Наказ Міністерства промислової політики України «Про затвердження випуску 16 Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників «Оброблення деревини та вироблення виробів з деревини» і випуску 57 «Виробництво меблів»

Видання друге, перепрацьоване

Станом на 01.01.2005 р.

ВСТУП

Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників призначається для: тарифікації робіт згідно з їх складністю; встановлення кваліфікаційних розрядів робітникам; правильного вирішення питань розподілу праці між керівниками, професіоналами, фахівцями, технічними службовцями; забезпечення єдиного підходу під час визначення працівникам завдань і обов’язків, необхідних кваліфікаційних вимог, складання програм підготовки та підвищення кваліфікації працівників.

Довідник є основою під час розроблення робочих (посадових) інструкцій працівників, які закріплюють їх обов’язки, права, відповідальність; підготовки положень про структурні підрозділи; добору та розстановки персоналу; проведення відповідних атестацій.

Розділи цих Випусків Довідника мають замінити собою розділи «Общие профессии деревообрабатывающих производств», «Производство древесных плит», «Производство фанеры», «Производство мебели» випуску 40 «Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих» видання 1985 року.

Відповідно до «Методичних рекомендацій щодо розроблення Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників», затверджених Мінпраці та соціальної політики України, перероблено структуру кваліфікаційних характеристик. Внесено суттєві зміни в характеристики професій у зв’язку зі змінами в технології, промисловому устаткуванні, організації праці порівняно з 1985 роком.

Враховуючи сучасні технології, а також те, що за рядом професій виконувані роботи, необхідні професійні знання та навички є однотипними, та з метою переходу від вузькопрофільних професій до професій більш широкого профілю професії «Верстатник деревообробних верстатів», «Верстатник-розпилювач», «Верстатник крайкофуґувального верстата», «Верстатник з виробництва гнутих меблів» інтегровано в одну професію — «Верстатник деревообробних верстатів», професії «Сортувальник матеріалів та виробів з деревини» та «Сортувальник шпону і фанери» — у професію «Сортувальник матеріалів та виробів з деревини», професії «Столяр» та «Заготівник напівфабрикатів для іграшок» — у професію «Столяр», професії «Просочувальник пиломатеріалів та виробів з деревини» та «Просочувальник шпону» — у професію «Просочувальник пиломатеріалів та виробів з деревини», професії «Оператор сушильних установок» та «Сушильник шпону та фанери» — у професію «Оператор сушильних установок», професії «Плетільник меблів» та «Складальник плетених меблів» — у професію «Плетільник меблів». У зв’язку з відсутністю виробництва фанерних труб в Україні до складу Довідника не включено професії: «Верстатник навивального верстата», «Складальник фанерних труб», «Склеювач фанерних труб».

Збережено діючу шестирозрядну сітку. Змінено діапазон розрядів робітників 6 професій. У зв’язку з інтеграцією професій та включенням до їх кваліфікаційних характеристик робіт, що потребують вищої кваліфікації, змінено діапазон розрядів професій «Верстатник деревообробних верстатів» та «Сортувальник матеріалів та виробів з деревини». Враховуючи значне підвищення вимог до якості продукції деревообробки та меблів в умовах жорстокої конкуренції на ринку збуту, у Довіднику підвищено кваліфікаційні вимоги до професії «Контролер деревообробного виробництва» (вилучено 2-й розряд). У професії «Оператор центрального пульта керування у виробництві деревних та костричних плит» підвищено розряд з 5-го на 6-й, виходячи з того, що цей робітник керує бригадою, куди входять робітники й 6-го розряду, та всім комплексом технологічного устаткування у виробництві плит. За професією «Верстатник ребросклеювального верстата» діапазон розрядів змінено з 2–4 на 3–5 у зв’язку з включенням до його професійних обов’язків виконання ребросклеювання струганого шпону в меблевому виробництві. З урахуванням значних змін у технології підготовки набивальних та настильних матеріалів діапазон розрядів «Готувача набивальних та настильних матеріалів» підвищено з 1 — 3 до 2–4. Відповідно до Зміни N 5 Класифікатора професій ДК 003-95 назву професії «Лущильник шпону» змінено на «Верстатник лущильного верстата».

Назви професій, які включено до Випусків, відповідають Класифікатору професій ДК 003-95. Технічна термінологія відповідає ДСТУ 2071-92 та ДСТУ 224-93.

Крім робіт, передбачених кваліфікаційними характеристиками, робітники повинні також виконувати роботи щодо приймання та здавання зміни, своєчасної підготовки до роботи та прибирання свого робочого місця, устаткування, інструментів, пристроїв та утримання їх у належному стані.

Окрім наведеного у кваліфікаційних характеристиках, працівники повинні знати і додержуватись правил і норм охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.

Професії працівників, що не є специфічними для даних виробництв, наведено у Випуску 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності» та в інших Випусках Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників.

Порядок застосування характеристик, присвоєння та підвищення розрядів, внесення змін і доповнень до Випусків наведено в «Загальних положеннях» Випуску 1 Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників.

ВИПУСК 16
Оброблення деревини та вироблення виробів з деревини

ЗАГАЛЬНІ ПРОФЕСІЇ ДЕРЕВООБРОБНИХ ВИРОБНИЦТВ

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ

КЕРІВНИКИ

1. НАЧАЛЬНИК БІРЖІ (лісової, пиломатеріалів)

Завдання та обов’язки. Здійснює керівництво виробничо-господарською діяльністю біржі. Забезпечує виконання планових завдань з розвантаження, приймання, обліку, підготовки, сортування і подавання лісоматеріалів (пиломатеріалів) у переробні цехи, ефективну експлуатацію та збереження устаткування, технологічної оснастки, енергетичного господарства, будівель, споруд, кранового господарства біржі. Вживає заходів з оперативного узгодження роботи біржі та переробних цехів щодо забезпечення їх лісоматеріалами (пиломатеріалами), погоджує з відповідними відділами та цехами графіки постачання лісоматеріалів (пиломатеріалів). Проводить роботу з упровадження нової техніки, удосконалення технології, механізації, автоматизації вантажно-розвантажувальних робіт, прийому, підготовки, сортування і подачі лісоматеріалів (пиломатеріалів), прогресивних форм організації виробництва. Здійснює заходи із забезпечення біржі сировиною, матеріалами, інструментом, енергоресурсами тощо, їх раціонального використання та економії. Створює умови для високопродуктивної праці, одержання максимального прибутку при оптимальному рівні витрат. Проводить аналіз виробничо-господарської діяльності біржі, організовує планування, облік, складання та своєчасне подання звітності про виробничу діяльність біржі, рух товарно-матеріальних цінностей у відповідні служби підприємства. Керує роботою працівників біржі. Здійснює добір та розстановку кадрів, забезпечує виконання трудового законодавства і умов колективного договору. Бере участь у роботі комісії з присвоєння кваліфікаційних розрядів робітникам біржі. Контролює додержання вимог правил охорони праці, пожежної безпеки, промислової санітарії, охорони навколишнього середовища, виробничої та трудової дисципліни. Подає пропозиції щодо заохочення працівників біржі за активну участь у виконанні виробничих завдань, а також щодо накладання дисциплінарних та матеріальних стягнень на порушників трудової та виробничої дисципліни. Пред’являє претензії у встановленому порядку за заподіяний біржі збиток. Сприяє розвитку раціоналізації та винахідництва, підтримує ініціативу новаторів і передовиків виробництва, проводить виховну роботу в колективі біржі.

Повинен знати: постанови, розпорядження та накази керівництва підприємства; статут підприємства; методичні, нормативні та інші керівні матеріали, які стосуються діяльності біржі; перспективи технологічного розвитку підприємства, біржі; основи технології деревообробки; державні стандарти та технічні умови на деревні сировинні матеріали; устаткування біржі та правила його технічної експлуатації; організацію вантажно-розвантажувальних робіт та правила їх ведення; правила й порядок складування лісоматеріалів (пиломатеріалів), положення та інструкції з їх обліку; порядок планування техніко-економічної діяльності та складання звітності про виробничо-господарську діяльність біржі; основи економіки, організації праці і управління; основи трудового законодавства України; порядок тарифікації робіт та робітників; чинні положення про оплату праці та форми матеріального заохочення; передовий вітчизняний та світовий досвід вантажно-розвантажувальних, сортувальних та інших робіт на біржах деревинної сировини.

Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за фахом: для магістра — не менше 2 років, спеціаліста — не менше 3 років.

РОБІТНИКИ

1. ВЕРСТАТНИК ДЕРЕВООБРОБНИХ ВЕРСТАТІВ

1-й розряд

Завдання та обов’язки. Подає та розміщує заготовки на робочих місцях. Приймає деталі після їх обробки на верстатах. Виконує допоміжні роботи під керівництвом верстатника вищої кваліфікації. Складає деталі на спеціально відведене місце.

Повинен знати: порядок пуску та зупинки верстата, розміри заготовок і деталей.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

Приклади робіт.

Приймання деталей після обробки на рейсмусових, чотирибічних, круглопиляльних верстатах.

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Подає та розміщує заготовки на робочому місці. Виконує операції: свердління на одношпиндельних верстатах з ручною подачею; стругання стружки на налагоджених стругальних верстатах; точіння простих деталей; виготовлення круглих деталей на круглопаличних верстатах; вибірка пазів у деталях на ланцюгодовбальних верстатах; штампування заготовок зі шпону; зшивка дощечок, рейок в щит та ящиків на дротозшивальному верстаті. Виконує допоміжні операції під час поперечно-поздовжнього розпилювання заготовок на верстатах з механічною та напівавтоматичною подачею. Виконує розпилювання заготовок на однопильних круглопиляльних верстатах. Оброблює деталі гнутих меблів на верстатах, фуґує крайки шпону на крайкофуґувальному верстаті під керівництвом верстатника вищої кваліфікації. Бере участь у фрезуванні заготовок під керівництвом верстатника вищої кваліфікації. Відбраковує деталі.

Повинен знати: принцип роботи устаткування; технічні умови на сировину, стружку, деталі; вимоги до якості обробки; породи деревини; дефекти обробки; способи штампування заготовок зі шпону.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією верстатника деревообробних верстатів 1 розряду — не менше 0,5 року.

Приклади робіт.

1. Деталі брускові, щитові неличковані — свердління отворів під шурупи, болти, костилі, шканти, стяжки, завіси, ручки, замки.

2. Деталі брускові, щитові неличковані — фрезування крайки по лінійці.

3. Заготовки брускові — точіння деталей циліндричної форми.

4. Колодки взуттєві — свердління отворів під шурупи, під упор по кондуктору.

5. Лижі — свердління отворів під шурупи.

6. Основи, клепки, днища бочок — свердління шкантових отворів.

7. Палки круглі — торцювання в розмір.

8. Пиломатеріали, кратні заготовки, бруски — поперечне та поздовжнє пиляння в розмір на однопильних круглопиляльних верстатах.

9. Шпали — свердління костильних отворів.

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує поздовжній та поперечний розкрій пиломатеріалів з деревини м’яких порід на однопильних верстатах. Випилює деталі з деревини м’яких порід за розміткою на стрічкопиляльних верстатах. Розкроює попередньо пропарені бруски, заготовки, гнутоклеєні, гнуті деталі. Виконує формування неличкованих щитів, рамок у заданий розмір на однопильних верстатах. Оцінює якість пиломатеріалів, обрізує дошки під керівництвом верстатника більш високої кваліфікації поза лісопильним потоком. Виконує торцювання пиломатеріалів у лісопильному потоці під керівництвом верстатника більш високої кваліфікації. Розкроює клеєну шарувату деревину та заготовки під кутом по шаблону на однопильних верстатах. Виконує фуґування крайок лущеного або струганого шпону на крайко-фуґувальному верстаті. Виконує свердління отворів у деталях на одношпиндельних верстатах з механічною подачею. Вибирає пази в деталях на сверддильно-пазувальних верстатах. Виконує налагодження цих верстатів під керівництвом верстатника вищої кваліфікації. Виконує стругання в кут крайки та плазу брускових деталей на фугувальних верстатах, фрезувальні роботи на однобічних рейсмусових верстатах. Виконує фрезування в розмірі та профілювання заготовок, деталей на налагоджених чотирибічних (чотири — семишпиндельних) та калювальних верстатах. Стругає стружку різних специфікацій на стружкових верстатах, самостійно налагоджених. Набирає щити з рейок та зшиває їх на зшивальному верстаті. Виконує точіння деталей середньої складності, фрезування по лінійці пазу, чверті, фаски, галтелі, шпунта, гребня та інші в брускових деталях хвойних, м’яких листяних порід деревини та в неличкованих щитових деталях. Виконує перфорацію деревностружкових та деревноволокнистих плит, фанери клеєної, шпону на перфораційних верстатах. Встановлює різальний інструмент. Розмічає та вирізує зразки для фізико-механічних випробувань з різних видів фанерної продукції. Контролює якість деталей, відбирає дефектні деталі.

Повинен знати: будову верстатів, які обслуговує; породи, види та дефекти обробки деревини, правила заточування свердел; припуски та допуски на обробку; правила встановлення різального інструменту; як застосувати шаблони, виготовити лінійку на фрезерний верстат; призначення контрольно-вимірювальних інструментів; технічні умови на продукцію, деталі, що обробляються; способи розкрою фанерної продукції; вимоги до якості обробки.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією верстатника деревообробних верстатів 2 розряду — не менше 1 року.

Приклади робіт.

1. Блоки нижніх та верхніх пластин багатошарових лиж — рихтування на фугувальному верстаті.

2. Бруски, дошки, заготовки для щитів, столярних плит — фрезування в прямий кут на фугувальних верстатах.

3. Бруски, заготовки — фрезування на рейсмусових верстатах у точний розмір за товщиною.

4. Вкладиші дерев’яні для залізобетонних шпал — свердління.

5. Вкладиші та хомути ящиків — свердління циліндричних, конічних отворів.

6. Дверцята, ящики, вкладиші, колодки взуттєві — свердління циліндричних, багатоступеневих, конусних та пазових отворів.

7. Деталі конусні, циліндричні, дитячі іграшки, котушки для ниток, палки педальні, гамерштилі, ніжки, ручки-кнопки — точіння, шліфування.

8. Деки щипкових інструментів — вибірка гнізда під розетку.

9. Деталі щитові нелицьові — обрізування звисів шпону після фанерування.

10. Заготовки для бочкової тари — торцювання з двох боків, фрезування на клепкостругальних верстатах.

11. Заготовки — відпилювання торців, зарізка шипів на однобічних та двобічних шипорізних верстатах.

12. Кільця пірамід, кулі, чашки — точіння на автоматі.

13. Малі деталі (доміно, кубики, лінійки, деталі іграшок) — стругання дисками в точний розмір у пристроях.

14. Наличники, плінтуси, карнизи, бруски для рам дверей — фрезування на верстатах з ручною подачею.

15. Ободи тенісних ракеток — рихтування.

16. Пиломатеріали, щитові матеріали, фанера — пиляння в розмір за форматом та на деталі за специфікацією.

17. Підбори — зрізання по висоті, свердління отворів та фрезування виїмки верхньої та нижньої поверхонь.

18. Стінки ящиків — фрезування шпунта та прямого ящичного типу.

19. Щитові, брускові деталі, паркет штучний — фрезування шпунта, гребеня, чверті.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує свердління отворів на багатошпиндельних верстатах з механічною подачею. Зарівнює сучки на автоматах. Виконує операцію фрезування на чотирибічному стругальному та калювальному верстатах, самостійно налагоджених. Стругає крайки струганого, лущеного шпону на крайкофуґувальному верстаті. Виготовляє стружку на універсальних стружкових верстатах. Набирає щити з фрезуванням профілю (зубчастого) та нанесенням клею. Зшиває деталі на крайкозшивальному напівавтоматі. Точить деталі складної конфігурації. Виконує фрезування криволінійних деталей за копією, пиляння щитових личкових деталей по контуру. Формує розміри личкованих щитів. Вирізає зразки для випробування з деревних шаруватих пластиків, фанери, деревностружкових плит за схемами відповідно до державних стандартів. Стругає шпон з деревини різних порід на шпонострутальних верстатах під керівництвом верстатника вищої кваліфікації. Підбирає партію сировини за товщиною та довжиною для стругання, виконує поздовжній та поперечний розкрій пиломатеріалів з деревини твердих порід на круглопиляльних верстатах, випилювання з пиломатеріалів твердих порід криволінійних деталей на стрічкопиляльних верстатах. Обрізує листові матеріали в розмір. Виготовляє шпали на шпалорізальному верстаті з установкою та заміною пил. Налагоджує устаткування, яке обслуговує, та бере участь у його ремонті. Вибраковує дефектні деталі.

