Дотримання пропускного режиму не є ознакою трудових відносин

    Суперечки між роботодавцями й інспекторами праці з приводу підміни трудових відносин укладанням ЦПД не вщухають. Наразі є вже сотні рішень судів перших інстанції, де ФОП або підприємства намагаються відбитися від великих штрафів за неоформлених працівників. Як правило, предметом розгляду таких справ стають умови ЦПД, які укладені з фізособами.

    Прикладом успішного відстоювання в суді наявності цивільно-правових відносин є рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14 листопада 2018 р. у справі № 0840/3020/18.

    Позивачем є філія ПАТ «Укртелеком», а відповідачем по справі —  ГУ Держпраці у Запорізькій області.

    Ось деякі із положень цього судового рішення, які спростовують факти того, що в умовах ЦПД криється прихована зайнятість:

    1. Щодо посилання в приписі на те, що послуги за ЦПД надаються з понеділка по п'ятницю з 8:00 до 9:00 та з 17:00 до 18:00, та це, на думку інспекторів, є ознакою трудового договору.

    На фізичних осіб, із якими філія уклала ЦПД на надання послуг, не поширюється дія Правил внутрішнього трудового розпорядку, про що зазначено безпосередньо в умовах ЦПД. Осіб не приймали на роботу за конкретною кваліфікацією та посадою; вони не керувались внутрішніми положеннями товариства тощо. У штатному розписі товариства немає посади сестри медичної. На підприємстві встановлюється такий режим роботи: початок роботи — о 8:30; закінчення роботи — о 17:30.

    Викладене свідчить, що внутрішній трудовий розпорядок не співпадає і не поширюється на осіб, із якими укладені ЦПД. Табель робочого часу на зазначених фізосіб не складався.

    Надання відповідних послуг в обумовлений час спричинене характером послуг, які є предметом договору — передрейсовий і післярейсовий медичний огляд водіїв товариства.

    2. Стосовно тлумачення інспекторами норм ЦПД щодо обов'язку виконавця послуг дотримуватися пропускного режиму, правил корпоративної безпеки та поведінки відвідувачів на території товариства як ознак трудового договору.

    Вимоги щодо дотримання вищевказаних правил стосуються будь-яких сторонніх осіб, які перебувають на території підприємства: відвідувачів, орендаторів, підрядників, працівників контролюючих та перевіряючих (інспектуючих) органів тощо.

    Зокрема, інспектори праці ГУ Державної служби України з питань праці у Запорізькій області, які проводили інспектування на території філії, також були ознайомлені під підпис із вищевказаними правилами, що не робить їх працівниками підприємства.

    Включення зазначених умов до тексту ЦПД обумовлено виконанням Законів України «Про пожежну безпеку», «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення», ЦКУ та умов договорів щодо надання охоронних послуг із контрагентами в частині збереження майна товариства, ККУ та КУпАП в частині дотримання правопорядку, тощо, та проведенням попереджувальних заходів для уникнення ризиків і шкідливих наслідків для майна та працівників підприємства.

0