Особливості пенсійної солідарної системи — роз’яснення Мінсоцполітики

    Мінсоцполітики розповіло, що у солідарному рівні пенсійної системи беруть участь усі офіційно працевлаштовані громадяни України — для цього не потрібно писати заяви або брати довідки. Разом із тим незнання певних процесів призводить до недбалого ставлення людей до своїх прав, а отже, до їх порушень, тому детально розберемо основні принципи роботи солідарного рівня пенсійної системи України.

    Кожен громадянин із початком своєї трудової діяльності, разом зі зарплатою від роботодавця, якщо він наймана особа, у рамках соціального пакета отримує від нього внески на свій обліковий запис у вигляді ЄСВ.

    ЄСВ — єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

    Ставка ЄСВ на сьогодні в Україні становить 22 % розміру заробітної плати і є обов’язковою до сплати усіма роботодавцями за своїх працівників і за себе фізичними особами-підприємцями та громадянами, які самостійно забезпечують себе роботою.

    Розглянемо процес з точки зору найманого працівника. Щомісяця працівник отримує від роботодавця заробітну плату та окремо внесок ЄСВ на свій обліковий запис у Пенсійному фонді. Кожен внесок є персоніфікованим — це означає, що усі кошти одразу після надходження фіксуються за конкретним працівником в електронному реєстрі застрахованих осіб.

    Тобто щомісяця на обліковий запис людини вноситься інформація щодо суми внеску, зробленого роботодавцем.

    Цей процес повторюється кожного місяця, щороку, аж до повного припинення трудової діяльності людини, і поновлюється у випадку повернення до роботи. Результатом цього процесу є персональна база, яка відображає увесь трудовий шлях людини: назву кожного місця роботи, посаду, тривалість стажу і суму сплачених внесків за кожен місяць роботи.

    На практиці це має вигляд електронної таблиці, ознайомитись з якою кожен громадянин може у будь який момент часу, навіть не виходячи з дому. Для цього потрібно перейти за посиланням https://portal.pfu.gov.ua, натиснути на кнопку «Вхід» і авторизуватись за допомогою електронного цифрового підпису, який можна отримати дистанційно через інтернет, наприклад, у додатку Приват24 від Приватбанку. Це дуже важливо, оскільки кожен може перевірити виконання працедавцем своїх обов’язків.

    Наступним етапом усі кошти спрямовуються на фінансування видаткової частини Пенсійного фонду, тобто на фінансування виплат пенсій. Таким чином, після фіксації внесків у системі за кожним громадянином вони по суті перетворюються на персональні бали, які потім використовуються для визначення розміру пенсії. Такий механізм повністю убезпечує гроші від інфляційних процесів, оскільки кошти не зберігаються у «живому» вигляді.

    Досягши пенсійного віку, громадянин звертається до Пенсійного фонду за призначенням пенсії, після чого вступають в силу страхові принципи роботи системи.

    У разі звернення громадянина розпочинає роботу механізм перевірки виконання умов пенсійної страхової програми, а саме — вимоги до тривалості страхового стажу (який є рівнозначним трудовому), сплати внесків і вимоги до віку. За аналогічними принципами працюють усі страхові програми, а тому солідарну пенсійну систему можна справедливо порівнювати зі страхуванням життя і здоров’я або навіть майна. Ключові елементи такої системи:

  • застрахована особа — працівник, майбутній пенсіонер;
  • сплата внесків — роботодавцем або застрахованою особою, якщо він або вона є фізичною особою-підприємцем чи самозайнятою особою;
  • фонд внесків, із якого здійснюються виплати — Пенсійний фонд України;
  • страховий випадок — досягнення особою визначеного віку та виконання умов програми.
0