ДФС вважає, що у разі смерті ФОП — платника ЄСВ його спадкоємець не має права на повернення надміру або помилково сплачених сум ЄСВ.
ДФС у Тернопільській області розповідає, що відповідно до статті 1216 ЦКУ спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно з частиною першою статті 4 Закону № 2464 платниками ЄСВ є роботодавці, ФОП, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства, особи, які беруть добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Статтею 6 Закону № 2464 визначено права та обов’язки платників ЄСВ.
Частиною 13 статті 9 Закону № 2464 передбачено, що суми помилково сплаченого ЄСВ зараховуються в рахунок майбутніх платежів ЄСВ або повертаються платникам у порядку та строки, визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Пенсійним фондом та фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Повернення коштів ЄСВ у випадках помилкової або надмірної сплати сум ЄСВ передбачено Порядком № 6.
Обов’язковою умовою повернення надміру та/або помилково сплачених сум ЄСВ є заява платника про таке повернення, що подається до контролюючого органу, на рахунок якого сплачено суми ЄСВ, у випадках, встановлених пунктом 5 Порядку № 6.
Отже, в разі смерті ФОП — платника ЄСВ його спадкоємець не має право на повернення надміру або помилково сплачених сум ЄСВ, оскільки у розумінні Закону № 2464 спадкоємець не є платником ЄСВ і на нього не поширюються права та обов’язки платника.