Повинен знати: будову верстатів, які обслуговує, та порядок їх налагодження, вимоги до інструменту; породи, види деревини та дефекти обробки; фізико-механічної властивості деревини; правила використання контрольно-вимірювального інструменту; вимоги до якості обробки деталей.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією верстатника деревообробних верстатів 3 розряду — не менше 1 року.

Приклади робіт:

1. Вкладиші — розточування циліндричних та конічних отворів, точіння корпусів, площинне та наскрізне фрезування.

2. Двері шаф — формування в розмір на фрезерних та круглопиляльних верстатах.

3. Деталі брускові ранеровані та гнутоклеєні — розкрій з вирізанням дефектних місць.

4. Деталі брускові, стінки ящиків, шухляд, коробок — фрезування рамних, ящичних шипів, провушин, шипів «ластівчин хвіст».

5. Деталі декоративні — точіння.

6. Деталі різні з масиву та клеєної деревини (меблеві деталі, деталі корпусів телевізорів, підбори, колодки взуттєві, клюшки, лижі, напівободи, спиці коліс) — фрезування, вибірка вікон за контуром, за копіром, в шаблоні.

7. Дошки стругані профільовані — поділ на стрічкопиляльному верстаті на стругану тару.

8. Заготовки з круглих лісоматеріалів — розпилювання на стрічкопиляльному верстаті.

9. Заготовки чистові — торцювання.

10. Карнизи, розкладки, обшивка — фрезування.

11. Коробки віконні — фрезування бруса.

12. Кряжі березові — розпилювання на лижні заготовки.

13. Пиломатеріали — розкрій на резонансові заготовки.

14. Плити деревноволокнисті, деревностружкові — розкрій на верстатах, налагоджених самостійно.

15. Прокладки міжпильні та зажимні для постава рамних пил — випилювання.

16. Сектори колодкові — криволінійне розпилювання на стрічкопиляльному верстаті.

17. Тара бочкова — обробка клепок в розмір на клепкофуґувальних верстатах, вирізання дна, фрезування пазу.

18. Щити — стругання в розмір на двосторонніх рейсмусових верстатах.

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує свердління отворів на багатошпиндельних свердлильно-присаджувальних верстатах з механічною подачею деталей. Виконує стругання шпону з деревини різних порід на шпоностругальних верстатах, контролює якість шпону. Виконує копіювальне точіння та інші особливо складні токарні роботи за зразком або кресленням; фрезування заглиблень, пазів під фурнітуру на фасадних поверхнях; поздовжнє та поперечне індивідуальне обрізування дощок у лісопильному потоці та плитних личкованих матеріалів на автоматичних та напівавтоматичних лініях із забезпеченням раціонального виходу; поздовжнє та поперечне пиляння круглих лісоматеріалів на круглопиляльних та стрічкопиляльних верстатах за заданою специфікацією. Виконує розкрій заготовок гнуто-клеєних на одношпиндельних та багатошпиндельних верстатах. Вирізує отвори, вікна в личкованих щитах, деревно-шаруватих матеріалах круглими пилами та на прес-штампах. Виконує фуґування крайок, поперечний крій лущеного, струганого шпону із забезпеченням максимального корисного виходу шпону. Сортує та комплектує фуговані пачки шпону за призначенням згідно із специфікацією. Виготовляє допоміжні пристрої, шаблони за кресленнями. Відбраковує деталі з дефектами обробки та вадами деревини. Виконує налагодження та бере участь у ремонті устаткування, яке обслуговує.

Повинен знати: конструкцію, порядок та способи налагодження верстатів, які обслуговує; основи теорії різання та вимоги до інструменту; породи деревини, її вади та дефекти обробки; фізико-механічні властивості деревини; читання креслень; технологічні схеми розкрою; правила використання та будову контрольно-вимірювальних приладів, інструментів; державні стандарти на сировину та готову продукцію; вимоги до якості обробки деталей; причини браку та способи його запобігання; правила підготовки різального інструменту.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією верстатника деревообробних верстатів 4 розряду — не менше 1 року.

Приклади робіт.

1. Бруски — поздовжнє профільне стругання з чотирьох боків.

2. Деталі архітектурні, опорні, великих розмірів — точіння, попереднє точіння.

3. Деталі архітектурні — фрезування в шаблонах у кількох напрямках (площинах).

4. Іграшки дитячі, оздоблювальні деталі — опоряджувальне точіння.

5. Підлокітники м’яких меблів, ніжки столярні задні стільців — фрезування в шаблоні по кільцю.

6. Щитові, брускові деталі — пиляння, присадочні роботи за програмою на автоматичних, напівавтоматичних верстатах, лініях.

6-й розряд

Завдання та обов’язки. Розпилює колоди цінних порід на ванчоси для виробництва струганого шпону на стрічкопиляльних верстатах за схемами максимального виходу заданого шпону. Розкроює личковані, ламіновані плитні матеріали на напівавтоматичних та автоматичних верстатах з підрізними пилами. Виконує фрезування деталей та вузлів в опорядженому вигляді. Визначає та забезпечує раціональну схему розкрою дощок, плитних матеріалів на напівавтоматичних та автоматичних лініях різних типів в умовах жорсткого ритму роботи. Виконує обробку гнутих, гнуто-клеєних деталей на спеціальних багатошпиндельних верстатах. Випилює пластини багатошарових лиж із клеєних блоків. Виконує площинне, об’ємне фрезування, свердління, шліфування деталей з деревини твердих, цінних порід на деревообробних центрах. Перевіряє та визначає якість підготовки різального інструменту. Виконує налагоджувальні роботи. Бере участь у ремонті устаткування.

Повинен знати: будову, кінематичні схеми та правила налагодження устаткування, яке обслуговує; державні стандарти, технічні умови на продукцію; технологію обробки, розкрою деревних матеріалів; нормативний вихід продукції; схеми, карти розкрою матеріалів; способи раціональної переробки деревних матеріалів; правила підготовки інструменту; режими та вимоги до якості обробки матеріалів.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією верстатника деревообробних верстатів 5 розряду — не менше 1 року.

2. ВЕРСТАТНИК КЛЕЄНАНОСНОГО ВЕРСТАТА

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Готує робочий склад клею, заправляє верстат. Виконує дозоване нанесення клею на брускові заготовки, сортує бруски, контролює якість.

Повинен знати: принцип роботи клеєнаносного верстата; технічні умови на деталі, заготовки; породи та вади деревини; види та рецептуру клеїв, що застосовуються; режими склеювання.

Кваліфікаційні вимоги. Базова загальна середня освіта або початкова загальна освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Перевіряє робочий склад клею, заправляє верстат. Виконує дозоване нанесення клею на листи шпону, на заготовки з плитних матеріалів, на деталі заповнювання у виробництві шаруватих пластиків на клеєнаносних верстатах. Налагоджує верстат, регулює дозуючі пристрої. Контролює придатність деталей, заготовок до склеювання, якість нанесення клею.

Повинен знати: будову та правила налагодження клеєнаносного верстата; властивості та характеристики клеїв; технічні умови на деталі, заготовки; породи та вади деревини; технологію склеювання.

Кваліфікаційні вимоги. Базова загальна середня освіта або початкова загальна освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією верстатника клеєнаносного верстата 2 розряду — не менше 1 року.

3. ГНУТАР ПО ДЕРЕВУ

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує гнуття деталей великих радіусів, деталей простої конфігурації вручну на пристроях та верстатах під керівництвом більш кваліфікованого гнутаря. Виконує гнуття деталей музичних інструментів простого профілю на гнутарних пристроях. Складає готові деталі.

Повинен знати: породи деревини та їх спроможність до гнуття; технологію проведення гідротермічної підготовки до гнуття.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

Приклади робіт.

1. Клепки для домбр — прима, контробичайки для мандолін, обичайки для скрипок, альтів — гнуття.

2. Накладки на спинки ліжок — гнуття.

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Організовує робоче місце. Виконує гнуття дерев’яних деталей великих радіусів або малого розрізу вручну й на пристроях та верстатах, заготовок та деталей музичних інструментів складного профілю.

Повинен знати: будову верстатів та пристроїв для гнуття, необхідний інструмент; основні фізико-механічні властивості деревини; вимоги до якості гнутих деталей.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією гнутаря по дереву 2 розряду — не менше 0,5 року.

Приклади робіт.

1. Обичайки та щитки мандолін — гнуття.

2. Підлокітники, носки лиж, ніжки та спинки стільців — гнуття.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Організовує робоче місце. Виконує гнуття дерев’яних деталей замкнутого профілю, складної конфігурації або великого перерізу на верстатах для гнуття та пристроях, гнуття на спеціальних гнутарних верстатах з попереднім пропарюванням заготовок. Відбраковує дефектні деталі.

Повинен знати: технічну характеристику устаткування; технологію гідротермічної обробки та гнуття деревини; технічні умови на гнуті вироби.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією гнутаря по дереву 3 розряду — не менше 1 року.

Приклади робіт.

1. Дуги кінні, ободи та напівободи коліс — гнуття на спеціальних гнутарних верстатах з попередньою пропаркою заготовок.

2. Кільця, царги круглі чи овальні — гнуття.

4. ГОТУВАЧ ЛАКІВ, ФАРБ ТА ЛЕВКАСУ

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує підготовчі роботи для приготування лаків, фарб, левкасу, мастики: підносить компоненти, завантажує крейду в сушильні шафи з попереднім подрібненням великих кусків. Контролює необхідну температуру під час сушіння, визначає готовність крейди, просіює її через сито. Перемішує розчини. Миє посуд.

Повинен знати: будову дробарки, сушильних шаф і правила їх експлуатації; компоненти для приготування лаків, фарб, левкасу, шпаклівки; вимоги до якості сировини; допустиму вологість крейди; температурний режим в сушильних шафах; ступінь розмолу крейди; засоби визначення якості наповнювачів; ступінь перемішування розчинів.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Організовує робоче місце. Готує шпаклівки, фарби та лаки за рецептурою під керівництвом готувача вищої кваліфікації. Заливає лаки, розчинники в мірники, перекачує в змішувачі, ємкості та ванни. Відбирає проби для лабораторних випробувань. Веде облік витрат матеріалів. Готує левкасну масу та мастики для ліпною орнаменту. Варить клеї та масла, плавить каніфоль. Завантажує компоненти у фарботерку, змішувачі. Регулює ступені перетирання левкасної маси та мастики. Визначає готовність левкасної маси, мастики, вивантажує готові суміші зі змішувачів. Розбирає, промиває та складає фарботерку, чистить, змащує змішувачі, ліквідує незначні несправності устаткування.

Повинен знати: будову та правила обслуговування устаткування, види клеїв, шпаклівок, фарб та лаків, їх основні властивості, співвідношення компонентів при складанні левкасної маси, мастики; технологію приготування лаків, фарб, левкасної маси; життєтривалість лаків, фарб; умови зберігання опоряджувальних матеріалів; технічні умови на вихідні матеріали.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією готувача лаків, фарб та левкасу 2 розряду — не менше 0,5 року.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Готує фарби, лаки, інші опоряджувальні матеріали за рецептурою, забезпечуючи задані характеристики: колір, в’язкість, концентрацію та інше. Веде облік опоряджувальних матеріалів, контролює їх сертифіката! характеристики, обслуговує та заправляє опоряджувальне устаткування.

Повинен знати: конструктивні особливості устаткування, яке обслуговує; технологію готування та правила зберігання оздоблювальних матеріалів, державні стандарти та технічні умови на них; правила заправки опоряджувального устаткування; методи контролю сертифікатних характеристик цих матеріалів.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією готувача лаків, фарб та левкасу 3 розряду — не менше 1 року.

5. ЗАТОЧУВАЛЬНИК ДЕРЕВООБРОБНОГО ІНСТРУМЕНТУ

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує заточування рамних, стрічкових, дискових пил та свердлильного інструменту на налагоджених заточувальних верстатах і автоматах. Заточує та виконує правку вручну столярного інструменту простого профілю, ножів та фрез із прямолінійною різальною кромкою під необхідним кутом.

Повинен знати: принцип дії заточувальних верстатів; види, призначення та марки інструментальної сталі; правила складання постав.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

Приклади робіт.

1. Ланцети, різачки — заточування.

2. Ножі для фрезувальних головок, дискові пили, стрічкові пили — заточування.

3. Стамески, фуганки, рубанки, шерхебелі, ножовки — заточування та правка.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує заточування рамних, дискових, стрічкових пил на самостійно налагоджених заточувальних верстатах та автоматах. Виконує вальцювання та правку полотен рамних пил, виштамповування та розведення зубів пил. Заточує і виконує правку простих фрез, прямих ножів довжиною до 1 м та столярного інструменту складного профілю. Підбирає шліфувальні круги та виконує їх випробування. Бере участь у ремонті обладнання, яке обслуговує.

Повинен знати: будову устаткування, яке обслуговує, засоби штампування зубів; класифікацію та призначення заточувального інструменту; властивості абразивних кругів та методи їх випробування; засоби заточування та правки інструменту.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією заточувальника деревообробного інструменту 3 розряду — не менше 1 року.

Приклади робіт.

1. Ланцети, різачки — складання в ножові гребені.

2. Ножі рубальних машин — заточування.

3. Свердла та зенківки — заточування.

4. Фрези галтельні, калювальні для виборки фальця — заточування по передній грані.

5. Фрези прості насадні — балансування.

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Заточує і виконує правку фасонних фрез, ножів довжиною від 1 до 1,5 м і фрезерних ланцюгів на різноманітних заточувальних верстатах. Виконує вальцювання та правку полотен стрічкових пил, правку та вальцювання пил діаметром до 630 мм. Виконує плющення та формовку зубів пил, заточування та доведення простого різального інструменту з пластинками з твердого сплаву. Налагоджує устаткування, яке обслуговує. Контролює якість заточування інструменту.

Повинен знати: конструктивні особливості й правила налагодження устаткування; пилоправні інструменти, абразивні й алмазні інструменти для заточування і доведення різального інструменту, засоби вальцювання та правки полотен стрічкових пил.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією заточувальника деревообробного інструменту 4 розряду — не менше 1 року.

Приклади робіт.

1. Головки ножові, фрези збірні та складені — балансування.

2. Ножі корувальних верстатів — заточування, правлення та встановлення.

3. Фрези з твердим сплавом з прямолінійною різальною кромкою — заточування і доведення.

6-й розряд

Завдання та обов’язки. Заточує лущильні ножі та лінійки довжиною понад 1,5 м на напівавтоматах з ручною правкою та доводкою бруском. Править та вальцює дискові пили діаметром понад 630 мм. Править, заточує і доводить пили з напайками із твердого сплаву абразивним чи алмазним інструментом. Заточує і доводить складний та експериментальний різальний інструмент. Контролює якість підготовки різального інструменту.

Повинен знати: кінематичні схеми й правила налагодження устаткування, яке обслуговує; державні стандарти та технічні умови на заточувальний інструмент; види браку та способи його усунення; характеристики, властивості та марки сталей, твердих сплавів та алмазів, які застосовуються для виготовлення різального деревообробного інструменту.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією заточувальника деревообробного інструменту 5 розряду — не менше 1 року.

6. КОНТРОЛЕР ДЕРЕВООБРОБНОГО ВИРОБНИЦТВА

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує поопераційний контроль якості та приймання брускових деталей, клепки, тари, неличкованих вузлів у неопорядженому вигляді. Контролює та приймає зовнішні шари шаруватої клеєної деревини з струганого або лущеного шпону для нелицьових поверхонь. Приймає пиломатеріали, заготовки. Контролює якість обробки та точність складання столярно-будівельних виробів. Заміряє та веде облік лущеного та струганого шпону, склеєної та розсортованої шаруватої деревини та гнутоклеєних заготовок. Визначає об’єм та якість деревини під час приймання, здавання її у листах. Визначає розміри та сорт розсортованої пилопродукції та приймає її за кількістю. Оформляє документацію на приймання та здавання.

