Держпраці у Хмельницькій області розповідає, що відповідно до вимог статті 15 Закону № 1105 роботодавець, як страхувальник зобов’язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення.
Тимчасова непрацездатність у зв’язку із вагітністю та пологами працівниці засвідчується листком непрацездатності встановленої форми, який видається лікувальним закладом, у якому зазначається лише період непрацездатності протягом якого працівник потребує увільнення від роботи, на 126 календарних днів, а не період відпустки по вагітності та пологах.
Відповідно до вимог статей 2, 17 Закону України «Про відпустки» на підставі медичного висновку жінкам за місцем роботи надається оплачувана відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами тривалістю: до пологів — 70 календарних днів та після пологів — 56 календарних днів (70 календарних днів — у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів), починаючи з дня пологів.
Відпустка по вагітності та пологах надається за волевиявленням жінки, в межах періоду визначеного у листку непрацездатності. Відповідно до умов частини першої статті 25 Закону № 1105 за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами втрата заробітної плати (доходу) застрахованій особі компенсується у формі матеріального забезпечення — допомоги по вагітності та пологах. Рішення про призначення допомоги по вагітності та пологах приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, з урахуванням визначеної в наказі роботодавця тривалості періоду відпустки по вагітності та пологах, на підставі листка непрацездатності.
Чинним законодавством не передбачено права одночасного отримання працівником виплат за загальнообов’язковим соціальним страхуванням та заробітної плати за виконану роботу. Розмір зазначеної допомоги обчислюється сумарно та надається застрахованій особі за фактичний період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.
Таким чином, якщо працівниця продовжить виконувати роботу за займаною посадою допомога по вагітності та пологах буде надана за час фактичного перебування у відпустці по вагітності та пологах, у межах періоду вказаного в листку непрацездатності, без урахування днів, за які їй нарахована заробітна плата за виконану роботу. Вказані умови забезпечуються поданням працівницею заяви, листка непрацездатності та наказом роботодавця про надання відпустки по вагітності та пологах.
Роботодавець зобов’язаний забезпечувати облік виконуваної працівником роботи. Фактичний період перебування працівниці у відпустці по вагітності та пологах має відображатись в обліку відпрацьованого робочого часу.