Серед основних пріоритетів діяльності ПФУ на 2018 р. — сприяння легалізації тіньової зайнятості серед населення. У цьому напрямку Фонд планує продовжити співпрацю з органами Державної фіскальної служби, Державної служби України з питань праці, іншими контролюючими, правоохоронними органами та громадськими організаціями.
Фахівці пенсійної служби мають на меті більш глибоко використовувати інформацію із реєстру застрахованих осіб. Це дасть змогу моніторити заробітну плату працівників, зіставити її з показниками рівня оплати праці в розрізі видів діяльності суб’єктів господарювання.
Робота в цьому напрямку проводилась у 2017 р. Зокрема, за даними реєстру застрахованих осіб ПФУ, лише у вересні минулого року 57 тисячам осіб працедавці нарахували зарплату понад максимальну величину бази нарахування ЄСВ, яка становить 42 100 грн. Тобто працедавці сплачують єдиний соціальний внесок (22 %) із зазначеної суми, хоча працівники отримали значно вищу зарплату.
За словами директора департаменту Тетяни Король, на підприємствах усі інші робітники отримують незначну зарплату. Наприклад, бухгалтер та працівник одного товариства з обмеженою відповідальністю у Києві отримують заробітну плату 13,5 та 1,5 мільйони гривень. Середня зарплата інших працівників — 3,8 тисячі гривень. На іншому підприємстві зарплата бухгалтера становила 4,8 мільйона гривень, інших чотирьох працівників — близько п’яти тисяч. А в одній великій корпорації з відомим брендом у Київській області працюють лише дві застраховані особи. Зарплата бухгалтера у цій компанії становила понад 800 тисяч гривень, а іншого працівника — 904 тисячі, — навела приклади.
Завдяки реєстру також можна виявити осіб, які працюють у багатьох роботодавців, отримуючи невелику зарплату. Приміром, у вересні минулого року таких громадян було понад 5,3 тисячі. Майже чотири сотні осіб працювали одночасно у від 10 до 97 роботодавців.
— До прикладу, одна особа із Харківської області працювала у 56 роботодавців одночасно. Ця людина отримувала зарплату від 108 до 115 гривень. Загальна сума її доходу в місяць за даними реєстру становила 6055,45 гривень. Інша особа в тій же області працювала у 36 роботодавців із зарплатою від 108 до 907 гривень. Загальна сума її доходу становила 4687 гривень. Ще одна застрахована особа була найманим працівником одночасно у 32 роботодавців, які зареєстровані у шести різних регіонах і у всіх рахувалась на основному місці роботи. У 27 роботодавців заробітна плата була меншою за мінімальну, — повідомила посадовиця.
Зазначені факти свідчать про можливе ухилення роботодавців від сплати ЄСВ. Відтак, цього року Фонд планує проводити глибший аналіз відомостей про застрахованих осіб та їх роботодавців і максимально висвітлювати цю роботу.