Повинен знати: державні стандарти на лісоматеріали та пиломатеріали загального призначення, струганий та лущений шпон, шарувату клеєну деревину та гнуто-клеєні заготовки, породи та вади деревини, призначення контрольно-вимірювального інструменту, правила ведення документації.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

Приклади робіт.

1. Брускові деталі диванів-ліжок, крісел — поопераційний контроль якості обробки.

2. Клюшки хокейні, ракетки тенісні — визначення якості виготовлення.

3. Кузови автомобілів — визначення якості складання, приймання.

4. Паркет — визначення сорту, приймання.

5. Підбори, колодки взуттєві — визначення якості деревини та якості складання.

6. Тара для морського пакування, інструментальні ящики, футляри — контроль якості виготовлення, приймання.

7. Фреза паркетна — визначення розмірів, якості.

8. Шпон лущений для шаруватої клеєної деревини та заготовок гнуто-клеєних — визначення якості та призначення.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує поопераційний контроль якості та приймання личкованих деталей та вузлів меблів на операціях личкування, складання та оздоблення, які ідуть на наступне складання. Контролює якість та приймає готові вироби решітчастих меблів в опорядженому вигляді, готові вузли та вироби м’яких меблів. Здійснює поопераційний контроль якості у виробництві шаруватої клеєної деревини та гнуто-клеєних заготовок. Приймає зовнішні шари шаруватої клеєної деревини зі струганого та лущеного шпону для лицьових шарів фанери або фанерних плит, заготовок гнуто-клеєних, деревношаруватих пластиків, деревноволокнистих та деревностружкових плит. Контролює якість та кількість сировини, яка поступає для виробництва деревних плит. Визначає відповідно до вимог державних стандартів, призначення сортименту, сорт та об’єм лісоматеріалів під час здавання споживачам та відвантаження у вагонах та суднах. Визначає породу, якість, розміри кряжів відповідно до вимог нормативних документів та умов поставки сировини на фанерне, лижне та інші виробництва. Веде облікову документацію. Складає акти про брак.

Повинен знати: умови поставки сировини на різні види деревообробного виробництва; основи технології виробництва пиломатеріалів; види та причини технічного браку пиломатеріалів; правила складання і зберігання сировини та пиломатеріалів; технологічні режими обробки деревини, личкування, опорядження; технічні умови та специфікацію на матеріали, деталі, вузли, їх конструкцію; види технічного браку та способи його усунення.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією контролера деревообробного виробництва 3 розряду — не менше 1 року.

Приклади робіт.

1. Блоки дверні та віконні — визначення якості виготовлення, складання; приймання.

2. Деталі щитові корпусних меблів — контроль якості при личкуванні, шліфуванні, опорядженні, складанні; приймання.

3. Інвентар спортивний — контроль якості виготовлення; приймання.

4. Конструкції будівельні (балки, блоки, арки та ферми) клеєні — перевірка якості склеювання за кресленнями.

5. Кузови експериментальних машин, спеціальних автомобілів — контроль якості складання за кресленнями; приймання.

6. Лижі — підбирання в пари за типорозмірами та контроль якості опорядження, кінцеве приймання.

7. Меблі дитячі — контроль якості та приймання у білому вигляді.

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Контролює та приймає вироби меблів усіх технологій опорядження лаками нітроцелюлозними, поліуретановими, поліефірними, водорозчинними, комбінованими. Здійснює поопераційний контроль якості та кінцеве приймання готових виробів розбірних та нерозбірних меблів. Приймає резонансні пиломатеріали для музичних інструментів. Визначає розміри, сорти та якісні групи ламінованих плит та щитових деталей, личкованих матеріалом на основі паперу, просоченого повнотвердною смолою, рулонним личкувальним матеріалом, плівками на основі термопластичних полімерів, паперово-шаруватим декоративним пластиком, будь-яким іншим матеріалом. Визначає відповідність до нормативних документів за показаннями лабораторних випробувань плит деревностружкових, деревноволокнистих на експорт. Визначає відповідність до чинних державних стандартів, технічних умов за призначенням сортиментів колотих та тесаних лісоматеріалів на складах та лісобазах. Приймає їх за кількістю. Оформляє документи на приймання. Виконує безперервний контроль, якісно-об’ємну оцінку та сортування круглих лісоматеріалів за породами, якістю, розмірами та призначенням. Контролює маркування та пакування продукції деревообробки відповідно до державних стандартів та технічних умов.

Повинен знати: державні стандарти, технічні умови, креслення та специфікації на готові вироби, матеріали; засоби перевірки якості та кількості матеріалів; комплектність вузлів та готових виробів; раціональний розкрій плитних та листових матеріалів на заготовки; вимоги щодо якості експортних лісоматеріалів та до сортиментів для спецзамовлень; основи технології деревообробного виробництва.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією контролера деревообробного виробництва 4 розряду — не менше 1 року.

Приклади робіт.

1. Лісоматеріали круглі — вибірковий контроль розмірів та визначення якості (породи, сорту) під час приймання сировини від постачальників.

2. Меблі побутові, меблі для громадських, адміністративних приміщень, меблі іншого призначення, корпуси для телевізорів, годинників — контроль якості та приймання.

3. Пиломатеріали, деталі, заготовки — контроль сортності в процесі механічної та гідротермічної обробки.

6-й розряд

Завдання та обов’язки. Приймає резонансну сировину за кількістю та якістю. Контролює якість пиломатеріалів після сушки під час формування транспортного пакету для відвантаження на експорт. Виконує повний контроль якості продукції деревообробки, меблевого виробництва, виробництва плитних та листових матеріалів, які підлягають відвантаженню на експорт.

Повинен знати: державні та міждержавні стандарти, технічні умови на продукцію із резонансної сировини та на експортні пиломатеріали; правила поставки продукції на експорт; умови зберігання її під час транспортування; технологію виробництва; основи метрології та системи управління якістю продукції.

Кваліфікаційні вимоги. Неповна вища освіта (молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією контролера деревообробного виробництва 5 розряду — не менше 1 року.

7. МЕЛЬНИК ДЕРЕВООБРОБНОГО ВИРОБНИЦТВА

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Організовує робоче місце. Виконує подрібнення та переробку тирси, казеїну, альбуміну в борошно на млинах різного типу. Забезпечує необхідний режим роботи млинів.

Повинен знати: будову та принцип роботи млинів; засоби регулювання млинів; технічні вимоги до якості борошна.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Перевіряє, налагоджує, готує млин до роботи. Організовує робоче місце. Веде процес вторинного подрібнення деревинного борошна на жорнових млинах.

Повинен знати: будову та засоби налагодження устаткування, яке обслуговує; засоби визначення якості помолу.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією мельника деревообробного виробництва 3 розряду — не менше 1 року.

8. НАКЛЕЮВАЧ ОРНАМЕНТУ НА БАГЕТ

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Наклеює прокатний ліпний орнамент на багетний брусок з підгонкою за малюнком. Доводить клей до необхідної консистенції. Визначає придатність орнаменту.

Повинен знати: вимоги до якості орнаменту; способи наклеювання орнаменту на багет та підгонки за малюнком; дефекти наклеювання орнаменту та способи їх усунення.

Кваліфікаційні вимоги. Базова загальна середня освіта або початкова загальна освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує накатування орнаменту безпосередньо на багетні бруски або спеціальні листи. Обробляє листи з прокатним орнаментом відповідно до технологічного режиму. Обробляє багетні рамки. Виконує налагодження прокатного верстата та підбирає штампи. Контролює якість наклеювання багету.

Повинен знати: будову прокатного верстата; склад та властивості мастики та способи доведення її до потрібної консистенції; породи та вади деревини; способи розмічування багетної рами; види кутників, перев’язок та способи їх посадки на місце; вимоги до якості готової продукції.

Кваліфікаційні вимоги. Базова загальна середня освіта або початкова загальна освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією наклеювача орнаменту на багет 2 розряду — не менше 1 року.

9. НАЛАГОДЖУВАЛЬНИК ДЕРЕВООБРОБНОГО УСТАТКУВАННЯ

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує налагодження, регулювання в процесі роботи, приймання, встановлення та заміну різального інструменту на простих верстатах: однопильних з ручною подачею, одношпиндельних свердлильних, шліфувально-стрічкових, дискових та однобарабанних з ручною подачею, а також транспортних пристроїв, кульових млинів та масотерок. Виконує пробну обробку деталей.

Повинен знати: будову обладнання, яке обслуговує; правила підготовки та встановлення різального інструменту, налагодження верстатів; правила користування вимірювальним інструментом; припуски на обробку деталей; види браку, які залежать від налагодження верстату та якості різального інструменту; породи деревини та її вади; режими роботи устаткування, яке обслуговує.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує налагодження, регулювання в процесі роботи, приймання, встановлення та заміну різального інструменту на верстатах середньої складності (свердлильні, багатошпиндельні, шліфувальні, круглопиляльні /багатопиляльні/, свердлильно-пазувальні, фрезерні крайко-фуґувальні, рейсмусні, однобічні шипорізні, стрічкопиляльні, рубальні машини). Виконує пробну обробку деталей. Бере участь у поточному та капітальному ремонті устаткування, яке обслуговує.

Повинен знати: будову, конструкцію, паспортні дані устаткування, яке обслуговує; правила підготовки та встановлення різального інструменту; правила перевірки верстатів на точність обробки; допустимі відхилення під час обробки деталей; види браку та вимоги до якості обробки, залежної від налагодження верстату; режими роботи деревообробного устаткування; принципи взаємозаміни деталей та вузлів.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією налагоджувальника деревообробного устаткування 3 розряду — не менше 1 року.

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує налагодження, регулювання в процесі роботи, приймання, встановлення та заміну різального інструменту складного устаткування: чотирибічних стругальних та калювальних верстатів, лако-наливних машин, двобічних шипорізальних верстатів, шліфувальних верстатів прохідного типу, карусельно-фрезерних, рейсмусових двобічних, автоматів для зарівнювання сучків, лущильних верстатів із центрувально-завантажуючим пристроєм, верстатів роторного типу для корування. Налагоджує та регулює вузли автоматів та напівавтоматичних ліній механічної обробки, личкування, оздоблювальних робіт, виробництва плитних, листових матеріалів. Бере участь у поточному та капітальному ремонті устаткування.

Повинен знати: конструкцію, технічні характеристики, режими роботи устаткування, яке обслуговує; взаємодію між окремими механізмами автоматичних ліній; електро-, гідро- та пневмосхеми; норми витрат опоряджувальних матеріалів під час роботи на лаконаносних машинах; породи та вади деревини; види браку, який залежить від налагодження устаткування за повним технологічним процесом меблевого та деревообробного виробництва.

Кваліфікаційні вимоги. Неповна вища освіта (молодший спеціаліст), без вимог до стажу роботи. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією налагоджувальника деревообробного устаткування 4 розряду — не менше 1 року.

6-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує налагодження, регулювання в процесі роботи автоматичних, напівавтоматичних ліній та установок деревообробного виробництва, у яких застосовуються струми високої частоти, висока напруга, а також автоматичних та напівавтоматичних ліній лущіння- рубання- складання шпону, обладнаних фотоелектричними та електронними регулювальними, контролюючими та лічильними пристроями. Забезпечує синхронну роботу всіх вузлів ліній, виконує пробний пуск ліній. Виконує необхідні розрахунки під час налагоджувальних робіт. Бере участь у поточному та капітальному ремонті устаткування, яке обслуговує.

Повинен знати: будову, технічні характеристики та правила налагодження устаткування; електросхеми; режими роботи устаткування; розрахунки зубчатих передач, кулачкових, кривошипних механізмів, засоби їх перевірки; породи та вади деревини; види браку та способи запобігання йому; технічні вимоги, порядок регулювання, випробування та передачі відремонтованого устаткування в експлуатацію.

Кваліфікаційні вимоги. Неповна вища освіта (молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією налагоджувальника деревообробного устаткування 5 розряду — не менше 1 року.

10. ОПОРЯДЖУВАЛЬНИК ВИРОБІВ З ДЕРЕВИНИ

1-й розряд

Завдання та обов’язки. Підносить та заливає в бак верстата опоряджувальної установки левкасну масу, робочі розчини опоряджувальних матеріалів. Знімає вручну з деталей пил перед опоряджувальними роботами. Закріплює деталі вручну на пристосуваннях перед опоряджуванням методом занурювання, чистить пристосування, ємності для опоряджувальних матеріалів. Складає готові деталі на стелажі, транспортні засоби.

Повинен знати: прийоми заливання опоряджувальних матеріалів в опоряджувальні верстати, установки; порядок знімання пилу з деталей; прийоми закріплення деталей для занурювання.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Наносить фарби, лаки, мастики, ґрунтовки, інші опоряджувальні матеріали на малі поверхні деталей, вузлів, виробів вручну або методом занурювання. Виконує підготовку поверхонь деревинних матеріалів до опорядження: усунення пилу та місцеве шпаклювання поверхні деталей, фарбування водними барвниками із збереженням текстури. Виконує проміжне ручне шліфування поверхні деталей після нанесення ґрунту, лаку, порозаповнюючого чи вибілюючого розчину, левкасу. Приймає деталі з лакофарбонаносних верстатів. Відбраковує та укладає деталі на стелажі, етажерки для сушіння.

Повинен знати: породи деревини, її вади та основні властивості; матеріали, їх склад, концентрацію; технологічні режими обробки.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією опоряджувальника виробів з деревини 1 розряду — не менше 0,5 року.

Приклади робіт.

1. Бочки, деталі будівельні, плінтуси, розкладки, штапики — фарбування зовнішніх поверхонь.

2. Бруски багетні — обробка.

3. Деталі, вузли для авто- та обозобудування, блоки віконні та дверні — ґрунтування, шпаклювання, оліфування та фарбування.

4. Іграшки, сувеніри дерев’яні, ніжки меблевих виробів — нанесення барвників, фарбування методом занурювання.

5. Підбори — шпаклювання, ґрунтування, покриття емаллю або лаком.

6. Щити нижні піаніно — ґрунтування внутрішніх поверхонь,

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Наносить лак, левкасні шари на багетні бруски простої конфігурації, вузли та вироби меблеві вручну або методом занурювання. Наносить мастику, віск, барвники, ґрунтовки, порозаповнювачі, шпаклівки під час непрозорого опорядження на великі поверхні деталей, вузлів чи виробів вручну, методом занурювання чи розпилення. Готує шаблони для простих профілів багету. Шліфує поверхні після ґрунтування та виконує проміжне шліфування, лакової плівки вручну або на верстатах різних моделей. Чистить поверхні щитових деталей від деревинного пилу на щітковій машині перед їх опорядженням. Виконує опоряджувальні роботи фотошаблонним способом. Виконує знесмолювання поверхні перед опорядженням. Розміщує деталі, вузли та вироби на пристроях для сушіння лакової плівки і наглядає за перебігом процесу у виробничих приміщеннях.

Повинен знати: технологічний процес та режими виконання операцій; принцип дії, правила експлуатації устаткування та пристроїв, які обслуговує; основні фізико-механічні властивості опоряджувальних матеріалів та вимоги до них; вимоги до багетних брусків простої конфігурації; рецептуру левкасної маси; режими сушіння шарів; засоби визначення готовності левкасної маси.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією опоряджувальника виробів з деревини 2 розряду — не менше 1 року.

Приклади робіт:

1. Бочки — емалювання внутрішньої поверхні.

2. Бруски багету простого профілю — нанесення левкасних шарів та бронзування.

3. Ґрифи, струнотримачі смичкових та щипкових музичних інструментів — шліфування.

4. Деталі каталок, кеґлі, ложа, приклади стрілецької зброї, лижі — лакування.

5. Деталі щитові та брускові меблеві — порозаповнення на верстатах, суцільне шпаклювання під непрозоре опорядження в пульверизаційній кабіні, проміжне шліфування лакової плівки.

6. Колодки взуттєві — воскова обробка поверхні.

