Чи можуть продавці працювати за ЦПД — судова практика

Підприємцю вдалося відстояти правомірність укладання ЦПД із особою, яка відпускала його товар (фактично виконала ті ж роботи, що й продавець). Справа дійшла до розгляду ВС (постанова від 24 квітня 2019 р. у справі № 822/1487/18).

Обставини справи свідчать, що товари, які належать ФОПу, відпускала громадянка за дорученням підприємця. Окрім того, в період відсутності ФОПа жінка продавала товар, самостійно доставляла його на місце продажу та розкладала. Жінка не конкретизувала періоду, протягом якого вона працює та зазначила, що отримує винагороду у розмірі 5 % суми виручки.

Суди установили, що між ФОП і особою укладено ЦПД, за яким особа бере на себе зобов'язання виконати роботи, а саме: надати допомогу у викладці та складанні товару за необхідності. За надані послуги ФОП сплачував винагороду у розмірі 50 грн за одну викладку та складання товару. Оплату він проводив не пізніше останнього дня місяця, в якому надавались послуги.

Держпраці вважало, що в такому разі йдеться про виконання функції продавця. Тому з такою особою необхідно було укласти трудовий договір. Тож  підприємця оштрафували на 111 690 грн.

Проте ВС скасував такий штраф. Для нього визначальним стали показання особи, яка торгувала товаром. Особа заперечила факт наявності між нею та ФОПом трудових відносин та пояснила, що продавала товар з власної ініціативи. До того суд відмітив, що сам по собі факт укладення такого ЦПД як із фізособою, а не с ФОПом, не може бути доказом наявності між підприємцем та особою трудових правовідносин.

0