У чинному трудовому законодавстві у Кодексі законів про працю України не передбачена смерть працівника як підстава для припинення трудового договору.
Ліквідувати прогалину законодавчого поля має поданий днями до ВРУ законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо припинення трудового договору та виплат належних працівникові сум у разі його смерті» (№ 5716).
Щоб правильно виплатити всі кошти, що належали померлому працівникові і не були отримані ним за життя, Кодекс законів про працю України та Закон України «Про відпустки» запропоновано доповнити такими нормами:
- ч. 1 ст. 36 доповнити новим пунктом про те, що підставами для припинення трудового договору є, зокрема, і смерть працівника або власника — фізичної особи;
- ч. 1 ст. 116 (Строки розрахунку при звільненні) доповнити новою частиною, в якій передбачити, що у разі смерті працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, що не були ним одержані за життя, провадиться членам його сім’ї з урахуванням вимог частин першої та другої цієї статті, а у разі їх відсутності – входять до складу спадщини;
- частину шосту ст. 83 (Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки) викласти в редакції, яка б відповідала ст. 1227 Цивільного кодексу України, а саме: «У разі смерті працівника грошова компенсація за невикористані ним дні щорічних відпусток, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину – інваліда з дитинства підгрупи А I групи, яка не була ним одержана за життя, виплачується членам його сім’ї, а в разі їх відсутності — входять до складу спадщини».
Зміни, аналогічні запропонованим до ст. 83 КзпПУ, запропоновано внести і до ч. 6 ст. 24 Закону України «Про відпустки».
За інформацією Управління Держпраці у Хмельницькій області