7. Корпуси скрипок, альтів, віолончелей, корпуси приймачів — лакування.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Наносить лакофарбові матеріали на деталі, вузли та вироби меблів, деталі та вироби багету на верстатах. Наносить левкасну масу на багетні бруски складної конфігурації, виконує полірування та бронзування деталей баґету. Виконує сухе та зволожене шліфування лакових та емалевих покриттів на верстатах. Фарбує деталі, вузли та вироби барвниками та поренбейцями різних кольорів вручну, методом занурювання, розпилення та валковим методом. Виконує вибілювання та знесмолювання поверхні деревини. Наносить імітацію цінних порід деревини методом аерографії. Виконує ремонт та видалення дефектів опорядження. Виконує освіження опорядженої поверхні. Налагоджує верстати, які обслуговує.

Повинен знати: державні стандарти, технічні умови на опоряджувальні матеріали; будову та призначення опоряджувального устаткування, левкасних верстатів; інструмент для оцінки якості опорядження; рецептуру опоряджувальних матеріалів та режими їх нанесення на поверхні деревини; дефекти опорядження та засоби їх усунення; правила перевірки придатності робочих розчинів опоряджувальних матеріалів та їх зберігання; правила налагоджування опоряджувальних верстатів.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації, та стаж роботи за професією опоряджувальника виробів з деревини 3 розряду — не менше 1 року.

Приклади робіт.

1. Бруски багету складного профілю — бронзування та полірування.

2. Деки концертних роялей — шліфування.

3. Деталі корпусів піаніно, роялей — шліфування, лакування.

4. Деталі щитові меблевих, столярних, музичних виробів — нанесення лаку методом лаконаливу чи розпилення, зволожене шліфування нітролакових плівок або сухе шліфування поліефірних покриттів на верстатах.

5. Ложа, приклади та ствольні накладки стрілецької зброї — лакування та полірування.

6. Щитові деталі — Імітаційне опоряджування методом аерографії.

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес нанесення лакофарбових матеріалів на деталі, вузли та вироби на конвеєрних лініях методом наливу, валковим методом з наступним проміжним шліфуванням та сушінням на устаткуванні різних конструкцій. Шліфує лакові, емалеві покриття та шпакльовані поверхні на широкострічкових, барабанних та комбінованих верстатах прохідного типу різних моделей. Полірує деталі та вироби на верстатах, освіжає опоряджені поверхні. Виконує ремонт полірованої поверхні меблевих виробів. Готує робочі розчини протрав, фарб, барвників, лаків, освіжаючої рідини. Виконує тонування фасадних поверхонь високохудожніх меблів.

Повинен знати: будову, технічні характеристики, правила налагодження та експлуатації устаткування, яке обслуговує (лаконаливні, валкові машини, шліфувальні, віброшліфувальні верстати прохідного типу, сушильні камери); шліфувальні, опоряджувальні матеріали та їх властивості; технологію опоряджувальних робіт; вимоги до якості.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією опоряджувальника виробів з деревини 4 розряду — не менше 1 року.

Приклади робіт.

1. Деталі щитові меблеві — тонування, художнє підфарбування; шліфування на верстатах прохідного типу; полірування.

2. Деталі смичкових та щипкових музичних інструментів — лакування.

3. Плити деревноволокнисті — шліфування емалевих та шпакльованих покриттів після сушіння.

6-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес лакування деталей, вузлів, виробів на роботизованих комплексах, лініях електростатичного розпилення, фотохімічної, радіохімічної полімеризації лакофарбових матеріалів. Виконує художнє нанесення малюнка на вузли та вироби, імітаційне тонування деревини. Налагоджує та бере участь у поточному ремонті устаткування. Контролює якість опорядження. Контролює очищення, промивання устаткування.

Повинен знати: будову, правила налагодження та експлуатації устаткування, яке обслуговує; рецептуру робочих розчинів, режими та технологію опоряджувального процесу; вимоги до якості.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією опоряджувальника виробів з деревини 5 розряду — не менше 1 року.

Приклади робіт.

1. Рельєфні фасадні деталі, скульптурні деталі — лакування на конвеєрних лініях вітчизняного та імпортного виробництва.

2. Стільці — лакування на лініях електростатичного розпилення, на роботизованих комплексах.

3. Щитові меблеві деталі — лакування на лініях фотохімічної полімеризації (типу «Diirr», «Lignacon», «Hildebrandt»).

11. ОПЕРАТОР НА АВТОМАТИЧНИХ ТА НАПІВАВТОМАТИЧНИХ ЛІНІЯХ У ДЕРЕВООБРОБЛЕННІ

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує поперечний та поздовжній розкрій дощок на чорнові заготовки з вирізанням вад на автоматичних на напівавтоматичних лініях. Обслуговує лінію подавання тріски, контролює роботу транспортерів, приймачів тріски та тирси, сортувального пристрою. Обслуговує автоматичні лінії машинної обробки та управляє процесом рубання кускового шпону на автоматичних ножицях з наступним його сортуванням в автоматичній лінії лущіння, рубання та сортування шпону під керівництвом оператора вищої кваліфікації.

Повинен знати: принцип роботи лінії, обладнання, які обслуговує; способи та прийоми налагодження ліній на необхідні розміри; породи та вади деревини; причини технічного браку та методи його усунення; вимоги до різального інструменту; технічні умови на продукцію, заготовки.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Керує робочим процесом на автоматичних та напівавтоматичних лініях машинної обробки і складання брускових та щитових деталей у складі двох — трьох верстатів, ліній і установок з пресування деталей із деревностружкової маси або шпону із застосуванням струмів високої частоти, ліній з опорядження столярно-будівельних виробів, ліній по виготовленню бочок. Керує процесом подавання і центрування чураків на лущильному верстаті та рубання стрічки шпону на форматні листи потрібних розмірів з наступним їх сортуванням на автоматичній лінії лущіння, сушіння, рубання та сортування. Керує устаткуванням поштучного видавання лісоматеріалів у рубальну машину. Встановлює різальний інструмент. Веде облік виробництва продукції та журнал роботи лінії. Бере участь у налагодженні механізмів лінії.

Повинен знати: будову та технічні характеристики ліній, які обслуговує; взаємодію окремих вузлів та модулів ліній; способи та прийоми налагоджування і обслуговування ліній та установок; різальний інструмент, способи його перевірки та встановлення; технологічний процес обробки деталей; припуски та допуски на обробку; фізико-механічні властивості деревини та клеїв; режими різання, шліфування та пресування; причини виникнення браку та способи запобігання йому; технічні умови на продукцію і заготовки.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією оператора на автоматичних та напівавтоматичних лініях у деревообробленні 3 розряду — не менше 1 року.

Приклади робіт.

1. Бруски вікон, дверних блоків, брускові меблеві деталі — механічна обробка: фрезування в розмір, фрезування профілю, торцювання, шинування.

2. Деталі меблеві щитові — обрізування з чотирьох боків у розмір.

3. Дошки паркетні клеєні — оздоблювання лаком на автоматичній лінії.

4. Заготовки щитові меблеві — калібрування по товщині з двох боків.

5. Плити деревинні — пакування в пачки на напівавтоматичній лінії.

6. Плити деревностружкові — розкрій на 3 — 4 верстатах, укомплектованих автоматичними завантажувальними пристроями.

7. Стулки віконні — складання та склеювання в полі струмів високої частоти; свердління та пазування на лінії; встановлення металевої фурнітури.

8. Стулки віконні (у складеному вигляді) — механічна обробка на лінії.

9. Щити, плити деревностружкові — обрізування з чотирьох боків на лінії.

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Контролює, бере участь у підготовці автоматичних та напівавтоматичних ліній до роботи. Керує робочим процесом автоматичних та напівавтоматичних ліній машинної обробки брускових, щитових деталей, що складаються з 4 — 5 верстатів, ліній личкування, шліфування, ліній опоряджування, полірування лакової плівки, складальних ліній. Веде процес сушіння безперервної стрічки шпону в багатоповерхових сушилках автоматичних ліній лущіння, сушіння, рубання та сортування шпону. Вибирає режими сушіння, регулює швидкість проходження стрічки шпону в сушильці. Виготовляє стружку різних фракцій для деревностружкових плит на напівавтоматичних лініях, що складаються з 6-ти та більше стружкових верстатів, виконує регулювання ліній, встановлює різальний інструмент. Бере участь у ремонті устаткування. Контролює якість обробки деталей.

Повинен знати: конструктивні особливості устаткування, яке обслуговує; систему електроблокування, прийоми і правила перевірки та складання різального інструменту; технічні умови на клеї, опоряджувальні, абразивні матеріали, різальний інструмент, технологію та режими виконання операцій на лініях; призначення та правила користування контрольно-вимірювальними засобами.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією оператора на автоматичних та напівавтоматичних лініях у деревообробленні 4 розряду — не менше 1 року.

Приклади робіт.

1. Листи фанери великоформатні — шліфування одночасно з двох боків на автоматичних лініях; обрізування з чотирьох боків у розмір з одночасним звірянням у двох площинах для отримання строго вертикального різу на автоматичній лінії.

2. Плити деревностружкові — шліфування на автоматичній лінії.

3. Стільці — опорядження лаками в полі струмів високої частоти.

4. Щитові меблеві деталі — обрізування з чотирьох боків у розмір, фрезування, личкування крайок, профільне фрезування, свердління отворів.

5. Щитові меблеві деталі — опорядження на лініях.

6-й розряд

Завдання та обов’язки. Контролює, бере участь у підготовці автоматичних та напівавтоматичних ліній до роботи. Керує роботою комбінованих автоматичних та напівавтоматичних ліній, що складаються з 6-ти і більше верстатів, які виконують комплекс технологічних операцій з машинної обробки, личкування, шліфування, полірування брускових щитових деталей та інших операцій. Керує процесом опоряджування щитових деталей на лініях фотохімічної, радіохімічної полімеризації лакофарбових матеріалів, електростатичного опорядження виробів на роботизованих лініях. Керує процесом розкрою на заготовки деревностружкових, ламінованих плит на лініях з програмним керуванням. Складає та забезпечує програми розкрою. Веде процес лущіння безперервної стрічки шпону, циліндрування чураків на лущильному верстаті автоматичної лінії лущіння, сушіння, рубання та сортування шпону. Визначає необхідні режими, виконує налагодження робочих агрегатів, забезпечує чітку взаємодію в роботі механізмів лінії. Бере участь у поточному та капітальному ремонті устаткування, яке обслуговує. Контролює рецептуру розчинів, режими, швидкість та інші параметри відповідно до технологічного процесу. Контролює якість обробки деталей, виробів. Контролює чистоту устаткування та робочих місць.

Повинен знати: будову, кінематичні схеми устаткування, яке обслуговує; основи пневмо-, гідро-, електроавтоматики та електромеханіки; технологічний процес виконання операцій на лініях; технічні умови на продукцію.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією оператора на автоматичних та напівавтоматичних лініях у деревообробленні 5 розряду — не менше 1 року.

12. ОПЕРАТОР СУШИЛЬНИХ УСТАНОВОК

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес сушіння подрібненої деревини, регулює подавання стружки та тирси в сушильний апарат. Контролює роботу бункерів транспортного та пневмотранспортного обладнання, дотримування режимів сушіння. Веде процес сушіння заготовок лущеного та струганого шпону під керівництвом оператора вищої кваліфікації.

Повинен знати: принцип дії сушильного устаткування; технологічну схему виробництва заготовок фанери, шпону, деревинного борошна; режими сушіння та способи забезпечення необхідних параметрів сушіння; технічні вимоги до висушеної продукції; способи контролю якості висушеного матеріалу.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес сушіння подрібненої деревини у виробництві деревної муки; сушіння стружки та волокна для деревностружкових, деревноволокнистих плит під керівництвом оператора вищої кваліфікації; сушіння м’яких деревноволокнистих та цементостружкових плит, пиломатеріалів загального призначення, бочок, лущеного, струганого шпону цінних порід деревини. Ліквідує заломи. Контролює задані режими сушіння залежно від вологості матеріалів. Відбирає проби для контрольних замірів. Веде журнал показників сушіння та обліку матеріалів.

Повинен знати: будову та принцип дії сушильного устаткування; породи та вади деревини; залежність режимів сушіння від розмірів, призначення, породи та вологості деревини; фізико-механічні властивості плит, шпону; правила користування контрольно-вимірювальними приладами; ваговий спосіб визначення вологості деревини; дефекти сушіння та засоби запобігання їм.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією оператора сушильних установок 2 розряду — не менше 1 року.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес сушіння стружки, волокна для деревностружкових, деревноволокнистих плит. Регулює подачу стружки, температурний режим. Веде процес сушіння лущеного пшону в листах. Веде процес сушіння безперервної стрічки шпону в багатоповерхових стрічкових сушильнях на автоматичних лініях лущіння, сушіння, рубання та сортування шпону. Визначає, контролює та підтримує необхідні параметри режимів сушіння пиломатеріалів, заготовок загального та спеціального призначення в блоках сушильних камер. Регулює режими сушіння, визначає дефекти сушіння та усуває причини, що їх викликають. Контролює вологість, правила завантаження камер. Бере участь у ремонті устаткування. Веде контрольно-облікову документацію сушіння матеріалів.

Повинен знати: конструкцію сушильних камер; систему автоматичного контролю і регулювання процесу сушіння; правила формування пакетів та штабелів, вимоги до прокладок; вимоги до якості сушіння матеріалів; порядок користування контрольно-вимірювальними приладами; способи ліквідації несправностей у роботі устаткування; порядок ведення контрольно-облікової та технічної документації.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією оператора сушильних установок 3 розряду — не менше 1 року.

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес сушіння пиломатеріалів загального та спеціального призначення в камерах струмів високої частоти, у вакуумних камерах, камерах конденсаційного типу з програмним управлінням. Веде сушіння матеріалів у блоках сушильних камер під час їх робота в комплексі з механізованим формуванням штабелів та устаткуванням кінцевої обробки пиломатеріалів у складі автоматичної лінії пакетоформування, сушіння, торцювання, сортування, пакетування, пакування та маркування продукції. Контролює додержання правил завантаження камер відповідно до технології сушіння. Коригує режими сушіння згідно з даними контрольно-вимірювальних приладів. Веде контрольно-облікову документацію переробки та сушіння пилопродукції, визначає якість сушіння деревини.

Повинен знати: будову та принцип роботи сушильного устаткування; технологію сушіння; порядок визначення режимів сушіння та їх поточного контролю відповідно до показань приладів системи програмного управління; порядок завантаження камер та встановлення контрольно-вимірювальних елементів; державні стандарти й технічні умови на матеріали, які підлягають сушінню; порядок ведення контрольно-облікової документації та оперативної звітності.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією оператора сушильних установок 4 розряду — не менше 1 року.

13. ПРЕСУВАЛЬНИК ВИРОБІВ З ДЕРЕВИНИ

1-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує пресування стружки в тюки на механічному пресі. Обв’язує тюки дротом та зважує їх. Відносить та складає тюки.

Повинен знати: принцип дії пресу, який обслуговує; технічні умови на пресування стружки; правила обв’язування та зважування тюків.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Пресує стружку в тюки на пресах з автоматичним обв’язуванням тюків. Виконує склеювання фанери та виробів з неї на пресах у холодний спосіб за встановленими режимами під керівництвом пресувальника вищої кваліфікації. Стягує пакети гвинтовими затискачами. Завантажує пакети в прес, вивантажує їх з преса та розбирає.

Повинен знати: будову пресів, дротообв’язувального устаткування; правила обв’язування, зважування та складання пакетів, правила завантаження пакетів у прес та їх вивантаження; технічні умови на вироби; правила користування гвинтовими затискачами.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією пресувальника виробів з деревини 1 розряду — не менше 0,5 року.

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує склеювання в гарячий спосіб шпону, фанери на вузькоплитному пресі під керівництвом пресувальника вищої кваліфікації. Веде процес холодного склеювання фанери та виробів з неї на пресах за встановленими режимами. Центрує пакети в пресі, вмикає тиск та встановлює затискачі. Усуває дефекти склеювання в паркетних дошках, плоско-клеєних та гнуто-клеєних елементах.

Повинен знати: будову вузькоплитного пресу, порядок набору листів фанери в заготовки; режими склеювання фанери та фанерної продукції; державні стандарти, технічні умови на пресовані вироби; властивості клеїв та смол.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією пресувальника виробів з деревини 2 розряду — не менше 1 року.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес гарячого склеювання шпону, фанери, плоско- та гнуто-клеєних елементів. Виконує клеїльно-пресувальні роботи з прогріванням у полі струмів високої частоти під час виготовлення клеєних панелей, клеєних паркетних дощок, столярних плит, меблевих щитів та інше. Вибирає режими пресування. Контролює якість склеювання. Бере участь у ремонті устаткування, веде облік робіт у журналі.

