Починаючи з 4 квітня сумісники отримають право на одержання допомог за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за кошти Пенсійного фонду. Нагадаємо окремі норми щодо порядку оплати сумісникам листків непрацездатності.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування» від 18.12.2024 р. № 4158-ІХ (далі — Закон № 4158) внесено зміни до ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-ХIV (далі — Закон № 1105).
Новою редакцією ст. 22 Закону № 1105 встановлено, що допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах застрахованим особам (у т. ч. тим, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працюють на умовах трудового договору) надається за основним місцем роботи (діяльності) ТА за місцем роботи за сумісництвом (наймом) у порядку, встановленому КМУ, з урахуванням особливостей[1] для страхових випадків, передбачених абзацом третім частини третьої ст. 36 цього Закону.
Більше в Закон № 1105 щодо надання допомоги за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням сумісникам нічого надзвичайного не додали. Тому й надалі основним нормативним актом, яким слід керуватися, залишається Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266 (далі — Порядок № 1266).
Перехідні страхові випадки
Пенсійний фонд України в листі від 31.12.2024 р. № 2800-030401-8/81097 роз’яснив, що нова норма буде застосовуватися до страхових випадків, які настануть після набрання чинності Законом № 4158. Це означає, що перехідні страхові випадки оплачуємо по-старому, тобто сумісникам і надалі оплачуємо лише перші п’ять днів «лікарняного», а «декретні» не виплачуємо взагалі. Але маємо таку норму в Законі № 1105.
Відповідно до ст. 18 Закону № 1105 за бажанням жінки та в разі відсутності медичних протипоказань частина відпустки тривалістю 70 календарних днів, передбачена до пологів, може бути перенесена та використана жінкою частково або повністю після пологів, починаючи з дня пологів. При цьому загальна тривалість відпустки не може перевищувати сумарно 126 календарних днів (140 календарних днів — у разі народження двох і більше дітей та в разі ускладнених пологів).
Тож виникає питання: а як оплачувати такі «декретні», якщо жінка, яка працює за сумісництвом, перенесе початок відпустки на період після 4 квітня?
Відповідно до п. 25 Порядку № 1266 розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата, є 12 календарних місяців (або менший відпрацьований час. — Прим. авт.) перебування в трудових відносинах (з першого до першого числа) за останнім основним місцем роботи застрахованої особи, що передують місяцю, в якому настав страховий випадок.
Змін у цей пункт у зв’язку з внесенням змін у ст. 18 Закону № 1105 не вносили. Отже, для визначення розрахункового періоду орієнтуємося на дату настання страхового випадку.
Документи для призначення виплат сумісникам
Для виплати «лікарняних» і «декретних» суміснику роботодавець повинен мати:
- листок непрацездатності, у т. ч. у разі внутрішнього сумісництва;
- довідку про зарплату з основного місця роботи та з усіх місць роботи за сумісництвом, у т. ч. за внутрішнім;
- довідку для підтвердження страхового стажу;
- копії документів, які підтверджують право на «лікарняні» в розмірі 100 % середньої зарплати незалежно від стажу роботи.
Рішення про призначення «лікарняних» і «декретних» приймає уповноважений (комісія) із соціального страхування. Окреме рішення виноситься і щодо внутрішнього сумісника.
Листок непрацездатності, в т. ч. у разі внутрішнього сумісництва, як правило, оформлюється в електронному вигляді, а його наявність роботодавець може контролювати в особистому кабінеті на вебпорталі ПФУ. Особливістю е-лікарняного сумісника є його порядковий номер, який має формат ХХХХХХ-ХХХХХХХХХХ-Х.1. Цифра «.1» (або («.2» і далі, якщо в працівника кілька роботодавців за сумісництвом) вказує, що це е-лікарняний сумісника.
У разі видачі листка непрацездатності у формі документа на папері допомога суміснику призначається на підставі його копії, засвідченої підписом керівника і скріпленої печаткою (у разі наявності) за основним місцем роботи (п. 30 Порядку № 1266). На підставі копії роздруківки е-лікарняного матеріальне забезпечення суміснику не призначається.
Середня зарплата сумісникам розраховується з урахуванням зарплати з основного місця роботи та з усіх місць роботи за сумісництвом, в т. ч. за внутрішнім (якщо є ще одне), з таким розрахунком, щоб вона не перевищувала максимальної величино бази нарахування єдиного внеску з розрахунку на один календарний день, яка обчислюється шляхом ділення встановленого її розміру в останньому місяці розрахункового періоду на середньомісячну кількість календарних днів (30,44). Обчислення середньої зарплати здійснюється страхувальниками окремо за основним місцем роботи та за сумісництвом. За відсутності довідки про зарплату з основного місця роботи допомогу нараховувати не варто.
