Роз’яснення "Щодо розгляду колективного трудового спору з приводу укладення колективного договору" від 27.02.2004 р. № 21-34-201

 

МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ

РОЗ’ЯСНЕННЯ

від 27.02.2004 р. № 21-34-201

 

Щодо розгляду колективного трудового спору з приводу укладення колективного договору

 

У Міністерстві юстиції України розглянуто лист від 10.02.2004 р. № 06-01/21 щодо розгляду колективною трудового спору з приводу укладення колективного договору і в межах компетенції повідомляється наступне.

Згідно зі статтею 4 Конвенції МОП № 98 "Про застосування принципів права на організацію та ведення колективних переговорів" там, де необхідно, приймаються міри, що відповідають умовам країни, з метою заохочення та сприяння повному розвитку та виконанню процедури ведення переговорів на добровільній основі між підприємцями або організаціями підприємців, з однієї сторони, та організаціями працівників, з іншої сторони, з метою регулювання умов праці шляхом укладання колективних договорів.

Пунктом 1 Рекомендації МОП № 91 щодо колективних договорів передбачено, що шляхом погодження або через законодавство залежно від умов країни, повинні встановлюватися системи, що відповідають місцевим умовам, для опрацювання, укладення, перегляду та поновлення колективних договорів чи для надання сприяння сторонам у опрацюванні, укладенні, перегляді та поновленні колективних договорів.

Правові засади розробки, укладення та виконання колективних договорів і угод з метою сприяння регулюванню трудових відносин та соціально-економічних інтересів працівників і власників визначені Законом України "Про колективні договори і угоди".

Статтею 1 Закону України "Про колективні договори і угоди", зокрема, встановлено, що колективний договір укладається на основі чинного законодавства, прийнятих сторонами зобов’язань з метою регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин і узгодження інтересів трудящих, власників та уповноважених ними органів.

Статтею 2 вказаного Закону передбачено, що колективний договір укладається на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності і господарювання, які використовують найману працю і мають право юридичної особи. Колективний договір може укладатися в структурних підрозділах підприємства в межах компетенції цих підрозділів.

Відповідно до частин третьої та четвертої статті 64 Господарського кодексу України підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис.

Підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством. Вони можуть відкривати рахунки в установах банків відповідно до закону.

Згідно з частинами восьмою та дев’ятою статті 65 цього Кодексу трудовий колектив підприємства становлять усі громадяни, які своєю працею беруть участь у його діяльності на основі трудового договору (контракту, угоди) або інших форм, що регулюють трудові відносини працівника з підприємством. Повноваження трудового колективу щодо його участі в управлінні підприємством встановлюються статутом або іншими установчими документами відповідно до вимог цього Кодексу, законодавства про окремі види підприємств, закону про трудові колективи.

Рішення з соціально-економічних питань, що стосуються діяльності підприємства, виробляються і приймаються його органами управління за участі трудового колективу і уповноважених ним органів.

Питання щодо поліпшення умов праці, життя і здоров’я, гарантії обов’язкового медичного страхування працівників підприємства та їх сімей, а також інші питання соціальною розвитку вирішуються трудовим колективом за участі власника або уповноваженого ним органу відповідно до законодавства, установчих документів підприємства, колективного договору (частина перша статті 69 згаданого Кодексу).

Згідно з частиною першою статті 3 Закону України "Про колективні договори і угоди" колективний договір укладається між власником або уповноваженим ним органом з однієї сторони і однією або кількома профспілковими чи іншими уповноваженими на представництво трудовим колективом органами, а у разі відсутності таких органів - представниками трудящих, обраними і уповноваженими трудовим колективом.

Таким чином, в структурних підрозділах, зокрема, філіях підприємства можуть укладатись колективні договори тільки в разі уповноваження власником керівника структурного підрозділу вести переговори та укладати колективний договір від імені юридичної особи.

 

Заступник Міністра                                                                         Л. М. Горбунова 

 

 

0