Повинен знати: будову пресового устаткування; породи та вади деревини; технологію пресування; дефекти склеювання, способи їх запобігання; технічні умови на матеріали та клеєну продукцію; правила ремонту устаткування; контрольно-вимірювальні прилади та інструменти, що застосовуються.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією пресувальника виробів з деревини 3 розряду — не менше 1 року.

14. ПРОПАРЮВАЧ-ПРОВАРЮВАЧ ДЕРЕВИНИ

1-й розряд

Завдання та обов’язки. Сортує за розмірами та завантажує лісоматеріали, заготовки на транспортні засоби пропарювальних, пропарювальних дільниць.

Повинен знати: прийоми та засоби, які застосовуються під час накатування лісоматеріалів, заготовок на транспортер; будову пропарювального устаткування, яке обслуговує.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес пропарювання-проварювання деревини у ваннах, камерах, котлах. Завантажує деталі, заготовки, чураки у ванни, котли. Керує транспортними та підіймальними засобами. Контролює та виконує регулювання режиму пропарювання-проварювання.

Повинен знати: принцип дії устаткування, яке обслуговує; режими пропарювання-проварювання; вимоги до готових деталей, заготовок, чураків; призначення та правила користування контрольно-вимірювальними приладами.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією пропарювача-проварювача деревини 1 розряду — не менше 0,5 року.

Приклади робіт:

1. Лижні болванки — проварювання.

2. Лоза, прут для виробів лозоплетіння — проварювання.

3. Основи бочок — пропарювання в камерах.

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес пропарювання та проварювання заготовок в автоклавах під тиском до двох атмосфер та в механізованих басейнах. Вибирає режими пропарювання залежно від розмірів (діаметрів) та призначення заготовок і породи деревини. Підсортовує за якістю та завантажує заготовки в автоклав, басейн. Чистить брус або ванчес після прогрівання для стругання шпону. Накопичує сировину перед басейном та навантажує чураки з місця їх накопичення на мотовила варильних басейнів. Штабелює сировину біля варильних басейнів після проварювання. Промиває, запарює тріску. Регулює подачу тріски в шнековий тріскозапарник.

Повинен знати: будову та способи налагодження устаткування; режими пропарювання, проварювання; породи деревини та їх вплив на вибір режиму пропарювання; способи укладання заготовок у контейнери, завантажувальні вагонетки (візки) або мотовила; технічні вимоги до якості пропарювання, проварювання брусків, ванчесів, чураків.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією пропарювача-проварювача деревини 2 розряду — не менше 1 року.

Приклади робіт:

1. Бруски, ванчеси — прогрівання парою з водою в автоклавах або пропарювальних камерах під тиском.

2. Заготовки гнутого стільця — пропарювання в пропарювальних барабанах.

3. Заготовки колодкові — пропарювання під тиском.

4. Кряжі та чураки фанерні — проварювання в басейнах, пропарювання в камерах.

5. Кряжі, чураки для стругання, лущіння шпону — пропарювання під тиском.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес пропарювання, проварювання кряжів, ванчесів, чураків для струганого та лущеного шпону в автоклавах, пропарювальних камерах під тиском понад дві атмосфери та у механізованих басейнах. Формує пакети за довжиною та перерізом. Подає сировину до стругальних та лущильних верстатів. Контролює та підтримує задані режими прогрівання. Виконує налагоджувальні роботи, бере участь у ремонті устаткування, яке обслуговує. Веде журнал режимів обробки та обліку сировини.

Повинен знати: конструктивні особливості та правила налагоджування устаткування, яке обслуговує; породи, вади та фізико-механічні властивості деревини; способи і правила завантаження та вивантаження кряжів, брусків, чураків; вплив режимів пропарювання, проварювання на якість лущеного та струганого шпону; будову контрольно-вимірювальних приладів, що застосовуються; державні стандарти на продукцію.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією пропарювача-проварювача деревини 3 розряду — не менше 1 року.

15. ПРОСОЧУВАЛЬНИК ПИЛОМАТЕРІАЛІВ ТА ВИРОБІВ З ДЕРЕВИНИ

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує поверхневе просочування антисептичними розчинами, парафіном, смолою та іншими речовинами пиломатеріалів та виробів з деревини у ваннах, ємкостях методом занурювання, нанесення розчину щіткою, пензлем або в парах газу. Завантажує та вивантажує матеріали, деталі, вироби із просочувальних установок та апаратів. Готує просочувальні розчини та заливає їх у просочувальні установки під керівництвом робітника більш високої кваліфікації.

Повинен знати: принцип дії просочувального устаткування; правила завантаження та вивантаження виробів з просочувальних установок; способи просочування матеріалів та виробів; технічні вимоги до просочуваних матеріалів, виробів; технічні вимоги до просочувальних розчинів.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує глибоке просочування антисептичними розчинами, парафіном, смолою та іншими речовинами пиломатеріалів, шпону, деталей, виробів з деревини у ваннах, просочувальних установках, апаратах. Виконує поверхневе просочування матеріалів та виробів фарбопультами та розпилювачами. Готує просочувальні розчини за заданою рецептурою та заправляє ними просочувальні установки, ванни. Готує заготовки та вироби для просочування. Регулює процес просочування, контролює його хід за допомогою контрольно-вимірювальних приладів.

Повинен знати: будову устаткування, яке обслуговує, режими просочування матеріалів та виробів; способи приготування та рецептуру просочувальних розчинів; технічну інструкцію щодо зберігання та застосування просочувальних розчинів, хімікалій; призначення та правила застосування контрольно-вимірювальних приладів.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією просочувальника пиломатеріалів та виробів з деревини 2 розряду — не менше 1 року.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес поверхневого та глибокого просочування антисептичними та іншими розчинами пиломатеріалів, шпону, виробів, конструкцій з деревини, інших органічних матеріалів у стаціонарних та пересувних несамохідних механізованих та автоматизованих машинах, ваннах, апаратах. Регулює процес просочування пиломатеріалів, шпону, виробів та конструкцій з деревини, інших органічних матеріалів залежно від їх фізико-механічних та біологічних властивостей. Готує розчини в механізованих розчиномішалках, доводить їх до заданої концентрації, температури. Виконує дрібний ремонт устаткування, механізмів, готує просочувальні установки до пересування.

Повинен знати: будову, технічні характеристики й способи обслуговування просочувального устаткування, основні властовості й вади деревини та інших органічних матеріалів; технологію просочування; вимоги до якості просочувальних розчинів; правила обліку та зберігання отрутохімікатів, які застосовуються; державні стандарти й технічні умови на просочування деревини та інших органічних матеріалів.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією просочувальника пиломатеріалів та виробів з деревини 3 розряду — не менше 1 року.

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує поверхневе та глибоке просочування розчинами антисептиків і антипиренів пиломатеріалів, деталей, конструкцій з деревини та інших органічних матеріалів у пересувних самохідних комплексно-механізованих та автоклавних установках. Ремонтує устаткування. Керує пересування самохідними установками під час транспортування їх з об’єкта на об’єкт. Контролює якість матеріалів, веде облікову, технічну документацію.

Повинен знати: конструкцію та правила ремонту устаткування; правила пересування та підготовки до роботи просочувальних установок; режими просочування деревини та інших органічних матеріалів; правила відбору та контролю якості просочуваних матеріалів; технічні умови на використовувані отрутохімікати, правила їх застосування та зберігання; правила керування автотранспортними засобами, на базі яких змонтовано просочувальні установки, правила оформлення технічної документації на виконану роботу.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією просочувальника пиломатеріалів та виробів з деревини 4 розряду — не менше 1 року.

16. РІЗАЛЬНИК ШПОНУ ТА ЛИЧКУВАЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Подає шпон, личкувальні матеріали на робоче місце. Виконує допоміжні роботи під час різання шпону та личкувальних матеріалів на верстатах. Приймає заготовки після різання, складає на підстопні місця. Видаляє відходи матеріалів.

Повинен знати: правила організації робочого місця; вимоги до складання: матеріалів та продукції; породи та основні вади деревини.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує різання на верстатах струганого та лущеного шпону за розміткою. Подає шпон, кладе та вирівнює пачки, кнолі шпону на столі верстата, приймає заготовки і складає на спеціально відведені місця. Бере участь в обслуговуванні рубального верстата, гільйотинних ножиць, різальних машин та підготовці інструменту. Контролює якість заготовок.

Повинен знати: принцип дії устаткування; способи складання шпону та личкувального матеріалу; технічні умови на шпон, личкувальний матеріал; вимоги до якості заготовок за їх призначенням; правила раціонального розкрою згідно із специфікаціями; методи визначення якості різання матеріалів для личкування та способи користування перевірочними засобами; правила установлення та правки ножів.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією різальника пшону та личкувальних матеріалів 2 розряду — не менше 1 року.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує розмітку матеріалів для личкування. Виконує різання за розміткою або без неї личкувальних матеріалів, струганого та лущеного шпону за розмірами специфікації, забезпечуючи максимальний (нормативний) вихід. Виконує дрібний ремонт верстатів, регулювання, заміну, правку ножів. Контролює якість заготовок.

Повинен звати: будову верстатів; правила перевірки, установлення ножів; породи, вади деревини та можливі дефекти обробки заготовок; розміри струганого шпону; специфікацію та правила підбору за текстурою струганого, лущеного шпону та личкувальних матеріалів; припуски та правила раціонального розкрою; види браку під час різання шпону, личкувального матеріалу та способи його запобігання; правила користування контрольно-вимірювальними приладами.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією різальника шпону та личкувальних матеріалів 3 розряду — не менше 1 року.

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес розкрою шпону на лініях залежно від призначення заготовок, виковуючи при цьому підсортування шпону, розмітку на фасадні, личкові та внутрішні поверхні меблевих виробів. Виконує рубання шпону на лініях лущіння — рубання шпону. Виконує розкрій шпону для фігурного набору личківок художніх меблів. Виконує правку, встановлює різальний інструмент. Проводить регулювання, дрібний ремонт устаткування.

Повинен знати: конструктивні особливості, правила налагодження устаткування; методи оцінки якості підготовки та навики встановлення різального інструменту; припуски на заготовки зі шпону та личкувальних матеріалів; технологію набору личківок зі струганого, лущеного шпону та личкувального матеріалу; породи, вади деревини та струганого шпону; державні стандарти та технічні умови на продукцію.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією різальника пшону та личкувальних матеріалів 4 розряду — не менше 1 року.

17. РОЗКРІЙНИК ШЛІФУВАЛЬНОГО ПОЛОТНА

1-й розряд

Завдання та обов’язки. Виковує розкрій шліфувального полотна для шліфувальних верстатів вручну по шаблонах під керівництвом розкрійника вищої кваліфікації.

Повинен знати: номери та види шліфувального полотна; призначення шліфувальних стрічок залежно від форми та зернистості; навики робіт з розкрою шліфувального полотна; шаблони, інструмент, що застосовуються.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує розкрій шліфувального полотна для шліфувальних верстатів різних типів вручну по шаблонах. Склеює шліфувальні стрічки вручну після розкрою.

Повинен знати: види клеїв та навики склеювання; способи розкрою шліфувального полотна на паперовій та тканинній основах; схеми розкрою та норми витрат шліфувального полотна.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією розкрійника шліфувального полотна 1 розряду — не менше 0,5 року.

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує розкрій шліфувального полотна в заданий розмір на верстатах для різних типів шліфувального обладнання. Склеює шліфувальні стрічки. Виконує регулювання та заміну різального інструменту.

Повинен знати: принцип дії верстата; розміри шліфувальних стрічок, заготовок для кожного виду шліфувальних верстатів, ступінь зношення абразивного шару шліфувального полотна.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією розкрійника шліфувального полотна 2 розряду — не менше 0,5 року.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує розкрій та склейку шліфувальних полотен, стрічок з попередньою обробкою крайок перед склеюванням для виготовлення шліфувальних стрічок. Склеює полотна для широкострічкових шліфувальних верстатів, Відновлює шліфувальне полотно. Налагоджує устаткування. Бере участь у випробуванні шліфувального полотна під час вхідного контролю.

Повинен знати: будову та правила налагодження устаткування; технологічний процес розкрою та склеювання шліфувального полотна; способи склеювання шліфувальних стрічок.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією розкрійника шліфувального полотна 3 розряду — не менше 1 року.

18. РОЗМІТНИК ПО ДЕРЕВУ

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде розмітку дощок для вирізання вад. Розмічає заготовки та деталі по шаблону.

Повинен знати: основні прийоми роботи; вади деревини; специфікацію деталей та вимоги до їх якості.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

Приклади робіт.

1. Деревина клеєна шарувата (фанера) — розмітка заготовок на сидіння та спинки стільців.

2. Деталі в контейнерному та обозному виробництвах — розмітка з’єднань по шаблону.

3. Деталі меблів: бокові стінки напівшухляд, задні ніжки стільців — розмітка по шаблону.

4. Дошки — розмітка перед торцюванням для однотипових заготовок.

5. Лижі — розмітка отворів для кріплення.

6. Шпон лущений — розмітка ділянок для лицьових та внутрішніх шарів шаруватої клеєної деревини.

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Розмічає дошки на заготовки по шаблонах, враховуючи вади деревини та забезпечуючи найбільший вихід деталей. Розмічає заготовки для музичних інструментів з урахуванням акустичних властивостей деревини.

Повинен знати: технічні вимоги до заготовок або виробів; правила розмітки заготовок; норми допусків та припусків на розмітку; сорти деревини; державні стандарти на деревні матеріали; призначення вимірювальних інструментів.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією розмітника по дереву 2 розряду — не менше 0,5 року.

Приклади робіт:

1. Плити — розмітка заготовок на круглі, овальні кришки столів.

2. Інструменти музичні щипкові та смичкові — розмітка заготовок на обичайки, контробичайки та інші деталі.

3. Дошки — розмітки на пластини в обозному виробництві.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде розмітку експортних пиломатеріалів перед торцюванням. Розмічає струганий шпон на фасадні, лицьові та невидимі поверхні, забезпечуючи максимальний вихід за кількістю та якістю. Розмічає дошки цінних порід деревини на заготовки для музичних інструментів. Розмічає заготовки з урахуванням напрямку волокон.

Повинен знати: принцип роботи устаткування для розкрою матеріалів на заготовки за розміткою; державні стандарти та технічні умови на продукцію, що випускається; способи раціональної розмітки; породи, вади та властивості деревини; креслення на меблеві вироби.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією розмітника по дереву 3 розряду — не менше 1 року.

Приклади робіт.

1. Деталі зразків меблів — розмітка за кресленнями.

2. Шпон струганий — розмітка ділянок для личкування деталей із фанери, плит з підбиранням за текстурою.

3. Інструменти музичні шинкові та смичкові — розмітка заготовок на резонансні деки та личківки.

4. Піаніно та роялі — розмітка заготовок на щипи резонансні, штеги, вірбельбанки, гамербанки.

5. Лижі багатошарові — вибір та відмітка нижніх та верхніх пластин.

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує розмітку пиломатеріалів зі струганого шпону цінних порід на заготовки для фасадних, лицьових та невидимих поверхонь з урахуванням максимального корисного виходу. Підбирає шпон цінних порід за текстурою, малюнком та кольором. Розмічає за кресленнями з’єднання на заготовках відповідальних будівельних конструкцій, дверних блоків складних форм із масиву.

Повинен знати: технологію розкрою пиломатеріалів, плитних та личкувальних матеріалів; технічні умови та державні стандарта на продукцію, що випускається; нормативи та норми витрат пиломатеріалів, шпону струганого, лущеного, деревностружкових та деревноволокнистих плит, ламінованих плит; методи досягнення раціонального використання матеріалів; креслення на будівельні конструкції, меблеві та столярні вироби.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією розмітника по дереву 4 розряду — не менше 1 року.

19. СКЛЕЮВАЧ БЛОКІВ, ЗАГОТОВОК ТА БУДІВЕЛЬНИХ КОНСТРУКЦІЙ

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує склеювання дрібних деталей, заготовок та складає їх у блок. Запресовує дрібні деталі, заготовки на ручному пресі та сушить їх у камері. Склеює на верстаті шиповані різномірні відрізки пиломатеріалів у дошки, заготовки.

