штатного розпису

Підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, установлює чисельність працівників, штатний розпис (частина третя ст. 64 ГКУ).

Штатний розпис — це документ, що встановлює для підприємства, установи, організації структуру, штати та посадові оклади працівників. У штатному розписі містяться назви посад, чисельність персоналу й оклади за кожною посадою. Штатний розпис приймається та затверджується керівником підприємства шляхом видання спеціального локального нормативного акта (наказу), що визначатиме кількість працівників кожної професії з розподілом штатних одиниць за структурними підрозділами підприємства.

Штатний розпис має розроблятися на основі внутрішніх організаційно-нормативних документів (чинної структури та чисельності, положення з оплати праці) та з урахуванням вимог нормативно-правових актів, зокрема Класифікатора професій ДК 003-2010 (назви посад і професій мають відповідати назвам у Класифікаторі).

Період дії штатного розпису можна не вказувати. Якщо не вказати період його дії, то можна застосовувати його протягом усієї діяльності підприємства до внесення до нього змін і доповнень.

Обмеження терміну затвердження штатного розпису є лише для бюджетних установ — вони затверджують свої штатні розписи в місячний строк з початку року (згідно з абзацом першим п. 45 постанови КМУ).

Інші (небюджетні) роботодавці переглядають і затверджують штатні розписи за необхідності.

Штатний розпис затверджується наказом керівника підприємства, який складають у довільній формі. У наказі обов’язково вказується дата, з якою передбачено введення в дію штатного розпису. Вона може відрізнятися від дати видання наказу або збігатися з нею. «Заднім числом» ввести в дію штатний розпис не можна — це єдине обмеження.

Перший екземпляр затвердженого штатного розпису залишається в канцелярії, а копії відправляють у відділ кадрів для набору працівників і складання звітів, та в бухгалтерію — для нарахування зарплати.

Протягом року до штатного розпису можуть вноситися зміни в разі введення (виведення) штатних одиниць, змін розміру посадових окладів, а також змін суттєвих умов праці (назв посад, розрядів, категорій тощо).

Якщо в штатному розписі немає вакантних посад, то роботодавець не може прийняти на роботу нових працівників.

Зміни до штатного розпису вносяться на підставі наказу по підприємству, в якому мають бути висвітлені причини внесення цих змін.

Практикують два способи внесення змін до штатного розпису:

  1. видати наказ про внесення змін до штатного розпису, перерахувавши зміни в тексті цього наказу;
  2. затвердити наказом новий штатний розпис.

Наказ про внесення змін складають у довільній формі. У ньому вказують підстави змін і конкретну дату, з якої зміни набирають чинності.

Підставами для внесення змін в штатний розпис у цьому наказі можуть бути, наприклад:

  1. оптимізація організаційної структури підприємства;
  2. реорганізація підприємства;
  3. зміна обсягів діяльності;
  4. проведення заходів, направлених на поліпшення діяльності підприємства або його підрозділів.

Звільнення працівника, окрім скорочення штату, наприклад, у зв'язку зі зміною обсягів діяльності, не є підставою для видалення зі штатного розпису посади, яку займав цей працівник.

Кількість і періодичність змін штатного розпису протягом поточного року не обмежена.

Ці рекомендації надало Управління Держпраці у Хмельницькій області, яке наводить зразки вказаних документів.

 

0