Розрахунковий період для сумісників визначається за місцем роботи за сумісництвом окремо. Тому цілком може бути, що за основним місцем роботи в сумісника розрахунковий період — 12 календарних місяців, а за сумісництвом — місяць чи два тощо. А то й взагалі може розраховуватися з окладу, якщо тимчасова непрацездатність настала в перший день роботи.
На сумісників поширюється обмеження щодо розміру «лікарняних» і «декретних», якщо їх страховий стаж за останні 12 місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування менше шести місяців (ст. 12 Закону № 1105). Шестимісячний стаж визначають з урахуванням всіх місць роботи чи виконання робіт (надання послуг) за договорами ЦПХ.
Сумісники можуть працювати як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом, або за обома місцями роботи неповний робочий час. Відповідно, можливі варіанти, що немає повних місяців страхового стажу.
У листі від 09.08.2024 р. № 2800-030401-8/48516 ПФУ роз’яснив, що після розрахунку коефіцієнт становить від 0,01 до 0,99 та зараховується як неповний місяць страхового стажу. Якщо є кілька таких місяців у періоді, за який обчислюється страховий стаж, то необхідно підсумовувати визначені коефіцієнти страхового стажу.
Довідку для підтвердження загального страхового стажу сумісника можна сформувати в особистому кабінеті на вебпорталі ПФУ.
Якщо працівник-сумісник має право на «лікарняні» в розмірі 100 % середньої зарплати незалежно від стажу роботи, слід мати підтвердні документи.
Особливі випадки обмеження
З’ясуємо питання стосовно ще одного обмеження, практичне застосування якого не зовсім зрозуміле і яке стосується саме сумісників.
Як зазначалося вище, відповідно до ст. 12 Закону № 1105 застраховані особи, які протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, мають страховий стаж менше шести місяців, мають право на страхові виплати відповідно до цього Закону в таких розмірах:
- допомога по тимчасовій непрацездатності — виходячи з нарахованої зарплати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із мінімальної зарплати, встановленої на час настання страхового випадку;
- допомога по вагітності та пологах — виходячи з нарахованої зарплати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із двократного розміру мінімальної зарплати, встановленої на час настання страхового випадку.
У п. 29 Порядку № 1266 містяться аналогічні норми, але в редакції, яка діяла з 2015 р., і зміни не вносилися. Тому вважаємо, що на них можна уваги не звертати — закон має вищу юридичну силу, ніж постанова. Однак у грудні 2022 р. було внесено зміни до п. 2 Порядку № 1266.
Сума допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною або хворим членом сім’ї) у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску (у 2025 р. — 160 тис. грн).
Сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску та не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної зарплати, встановлений на час настання страхового випадку.
Питання: як ці обмеження мають застосовуватися щодо сумісників?
«Лікарняні»
До 2023 р. питання нарахування допомог контролював ФСС. І свого часу роз’яснив (лист від 16.04.2015 р. № 2.4-15-729), що єдиним обмеженням у частині розрахунку «лікарняних» сумісникам є те, що сумарна зарплата, з якої розраховуються страхові виплати, за місяцями розрахункового періоду за основним місцем роботи та за місцем (місцями) роботи за сумісництвом не може перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. І дійшов висновку, що обмеження, зазначені в ст. 12[2] Закону № 1105, не застосовуються до сумарної суми матеріального забезпечення за основним місцем роботи та за місцем роботи за сумісництвом. Тобто контролюємо максимальну суму доходу за обома місцями роботи, але не суму допомоги («лікарняних»).
Цікаво, яку позицію з цього питання займе ПФУ.
«Декретні»
І за ст. 19 Закону № 1105, і за п. 2 Порядку № 1266 мінімальна сума допомоги не повинна бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної зарплати, встановленої на час настання страхового випадку.
Питання: чи стосується це розміру «декретних» за сумісництвом?
Знову ж таки, свого часу ФСС роз’яснив, що мінімальні гарантії щодо розміру допомоги по вагітності та пологах за місцем роботи за сумісництвом не застосовуються. Тобто тут також контролюємо максимальну суму доходу за обома місцями роботи, з якої обчислюємо допомогу, але «декретні» за сумісництвом можуть бути меншими за суму, розраховану з мінімальної зарплати.
Цікаво, яку позицію з цього питання займе ПФУ.
До 4 квітня час ще є. Тому надсилайте свої запитання щодо оплати листків непрацездатності сумісникам. А ми тим часом спробуємо дізнатися позицію ПФУ щодо дотримання обмежень сум допомог.
Відділ передплати
0 800 214 008
044 568-50-60 (багатоканальний)
minzar@profpressa.com