Повинен знати: принцип дії устаткування, яке обслуговує; режими склеювання; клеї, що застосовуються; основні породи та вади деревини; технічні вимоги до якості склеювання.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує склеювання пакетів, блоків, простих деталей у деревообробному, меблевому виробництвах із сортуванням та підбиранням заготовок за розмірами, кольором та текстурою. Пресує блоки та пакети на ручному пресі з наступним сушінням у камерах. Бере участь у склеюванні столярних і фанерних щитів, готує рейки, виконує намазування їх клеєм та бере участь у набиранні щитів. Складає склеєні щити на піддони. Складає стягувальні пристрої, готує клей.

Повинен знати: будову устаткування, яке обслуговує; технічні умови на вироби, що обробляє; властивості клеїв та смол, рецептуру, способи їх приготування; порядок набору рейок в щити заданих розмірів; правила пересування щитів вантажопідйомними механізмами.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією склеювача блоків, заготовок та будівельних конструкцій 2 розряду — не менше 1 року.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Склеює заготовки для складних за конфігурацією деталей та вузлів з деревини різних порід на клеїльновіялових верстатах та в пневмоваймах. Склеює в ваймових пресах блоки розміром до 12 м. Склеює дошки у вертикальних ваймових пресах, багатошарові елементи будівельних конструкцій типу мостових балок, ферм та інше. Веде процес склеювання столярних та фанерних щитів, набирає рейки у визначеній послідовності на конвеєрних ваймах, поворотних столах з обрізуванням у розмір. Склеює щити для експортних столярних плит. Усуває дрібні несправності в роботі устаткування.

Повинен знати: конструктивні особливості устаткування, яке обслуговує; технологічний процес складання та склеювання щитів; державні стандарти на виготовлювану продукцію, властивості клеїв, які застосовуються, та їх якість; види склеювання на ребро та площину; контрольно-вимірювальні прилади.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією склеювача блоків, заготовок та будівельних конструкцій 3 розряду — не менше 1 року.

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Склеює у ваймових пресах або на вертикальних стапелях із запресуванням механічними або пневматичними гайковертами клеєних блоків розміром понад 12 м для відповідальних велико пролітних будівельних конструкцій, розрахованих на експлуатацію під значним навантаженням, багатошарові елементи будівельних конструкцій криволінійних конфігурацій постійного та перемінного перерізу. Склеює заготовки по площині в конструкцію у механічних, гідравлічних або пневматичних пресах. Виконує налагодження устаткування.

Повинен знати: кінематичні схеми та правила налагодження, обслуговування устаткування; технологічний процес склеювання блоків, заготовок, будівельних конструкцій; способи склеювання блоків для відповідальних будівельних конструкцій.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією склеювача блоків, заготовок та будівельних конструкцій 4 розряду — не менше 1 року.

20. СОРТУВАЛЬНИК МАТЕРІАЛІВ ТА ВИРОБІВ З ДЕРЕВИНИ

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Сортує відходи деревообробки, визначаючи придатність для подальшої переробки і відповідно складає їх. Сортує гнуто-клеєні заготовки, кусковий шпон, складає їх на спеціально відведені місця.

Повинен знати: породи та зади деревини; розміри деталей, що сортуються; способи складування; вимоги до якості заготовок.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує сортування та складання заготовок та виробів за розмірами, породами, якістю деревини та обробки. Розбирає або приймає з конвеєра та складає горбилі, рейки, кускові відходи деревообробки, сортує їх. Виконує сортування тріски на вібраційних ситах, повторне подрібнення тріски на дезінтеграторах. Забезпечує рівномірне завантаження тріскою вібраційних сит. Виконує сортування шпал, кряжів, ванчосів, чураків, клепок за призначенням, породами та розмірами. Обмірює та маркує колоди перед подачею на розпилювання. Сортує та маркує лущений та струганий шпон, декоративну фанеру, деревно-шаруваті пластики, фанеру звичайну. Веде змінні записи про якість продукції, яку сортує.

Повинен знати: породи та вади деревини; розміри відходів деревообробки, заготовок, деталей, виробів; способи та правила складання виробів; державні стандарти та технічні умови на продукцію, яку сортує; методи та правила сортування; контрольно-вимірювальні прилади та інструменти.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією сортувальника матеріалів та виробів з деревини 2 розряду — не менше 1 року.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує обмірювання та маркування лісоматеріалів перед подачею їх на розпилювання. Сортує паркет та паркетну фрізу. Сортує чорнові меблеві заготовки за розмірами, якістю. Виконує сортування пилопродукції на сортувальному майданчику. Веде процес сортування деревностружкових, деревноволокнистах плит з пульта управління на автоматичній лінії. Сортує та маркує авіаційний, експортний лущений шпон та фанеру під керівництвом сортувальника вищої кваліфікації. Сортує за призначенням та розмірами струганий шпон цінних порід. Виконує попереднє сортування експортної фанери, яка подається на переобрізування, фанери для стикування, фанерних ламінованих плит, іншої фанерної продукції. Ремонтує, усуває дефектні місця на фанері.

Повинен знати: розміри, марки, сорти продукції; правила сортування, складання деталей, виробів; державні стандарти, технічні умови на продукцію, яку сортує; способи ремонту та усунення дефектів на виробах; контрольно-вимірювальні прилади.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією сортувальника матеріалів та виробів з деревини 3 розряду — не менше 1 року.

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Сортує за призначенням, сортами та розмірами пиломатеріали на сортувальному майданчику зі складанням на вагонетки, автолісовозні потяги. Забезпечує ритмічну, безперервну роботу сортувального майданчика. Сортує та маркує авіаційний та експортний шпон, фанеру, великоформатний та стикований шпон, фанеру за породами, форматом, товщиною, напрямком волокон, марками, сортами, видами обробки. Комплектує за призначенням товарний шпон, шпон для виробництва всіх видів фанери, деревношаруватих пластиків та інш. Контролює якість шпонопочинки. Налагоджує устаткування на задані розміри плит. Усуває дрібні несправності в роботі устаткування. Складає змінні звіти про якість продукції, яку сортує.

Повинен знати: будову устаткування, яке обслуговує; технологію виробництва деревностружкових, деревноволокнистих плит; розміри, сорти, типи деревних плит; допуски на розміри пиломатеріалів; державні стандарти на пилопродукцію, шпон, фанеру клеєву, деревностружкові, деревно-волокнисті плити.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією сортувальника матеріалів та виробів з деревини 4 розряду — не менше 1 року.

21. СТОЛЯР

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Розпилює та стругає вручну неличковані брускові деталі простого профілю. Наносить клей вручну на деталі для склеювання, видаляє напливи клею з деталей та вузлів. Вставляє шканти на клею. Наклеює на вироби настильні, оббивні матеріали. Складає рамки, набирає щити на металевих скрепах. Складає прості ящики з готових деталей. Готує столярний, казеїновий, полівінілацетатний клей. Заточує простий столярний інструмент. Виконує поверхневе просочування площин та крайок брускових деталей, розколювання круглих лісоматеріалів на заготовки різних розмірів та зарубку контуру різної іграшки.

Повинен знати: основні породи та вади деревини; фізико-механічні властивості деревини; технічні умови на обробку деталей; види простих столярних з’єднань; види клеїв, що застосовуються, та способи їх приготування; способи та прийоми розбирання, складання простих меблевих та столярних виробів; прийоми розколювання кругляка; інструмент, що застосовується; правила читання простих креслень та схем.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

Приклади робіт

1. Бирки різні — виготовлення, встановлення.

2. Бруски для столярних і меблевих виробів — заготівля за розмірами, стругання вручну рубанком, поздовжнє та поперечне розпилювання, шліфування вручну.

3. Деталі брускові, щитові — розмітка по шаблонах, вирізування вручну.

4. Заготовки для іграшок — розколювання кругляка за розмірами та зарубка контуру.

5. Захисні розчини — нанесення щіткою на поверхні деталей.

6. Меблі, обладнання — вкривання чохлами та зашивання фанерою для захисту від механічних ушкоджень.

7. Пиломатеріали — вибирання та сортування.

8. Столярні вироби — розбирання із збереженням цілісності деталей.

9. Фанера — зашивання прямих площин для наступного покривання декоративними матеріалами.

10. Щити столярні — склеювання в шпунт та гребінь.

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Склеює у механічних ваймах неличковані щити, рамки з м’яких порід деревини на рамних та ящичних шипах. Личкує крайки щитів та брусків, знімає провиси личківки. Встановлює задні стінки в меблевих виробах. Склеює фанеру та бруски хвойних порід, обрізує провиси фанери вручну. Склеює деталі по площині чи крайці, зачищає вручну неличковані брускові деталі простого профілю. Виготовляє та складає ящики. Виконує столярні з’єднання середньої складності. Готує клей та шпаклівки на синтетичних смолах. Виконує роботу із встановлення, закріплення та складання меблів для суден, вбудованих меблів, зашивок з цінних порід деревини, лакованих, полірованих та личкованих шаруватим пластиком плит під керівництвом робітника вищої кваліфікації. Заточує та править столярний інструмент. Визначає категорію ремонту та ремонтує дерев’яні колеса.

Повинен знати: породи, вади та основні властивості деревини; будову механічних вайм; правила перевірки та підготовки інструменту, шаблонів, пристосувань; види з’єднань деталей та вузлів, види лицьового опорядження деревини, опоряджувальні матеріали; основні знання про побудову геометричних фігур; правила читання креслень середньої складності та виготовлення шаблонів; способи та прийоми столярно-монтажних робіт щодо встановлення меблів для суден та вбудованих меблів, виробів з м’яких порід деревини; правила користування електрифікованим ручним інструментом.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією столяра 2 розряду — не менше 0,5 року.

Приклади робіт.

1. Бруски-ділянки, рамки, коробки — склеювання у ваймі з підбиранням за кольором та текстурою.

2. Бруски — стругання шпунта, чверті вручну.

3. Гратова упаковка для меблів, приладів, верстатів — виготовлення, складання.

4. Дверні тахляні та щитові — підгонка, ремонт, встановлення.

5. Деталі брускові — зарізання на «вус», у кут та склеювання на столярні з’єднання з наступним зачищенням.

6. Коробки дверні, віконні прямокутні — виготовлення.

7. Лижі двошарові та масивні — усунення дефектів, ремонт, виправлення криластості.

8. Меблева, столярна фурнітура — встановлення, врізування на місці.

9. Меблі — очищення від старого лакофарбового покриття.

10. Наличники, розкладки, плінтуси — підгонка, встановлення, демонтування.

11. Обшивка — монтування.

12. Поручні прямокутного перерізу — виготовлення та зачистка під фарбування.

13. Прості меблеві вироби, шухляди — складання, ремонт.

14. Трапи, прості шаблони — виготовлення.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Складає вузли з неличкованих деталей. Склеює бруски у ваймах з обігрівом струмами високої частоти. Склеює у ваймах та за допомогою інших пристроїв личковані рамки та бруски з деревини твердих листяних порід. Виконує стругання, зачищення та шліфування провисів у рамках та щитах з деревини хвойних порід, в брускових деталях складного профілю. Готує до личкування поверхні деталей різних виробів. Виготовляє меблеві вироби різного призначення. Підганяє та встановлює на клею та шурупах деталі на неопоряджені вироби та вузли. Встановлює кріпильну фурнітуру в неопоряджених вузлах та деталях. Свердлить отвори під шканти та шурупи ручним пневмо-, електроінструментом, встановлює шканти. Ремонтує вироби гнутих меблів. Опоряджує лаком та освіжає лакову поверхню виробів. Виконує оздоблення накладними елементами фасадних деталей.

Повинен знати: будову механічних вайм з обігрівом СВЧ; правила заточування та налагодження столярного інструменту; основні фізико-механічні властивості деревини; властивості клеїв, що застосовуються; припуски та допуски на обробку; правила читання креслень та ескізів; технологію виконання робіт; правила опорядження та оздоблення фасадних поверхонь.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією столяра 3 розряду — не менше 1 року.

Приклади робіт.

1. Вбудовані меблі, захисні декоративні грати опалювальних радіаторів — складання та встановлення.

2. Грати, рами — стругання, фуґування, зачищення, шліфування та складання.

3. Дверні, віконні блоки, підвіконні дошки, монтажні бруски — встановлення.

4. Дверні полотна та віконні блоки прямокутної форми -вигото влення.

5. Деталі меблів — підготовка поверхні до личкування (підпшакльовування, зачищення).

6. Дивани, крісла — розбирання, ремонт, заміна деталей, складання.

7. Кабіни пасажирських ліфтів — виготовлення та складання.

8. Коробки ілюмінаторні восьмигранні — підгонка, встановлення, закріплення.

9. Личківки зі струганого шпону — декоративне набирання в «ялинку», «крейцфугу».

10. Меблі та обладнання з щитів, личкованих пластиком або струганим шпоном, лаковані — складання.

11. Ніжки стільців, крісел, ліжок — зачищення, шліфування, торцювання.

12. Опорні бруски» направляючі планки, бобишки — встановлення на клею та шурупах.

13. Прості врізні елементи, фурнітура (ручки, засувки, направляючі, канти, обкладки, розкладки, елементи декору) — встановлення на місці.

14. Рамки, щити, коробки з деревини твердих листяних порід — склеювання у ваймах та інших пристроях.

15. Стільці — складання вузлів з неличкованих деталей.

16. Шаблони та макети меблів середньої складності — виготовлення.

17. Щити столярні — фуґування, стругання ділянок, складання, підготовка до личкування, личкування струганим шпоном.

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує весь комплекс робіт з виготовлення меблів звичайних за кресленнями та ескізами. Виготовляє криволінійні щитові деталі з личкуванням крайок, зачищенням, шліфуванням. Підганяє та кріпить на клею, шпильках або шурупах деталі з масиву на опоряджувані поверхні вузлів та виробів. Готує та навішує двері накладні та вкладні в меблевих та столярних виробах. Переглядає та ремонтує деталі, передає на опорядження. Виготовляє деталі, складає меблеві, столярні вироби експериментальних моделей. Виготовляє шаблони, пристрої. Виконує складні столярні роботи з використанням масиву твердих та цінних порід деревини. Ремонтує, реставрує, складає вироби решітчастих меблів з масиву. Набирає фігурні личківки зі шпону. Складає звичайні столярні, меблеві вироби із встановленням фурнітури, комплектуючих.

Повинен знати: технологічний процес виготовлення меблів; вимоги щодо поверхні деталей під личкування та опорядження; види столярних з’єднань; вимоги до шаблонів; правила та навики роботи на деревообробних верстатах загального призначення; конструкцію виробів; способи ремонту та реставрації меблевих та столярних виробів; вимоги до якості меблевих, столярних виробів та матеріалів; складальні, личкувальні, опоряджувальні роботи.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією столяра 4 розряду — не менше 1 року.

Приклади робіт.

1. Віконні оправи, коробки циркульні — виготовлення, складання, встановлення.

2. Двері двостулкові з інструкцією — виготовлення, підгонка, встановлення.

3. Двері столярні, меблеві — виготовлення, підгонка, встановлення, навішування.

4. Експериментальні зразки звичайних меблевих або столярних виробів — комплексне виготовлення за кресленнями.

5. Лижі багатошарові, слаломні — обробка ковзної та верхньої площин, визначення динамічних властивостей, доведення до необхідної ступені жорсткості, гнучкості та до заданих розмірів.

6. Полиці, ящики, шухляди — складання та встановлення на роликових, телескопічних направляючих.

7. Столи більярдні — обклеювання сукном, підгонка, складання.

8. Складні судові меблі — виготовлення, складання, закріплення.

9. Шаблони, оснащення, пристрої для серійного виробництва меблів, столярних виробів — виготовлення.

6-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує весь комплекс робіт з виготовлення художніх меблів та меблів складних компоновок, конфігурацій за кресленнями. Складає корпусні, решітчасті, спеціальні меблі з опоряджених деталей та вузлів. Підбирає, встановлює та кріпить лицьову фурнітуру, дзеркала, скляні дверцята та полиці, карнизи, плінтуси, декоративні елементи, врізну фурнітуру. Виготовляє складні фасонні деталі з масиву, личкує криволінійні поверхні шпоном цінних порід, зачищає, готує до опорядження. Ремонтує, готує під прозоре опорядження фасадні деталі та вузли. Виконує художній набір зі струганого шпону кількох порід личківок для виробів з деревини. Ремонтує і реставрує меблеві та столярні вироби корпусні, з масиву із заміною окремих вузлів та деталей.

