Якщо затримка зарплати триває більше місяця, то це не лише порушення, за яке доведеться сплатити штраф до бюджету. Це ще й випадок, коли працівник має право на компенсацію. Як її порахувати, роз'яснюють фахівці Мінсоцполітики на прикладі.
У разі порушення встановлених строків виплати грошових доходів населення (заробітна плата, пенсії, стипендії, соціальні виплати) підприємства, установи і організації всіх форм власності мають компенсувати громадянам втрату частини доходів у зв’язку з їх несвоєчасною виплатою.
Компенсація провадиться відповідно до Закону «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати» та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв’язку з порушенням термінів їх виплати.
Сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але не виплаченого грошового доходу за місяць (після утримання податків і обов’язкових платежів) і приросту ІСЦ у відсотках для визначення суми компенсації.
ІСЦ для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних ІСЦ за період невиплати грошового доходу. ІСЦ у місяці, за який виплачується дохід, до розрахунку не включається.
Отже, у разі виплати у квітні 2019 р. нарахованих, але не виплачених своєчасно грошових доходів за 2010–2019 рр. сума компенсації нараховується з урахуванням величини приросту ІСЦ.
Приклад
Нарахований, але не виплачений у січні 2016 р. грошовий дохід у сумі 2500 грн (після утримання податків і обов’язкових платежів) виплачується у квітні 2019 р. Приріст ІСЦ, розрахований за період невиплати грошового доходу (лютий 2016 р. — березень 2019 р.), за січень 2016 р. становив 42,3 %. Сума компенсації в цьому випадку — 2500 грн × 42,3 : 100 = 1057,5 грн.