Повинен знати: технологічний процес виготовлення художніх меблів; вимоги до якості струганого та лущеного шпону, фанери, інших матеріалів, комплектуючих, що застосовуються; методи встановлення та закріплення фурнітури, дзеркал, скляних дверцят; правила реставрації художніх меблів, виробів з деревини; читання креслень.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією столяра 5 розряду — не менше 1 року.

Приклади робіт.

1. Меблі опоряджені художні — комплексне виготовлення дослідних зразків.

2. Меблі корпусні — встановлення художнього оздоблення, дзеркал, лицьової фурнітури, скляних дверцят.

3. Особливо складні фігурні та лекальні поручні, плінтуси, наличники, балясини з деревини цінних порід — виготовлення, встановлення, реставрація.

4. Паркет художній — настилання, стругання, шліфування.

22. УКЛАДАЛЬНИК ПИЛОМАТЕРІАЛІВ, ДЕТАЛЕЙ ТА ВИРОБІВ З ДЕРЕВИНИ

1-й розряд

Завдання та обов’язки. Підносить та укладає для зберігання або транспортування заготовки, пилопродукцію. Підносить пакувальні матеріали, інструмент, пристрої.

Повинен знати: вади та призначення продукції, яку укладає; маркування місць (пакетів, штабелів) укладання.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

Приклади робіт. Горбилі, обаполи, тарні дощечки — укладання в стопи.

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Готує пакувальні матеріали. Укладає маломірні заготовки для сушіння в камерах. Укладає та перекладає пиломатеріали, чорнові меблеві заготовки для внутрішньозаводського транспортування. Бере участь у формуванні та розбиранні пакетних штабелів із застосуванням автолісовозів та автозавантажувачів.

Повинен знати: породи та вади деревини; розміри, сорти продукції, яку укладає; правила укладання та перекладання пиломатеріалів.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією укладальника пиломатеріалів, деталей та виробів з деревини 1 розряду — не менше 0,5 року.

Приклади робіт.

1. Бочки — укладання в штабелі.

2. Дошки в пакетах — перекладання, виправлення на сортувальному майданчику.

3. Обаполи — укладання в пакети з обв’язуванням.

4. Пиломатеріали — укладання в пакети, укладання в пакетні штабелі.

5. Тарні дошки — укладання в штабелі.

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Готує пакувальні матеріали. Укладає на трековий візок вручну або за допомогою підйомно-транспортних засобів пиломатеріали та великорозмірні заготовки для сушіння в камерах чи транспортування. Укладає готові вироби в складах готової продукції. Укладає, сортуючи, листи фанери, струганого, лущеного шпону в пакети згідно з вимогами технологічної документації. Виконує пакування, маркування пакетів фанерної продукції відповідно до державних стандартів. Укладає для зберігання великогабаритну продукцію. Формує, обов’язує сталевою стрічкою транспортні пакети продукції.

Повинен знати: будову та призначення механізмів, що застосовуються; види та призначення продукції, яка укладається; технічні інструкції щодо пакування продукції; сорти продукції та вимоги до її якості; правила підготовки пилопродукції для сушіння; правила укладання великорозмірних виробів на складах; способи укладання металевих стяжок, інших пакувальних засобів у ящики.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією укладальника пиломатеріалів, деталей та виробів з деревини 2 розряду — не менше 1 року.

Приклади робіт.

1. Багети — розбирання та зв’язування в пачки, розкладання в пакети за довжиною.

2. Пиломатеріали, заготовки — укладання в штабелі через прокладки для камерного або атмосферного сушіння.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Перебирає, укладає пиломатеріали для атмосферного сушіння в штабелі з використанням підйомно-транспортних механізмів. Виконує ручне пакування пиломатеріалів з їх сортуванням в розмір та за якістю. Укладає, сортує, маркує, пакує експортну фанеру сталевими, пластиковими стрічками відповідно до технічних умов на пакування. Розмічає та розкроює сталеві стрічки для пакування. Веде встановлену документацію.

Повинен знати: державні стандарти та технічні умови на пилопродукцію, фанерну продукцію; технологію формування штабелів для сушіння; принцип дії підйомно-транспортних механізмів; правила сортування дощечок, заготовок, шпону; правила укладання та пакування фанери на експорт; способи розмітки та розкрою сталевої стрічки.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією укладальника пиломатеріалів, деталей та виробів з деревини 3 розряду — не менше 1 року.

Приклади робіт.

1. Пакети пиломатеріалів на експорт — формування вручну з обв’язуванням сталевою стрічкою або дротом.

2. Пакети сушильні (великогабаритні) — формування для атмосферного сушіння.

3. Штабелі пиломатеріалів — розбирання після атмосферного сушіння з укладанням пиломатеріалів у транспортні пакети.

23. ШЛІФУВАЛЬНИК ПО ДЕРЕВУ

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Шліфує брускові неличковані деталі на однострічкових, однобарабанних, дискових шліфувальних верстатах з ручною подачею. Шліфує вручну криволінійні деталі та деталі гнутих меблів. Шліфує поверхні внутрішніх деталей корпусів музичних інструментів. Подає та приймає деталі на шліфувальних верстатах.

Повинен знати: принцип дії шліфувальних верстатів; види та номери шліфувальної шкурки; вимоги до якості шліфування поверхні.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

Приклади робіт.

1. Блоки віконні, дверні — шліфування профільованих брусків.

2. Бочки заливні — шліфування.

3. Деталі брускові прямокутного перерізу — шліфування.

4. Лижі — шліфування задирок вручну.

5. Ніжки гнутих стільців — шліфування вручну.

6. Плити деревноволокнисті — шліфування після ґрунтування.

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Шліфує неличковані брускові деталі на верстатах прохідного типу. Шліфує на верстатах різних конструкцій личковані брускові деталі, криволінійні деталі та деталі гнутих меблів, вузли та деталі, призначені для непрозорого опорядження. Контролює якість деталей під час шліфування, відбраковує непридатні для подальшої обробки.

Повинен знати: будову шліфувальних верстатів; способи кріплення та натягування шліфувальної шкурки; режими шліфування личкованих вузлів та деталей; основні властивості деревини, лущеного та струганого шпону.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією шліфувальника по дереву 2 розряду — не менше 1 року.

Приклади робіт:

1. Клюшки хокейні — шліфування з доведенням до точних розмірів.

2. Кришки кухонних столів, панелі під непрозоре опорядження — шліфування.

3. Ніжки стільців, табуретів — шліфування.

4. Підошви та крайки, носок і п’яточна частина лиж — шліфування.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Шліфує личковані поверхні щитових деталей, вузлів рамочної конструкції та інші деталі, призначені для прозорого опорядження, на шліфувальних верстатах різних типів. Перевіряє якість розкрою та склеювання шліфувальних стрічок, встановлює шліфувальне полотно на верстат. Контролює якість деталей, вузлів, що передаються на опорядження.

Повинен знати: конструктивні особливості шліфувальних верстатів; правила розкрою шліфувального полотна, склеювання шліфувальних стрічок; правила встановлення шліфувальних стрічок, полотен, регулювання шліфувальних верстатів; режими підготовки деталей, вузлів до опорядження; державні стандарти щодо параметрів шорсткості поверхні деревини; призначення контрольно-вимірювальних інструментів, норми витрат шліфувальної шкурки.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією шліфувальника по дереву 3 розряду — не менше 1 року.

Приклади робіт:

1. Лижі багатошарові всіх типів — шліфування з доведенням до кінцевих розмірів.

2. Плити столярні, деревностружкові — шліфування.

3. Рамки, щити личковані — шліфування на верстатах прохідного типу.

4. Стінки шаф бокові, личковані деталі корпусів телевізорів — шліфування перед опоряджувальними роботами.

5. Фанера, фанерні плити — чистове шліфування.

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Шліфує опоряджені фасадні, рельєфні поверхні деталей та вузлів вручну, на установках, лініях, верстатах різних типів та за допомогою ручного пневмо- або електрифікованого шліфувального інструменту. Шліфує експортну фанеру. Контролює якість обробки. Виконує налагодження та ремонт устаткування, яке обслуговує.

Повинен знати: кінематичні схеми та правила обслуговування устаткування; види та призначення шліфувальної шкурки; технічні вимоги до якості експортної фанери; технологію опоряджування деревини; технологічні режими шліфування лакових покриттів.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією шліфувальника по дереву 4 розряду — не менше 1 року.

ПЕРЕЛІК
професій, що передбачені чинним Розділом, із зазначенням їх назв за Випуском 40 ЕТКС видання 1985 р.

N пор. 

Професії, що розміщені в чинному Розділі 

Діаназон розрядів 

Професії за Випуском 40 ЕТКС видання 1985 р. 

Діапазон розрядів 

Керівники 

Начальник біржі (лісової, пиломатеріалів) 

-  

-  

-  

Робітники 

Верстатник деревообробних верстатів 

1 — 6 

Станочник деревообрабатывающих станков 

1–5 

Станочник-распиловщик 

2–6 

Станочник кромкофуговального станка 

2–4 

Станочник по изготовлению гнутой мебели 

2 — 3 

Верстатник клеєнаносного верстата 

2 — 3 

Станочник клеенаносящего станка 

2 — 3 

Гнутар по дереву 

2–4 

Гнутарь по дереву 

2–4 

Готувач лаків, фарб та левкасу 

2–4 

Приготовитель лаков, красок и левкаса 

2–4 

Заточувальник деревообробного інструменту 

3 — 6 

Заточник деревообрабатывающего инструмента 

3 — 6 

Контролер деревообробного виробництва 

3 — 6 

Контролер деревообрабатывающего производства 

2–6 

Мельник деревообробного виробництва 

3 — 4 

Мельник деревообрабатывающего производства 

3 — 4 

Наклеювач орнаменту на багет 

2 — 3 

Наклейщик орнамента на багет 

2 — 3 

Налагоджувальних деревообробного устаткування 

3 — 6 

Наладчик деревообрабатывающего оборудования 

3 — 6 

10 

Опоряджувальник виробів з деревини 

1 — 6 

Отделочник изделий из древесины 

1 — 6 

11 

Оператор на автоматичних та напівавтоматичних лініях у деревобробленні 

3 — 6 

Оператор на автоматических и полуавтоматических линиях в деревообработке 

3 — 6 

12 

Оператор сушильних установок 

2–5 

Оператор сушильных установок 

2–5 

13 

Пресувальник виробів з деревини 

1 — 4 

Прессовщик изделий из древесины 

1 — 4 

14 

Пропарювач-проварювач деревини 

1 — 4 

Пропарщик-проварщик древесины 

1 — 4 

15 

Просочувальник пиломатеріалів та виробів з деревини 

2–5 

Пропитчик пиломатериалов и изделий из древесины 

2–5 

16 

Різальник шпону та личкувальних матеріалів 

2–5 

Резчик шпона и облицовочных материалов 

2–5 

17 

Розкрійник шліфувального полотна 

1 — 4 

Раскройщик шлифовального полотна 

1 — 4 

18 

Розмітник по дереву 

2–5 

Разметчик по дереву 

2–5 

19 

Склеювач блоків, заготовок та будівельних конструкцій 

2–5 

Склейщик блоков, заготовок и строительных конструкций 

2–5 

20 

Сортувальник матеріалів та виробів з деревини 

2–5 

Сортировщик материалов и изделий из древесины 

1 — 4 

Сортировщик шпона и фанеры 

2–5 

21 

Столяр 

2–6 

Столяр 

2–6 

  

Заготовщик полуфабрикатов для игрушек 

22 

Укладальник пиломатеріалів, деталей та виробів з деревини 

1 — 4 

Укладчик пиломатериалов, деталей и изделий из древесины 

1 — 4 

23 

Шліфувальник по дереву 

2–5 

Шлифовальщик по дереву 

2–5 

 

ПЕРЕЛІК
професій, що були передбачені Випуском 40 ЕТКС видання 1985 р., із зазначенням їх назв за чинним Розділом

N пор. 

Професії за Випуском 40 ЕТКС видання 1985 р. 

Діапазон розрядів 

Професії за чинним Розділом 

Діапазон розрядів 

Гнутарь по дереву 

2–4 

Гнутар по дереву 

2–4 

Заготовщик полуфабрикатов для игрушек 

Столяр 

2–6 

Заточник деревообрабатывающего инструмента 

3 — 6 

Заточувальник деревообробного інструменту 

3 — 6 

Контролер деревообрабатывающего производства 

2–6 

Контролер деревообробного виробництва 

3 — 6 

Мельник деревообрабатывающего производства 

3 — 4 

Мельник деревообробного виробництва 

3 — 4 

Наладчик деревообрабатывающего оборудования 

3 — 6 

Налагоджувальник деревообробного устаткування 

3 — 6 

Оператор на автоматических и полуавтоматических линиях в деревообработке 

3 — 6 

Оператор на автоматичних та напівавтоматичних лініях у деревообробленні 

3 — 6 

Оператор сушильных установок 

2–5 

Оператор сушильних установок 

2–5 

Отделочник изделий из древесины 

1 — 6 

Опоряджувальник виробів з деревини 

1 — 6 

10 

Прессовщик изделий из древесины 

1 — 4 

Пресувальник виробів з деревини 

1 — 4 

11 

Приготовитель лаков, красок и левкаса 

2–4 

Готувач лаків, фарб та левкасу 

2–4 

12 

Пропарщик-проварщик древесины 

1 — 4 

Пропарювач-проварювач деревини 

1 — 4 

13 

Пропитчик пиломатериалов и изделий из древесины 

2–5 

Просочувальник пиломатеріалів та виробів з деревини 

2–5 

14 

Разметчик по дереву 

2–5 

Розмітник по дереву 

2–5 

15 

Раскройщик шлифовального полотна 

1 — 4 

Розкрійник шліфувального полотна 

1 — 4 

16 

Резчик шпона и облицовочных матепиалов 

2–5 

Різальник шпону та личкувальних матеріалів 

2–5 

17 

Склейщик блоков, заготовок и строительных конструкций 

2–5 

Склеювач блоків, заготовок та будівельних конструкцій 

2–5 

18 

Сортировщик материалов и изделий из древесины 

1 — 4 

Сортувальник матеріалів та виробів з деревини 

2–5 

19 

Станочник деревообрабатывающих станков 

1–5 

Верстатник деревообробних верстатів 

1 — 6 

20 

Станочник клеенаносящего станка 

2 — 3 

Верстатник клеєнаносного верстата 

2 — 3 

21 

Столяр 

2–6 

Столяр 

2–6 

22 

Укладчик пиломатериалов, деталей и изделий из древесины 

1 — 4 

Укладальник пиломатеріалів, деталей та виробів з деревини 

1 — 4 

23 

Шлифовщик по дереву 

2–5 

Шліфувальник по дереву 

2–5 

 

ЛІСОПИЛЕННЯ ТА ДЕРЕВООБРОБКА

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ

РОБІТНИКИ

1. БОНДАР

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує допоміжні операції під час потоково-механізованого виготовлення бочкової тари або під час її поопераційного ремонту.

Повинен знати: будову пристроїв, які застосовуються; типи бондарного інструменту; вимоги до розміщення клепок в остові; причини виникнення браку, способи його запобігання та усунення.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

Приклади робіт.

1. Бочки — зовнішнє зачищування ручним бондарним інструментом, підрівнювання торців.

2. Дена — вибивання, шпаклювання, вибивання шкантів.

3. Кільця робочі — збивання.

4. Обручі окатувальні — набивання та знімання на стягувальному механічному вороті та вручну.

5. Провіси — виправлення та зачищення кривим настругом вручну.

6. Щитки донні — зшивання з клепки.

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує вручну комплекс бондарних робіт з виготовлення та ремонту чанів, жлукт, діжок місткістю до 500 л під рідкі продукти та бочок під сухі продукти з деревини різних порід. Виконує прості та середньої складності бондарні роботи при потоково-механізованому виготовленні бочок з масиву, фанерно-штампованих бочок або при поопераційному ремонті бочок. Виконує роботу з виготовлення дерев’яних та металевих обручів з вальцюванням отворів на комбінованому обручному верстаті. Встановлює обручі, металеві кільця з застосуванням кільцеобручепосадочного верстата. Встановлює різальний інструмент, виконує регулювання, налагодження устаткування. Контролює якість виконання операцій, деталей.

Повинен знати: будову верстатів, які обслуговує; технічні вимоги до виготовлення бондарної продукції; стандартні розміри та форми бондарної тари, що виготовляється; властивості клеїв, каніфолі та способи їх застосування; вимоги до якості заготовок для обручів; способи правлення різального інструменту.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією бондаря 2 розряду — не менше 1 року.

Приклади робіт.

1. Бочки порожні — відкупорювання та закупорювання.

2. Клепки та днища — стругання вручну.

3. Щитки донні (дена) — ремонт вручну.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує вручну комплекс бондарних робіт з виготовлення та ремонту чанів, відстійників ємкістю від 500 до 10000 л та заливних бочок з деревини різних порід з ізоляційною прокладкою по внутрішній поверхні. Виконує складні та особливо складні бондарні роботи під час потоково-механізованого виготовлення або поопераційного ремонту бочок. Розраховує ємність посудин, що виготовляє. Виконує вальцювання, пробивання отворів та зварювання обручів на автоматизованих комбінованих обручних верстатах. Контролює якість виготовлення обручів, деталей, виробів. Виконує налагоджування та поточні ремонти устаткування, яке обслуговує.

Повинен знати: будову та способи налагодження автоматизованих комбінованих обручних верстатів; породи деревини, що застосовується для виготовлення бондарної тари; державні стандарти та технічні умови на бондарну тару; режими замочування, пропарювання, обпалювання та сушіння бондарної тари; способи приготування розчинів для емалювання; властивості різального інструменту; призначення контрольно-вимірювального інструменту та пристроїв.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією бондаря 3 розряду — не менше 1 року.

Приклади робіт: Складання остовів бочок, вставляння дна, стягування остовів, ремонт після стягування, задонювання, осаджування обручів.

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує комплекс бондарних робіт з виготовлення та ремонту вручну складних ємностей, відстійників, чанів, овальних бутів місткістю понад 10000 л та складного заводського технологічного обладнання за кресленнями.

Повинен знати: будову устаткування, яке обслуговує, та правила його налагодження; режими термообробки заготовок; породи та вимоги до якості деревини для виготовлення спеціальних ємностей; креслення на спеціальну бондарну тару; технічні вимоги до спеціальної тари; конструкцію інструменту та правила його підготовки.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією бондаря 4 розряду — не менше 1 року.

2. ОПЕРАТОР АГРЕГАТНИХ ЛІНІЙ СОРТУВАННЯ ТА ПЕРЕРОБЛЕННЯ ДЕРЕВИНИ

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Управляє з пульту механізмами дозуючого пристрою під час подавання колод на розпилювання. Забезпечує рівномірне подавання пачки колод на розбиральний пристрій та колод в гідролоток або на транспортер. Підналагоджує механізми, які обслуговує.

Повинен знати: будову та правила налагодження механізмів, які обслуговує; технічні характеристики завантажувальних та транспортних пристроїв; розміри колод та вимоги до їх якості; породи деревини.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Управляє з пульту лінією сортування колод під керівництвом оператора вищої кваліфікації. Веде процес сортування колод у режимі ручної роботи. Скидає вручну короткомірні колоди та колоди, що мають значну кривину. Виправляє та скидає колоди у випадку порушення автоматичного режиму роботи лінії. Вимірює діаметри колод, не орієнтованих вершинним торцем в напрямку руху. Бере участь в усуненні технічних несправностей в роботі лінії.

Повинен знати: принцип роботи сортувальної лінії; конструкцію пульта управління лінією та окремих її механізмів; державні стандарти на круглі лісоматеріали; маркування колод.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією оператора агрегатних ліній сортування та перероблення деревини 3 розряду — не менше 1 року.

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Управляє з пульта лінією сортування круглих лісоматеріалів за породами, розмірами та призначенням. Бере участь у переробці колод на фрезернопиляльних, фрезернобрусувальних лініях та лініях агрегатної переробки колод під керівництвом оператора вищої кваліфікації. Забезпечує синхронну роботу всіх дільниць лінії. Обслуговує агрегатні подавальні пристрої. Усуває дрібні несправності в роботі механізмів та бере участь у ремонті устаткування.

Повинен знати: конструкцію сортувальної лінії; будову та принцип дії лінії агрегатної переробки колод, агрегатних подавальних пристроїв; основи технології переробки колод фрезуванням та пилянням.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією оператора агрегатних ліній сортування та перероблення деревини 4 розряду — не менше 1 року.

6-й розряд

Завдання та обов’язки. Управляє з пульту в автоматичному та ручному режимі фрезернопиляльними, фрезернобрусувальними лініями та лініями агрегатної переробки колод на пиломатеріали й технологічну тріску. Встановлює різальний інструмент (фрезувальні головки, круглі пили). Контролює взаємодію механізмів, рух колод у процесі їх обробки. Контролює якість пиломатеріалів, технологічної тріски. Налагоджує вузли та агрегати лінії.

Повинен знати: пневматичні, гідравлічні системи та кінематику фрезернопиляльного устаткування, подавальних пристроїв та транспортних механізмів; принцип взаємодії вузлів та агрегатів ліній; конструкцію різального інструменту; технологію переробки круглого пиловочника фрезуванням, пилянням; державні стандарти та технічні умови на пилопродукцію та технологічну тріску.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією оператора агрегатних ліній сортування та перероблення деревини 5 розряду — не менше 1 року.

3. ОПЕРАТОР УСТАНОВОК ТА ЛІНІЙ ОБРОБЛЕННЯ ПИЛОМАТЕРІАЛІВ

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Керує приймальним піднімачем, розбиральним, сполучним та виносним транспортерами, механізмом підналагодження пакетоформувальної машини. Заповнює касети прокладками, вирівнює їх на пакеті, що формується. Керує гідропіднімальним столом, піднімальним ліфтом та транспортерами-піднімальним, розгінним, прибирання прокладок, вирівнюючим рольґангом та механізмом поштучної видачі дощок на торцювальний механізм торцювально-маркувальної установки. Керує пакетоформувальними ліфтами під час укладання торцьованих та сортованих пиломатеріалів у щільні пакети з ручним вирівнюванням дощок у пакеті, транспортерами відводу пакетів, маркувальними та розподільними пристроями. Керує рівномірним поступанням дощок у кишені, видаванням сформованого пакета на розподільні транспортери автоматичного сортування. Подає пиломатеріали на складальні транспортери та на пакетоформувальний ліфт, формує пакет згідно з заданими габаритами із сортованих за довжиною пиломатеріалів. Пересуває пакети з пакетоформувальних ліфтів на обв’язування металевою стрічкою та в разі потреби замінює окремі дошки в пакеті, піднімає пакет на роликовий транспортер за допомогою підіймального пристрою. Виконує налагодження та обслуговування, змащення механізмів, усуває дрібні несправності.

Повинен знати: будову та взаємодію окремих вузлів; технічну характеристику установки; порядок та прийоми налагодження і пуску напівавтоматичної установки; прийоми виконання комплексу робочих операцій; причини несправностей, способи їх усунення; вимірювальний інструмент; породи та вади деревини, вимоги до якості пиломатеріалів.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж за технологічно суміжною професією 3 розряду — не менше 1 року.

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Керує автоматичною установкою сортування пиломатеріалів або пакетоформувальною установкою з прийманням пакета дощок на транспортер, подаванням на нахилений підіймач, регулюванням пошарового подавання дощок на розвантажувальний транспортер. Забезпечує чітку взаємодію роботи механізмів. Регулює швидкість сортувального транспортеру під час сортування дощок за довжиною і швидкість розбираючого та розгінного пристрою під час формування пакета. Обслуговує торцювально-маркувальну установку. Попередньо визначає сортність дощок за прикореневим кінцем, торцює прикореневий кінець дощок та маркує. Замінює пили, налагоджує притискний пристрій та механізм маркування. Налагоджує, обслуговує, змащує устаткування, бере участь у ремонті установок. Сортує пиловочну сировину за породою, розмірами та призначенням на автоматичних сортувальних установках.

Повинен знати: будову та правила налагодження устаткування, яке обслуговує; державні стандарти на пиломатеріали; правила сортування пиломатеріалів; призначення та правила застосування контрольно-вимірювальних інструментів.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією оператора установок та ліній оброблення пиломатеріалів 4 розряду — не менше 1 року.

6-й розряд

Завдання та обов’язки. Керує торцювально-маркувальною установкою. Визначає сорти пиломатеріалів згідно з вимогами державних стандартів, формує довжину дощок, забезпечуючи найбільший корисний вихід, маркує вершинний кінець дощок. Забезпечує чітку взаємодію в роботі усіх механізмів торцювально-маркувальної установки. Налагоджує затискний пристрій, мірний стіл, механізми маркування торців пиломатеріалів, замінює пили. Усуває дрібні несправності, обслуговує, змащує механізми, бере участь у ремонті устаткування.

Повинен знати: кінематичні схеми устаткування; правила торцювання, маркування пиломатеріалів; технічні умови на пиломатеріали; раціональні методи та вартісні показники розкрою пиломатеріалів.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією оператора установок та ліній оброблення пиломатеріалів 5 розряду — не менше 1 року.

4. РАМНИК

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує допоміжні операції щодо пересування круглих лісоматеріалів, пилопродукції в процесі поздовжнього розпилювання в межах робочої зони. Керує позарамними механізмами, які здійснюють подавання сировини. Підналагоджує розклинюючі ножі.

Повинен знати: принцип дії рольгангів, ланцюгових і стрічкових транспортерів та коловерстатних механізмів: накопичувачів, скидачів колод, рамних візків, брусоперекладників, розклинюючих ножів; конструкцію пиляльних агрегатів та вузлів подавання сировини; породи, розміри та вади круглих лісоматеріалів; правила користування вимірювальним інструментом.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує поздовжнє розпилювання колод, лісоматеріалів, брусків різних порід на пилопродукцію загального призначення, заготовок для ванчосів на налагоджених рамниками вищої кваліфікації одноповерхових (вертикальних або горизонтальних) стаціонарних або пересувних лісопильних рамах та стрічкопиляльних верстатах. Виконує допоміжні операції з пересування колод та пилопродукції в межах зони обслуговування під час поздовжнього розпилювання колод та брусків на лісопильних рамах у спеціалізованих лісопильних потоках. Бере участь у заміні поставу пил, налагодженні устаткування, усуненні дрібних несправностей у його роботі.

Повинен знати: будову устаткування, яке обслуговує; розмірно-якісну характеристику сировини, яку переробляє; призначення та основні вимоги до пилопродукції.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією рамника 3 розряду — не менше 1 року.

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Розпилює колоди, брус та заготовки з круглих лісоматеріалів різних порід на пиломатеріали загального призначення на самостійно налагоджених лісопильних рамах. Регулює величину посилки пиломатеріалів. Розпилює колоди та брус у спеціалізованих лісопильних потоках на лісопильних рамах, налагоджених рамниками вищої кваліфікації. Бере участь у заміні поставу пил. Виконує поздовжнє розпилювання кряжів різних порід на бруси та ванчоси для виробництва струганого шпону за схемами розкрою на стрічкопиляльних верстатах та лісорамах. Контролює якість пилопродукції.

Повинен знати: конструктивні особливості устаткування, яке обслуговує; вади деревини, призначення та основні вимоги до пилопродукції, режими та способи раціонального розкрою круглих лісоматеріалів різних порід деревини залежно від діаметра сировини та деревних вад; кількісний та якісний вихід готової продукції при різних способах розкрою кряжів, колод для виробництва струганого шпону та тарних комплектів.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією рамника 4 розряду — не менше 1 року.

6-й розряд

Завдання та обов’язки. Розпилює круглі лісоматеріали різних порід деревини на пиломатеріали внутрішньогалузевого та експортного призначення на самостійно налагоджених лісопильних рамах або стрічкопиляльних верстатах у спеціалізованих лісопильних потоках. Вибирає оптимальні режими пиляння. Замінює постави пил, перевіряє якість їх підготовки. Контролює якість пилопродукції. Визначає причини несправностей у роботі устаткування та усуває їх.

Повинен знати: кінематичні схеми устаткування, яке обслуговує; будову гідро-, пневмосистеми вузлів подачі та орієнтації лісоматеріалів; способи усунення несправностей у роботі механізмів; технологічний процес лісопилення; види, розпилювання та раціональні схеми розкрою; властивості, різального інструменту та методи перевірки якості його підготовки; технічні умови на пилопродукцію.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією рамника 5 розряду — не менше 1 року.

5. СЕПАРАТОРНИК (деревообробні виробництва)

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Сортує тирсу на сепараторі.

Повинен знати: принцип дії устаткування, яке обслуговує; технічні умови на тирсу.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Обслуговує борошноуловлюючу установку або вибивний апарат. Набиває деревне борошно в мішки, пакує, зважує, транспортує та складає мішки. Усуває дрібні несправності в роботі устаткування.

Повинен знати: будову устаткування, яке обслуговує; технічні умови на деревне борошно.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією сепараторника 2 розряду — не менше 1 року.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Просіює деревне борошно на просіювальних апаратах. Регулює завантаження агрегатів. Контролює роботу та технічний стан просіювальних апаратів, транспортних засобів.

Повинен знати: будову та взаємодію вузлів устаткування, яке обслуговує; методи регулювання устаткування; способи визначення якості продукції.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією сепараторника 3 розряду — не менше 1 року.

6. СКЛАДАЛЬНИК ВИРОБІВ З ДЕРЕВИНИ

1-й розряд

Завдання та обов’язки. Підносить матеріали до робочого місця, складає з деталей, збиває або плете зі шпону різні щитки для тари вручну в шаблонах. Виконує прості роботи з армування виробів з деревини.

Повинен знати: призначення інструментів та пристосувань, вимоги до якості виробів та їх призначення.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

Приклади робіт.

1. Розкладки по склу — прибивання.

2. Щитки бокові та торцеві — збирання та сколочування вручну в шаблоні.

3. Ящики — окантовування без розмітки та кріплення кутників з оцинкованої стрічки.

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Складає, збиває або склеює прості вироби з деревини. Ставить та прикручує арматуру, фурнітуру. Обв’язує деталі ременем, стрічкою за кресленням. Поопераційне складає прості дверні полотна щитової конструкції на конвеєрі перед запресуванням.

Повинен знати: будову складального верстата або пристосувань для складання, інструмент, що застосовується; технічні вимоги до готової продукції.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією складальника виробів з деревини 1 розряду — не менше 0,5 року.

Приклади робіт.

1. Арматура — навішування, прикручування вручну або за допомогою механічної закрутки до виробів з деревини.

2. Балки перекриттів будинків — сколочування.

3. Бруски обв’язки — склеювання.

4. Дно ящика — прибивання до короба вручну.

5. Дошки клеєні — збирання-зшивання із чистових зашипованих заготовок.

6. Іграшки дитячі дерев’яні — сколочування вузлів.

7. Колодки взуттєві — вставляння фурнітури.

8. Короби ящиків — збирання вручну.

9. Планки направляючі — набивання вручну.

10. Рамки для дверних полотен щитової конструкції — збирання з попередньо проструганих та точно обторцьованих брусків і закріплювання кутів.

11. Ручки-кнопки — прикручування.

12. Щитки ящиків — сколочування або склеювання за шаблоном.

13. Ящики експортні із щитків — збирання вручну.

14. Ящики — встановлення хомута та інших внутрішніх вкладишів, оковування металевою стрічкою.

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Складає дверні коробки з підгонкою та навішуванням дверних полотен. Складає вироби з підгонкою та встановленням арматури і фурнітури вручну та із застосуванням механізмів, пневмо-, електроінструменту, пристроїв. Виконує налагодження устаткування, яке обслуговує.

Повинен знати: будову складального устаткування; столярний, вимірювальний, механізований інструмент; технічні вимоги до деталей, фурнітури та готової продукції; способи підгонки складальних елементів, скріплюючої арматури; правила читання креслень.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією складальника виробів з деревини 2 розряду — не менше 1 року.

Приклади робіт.

1. Коробки віконні — збирання вручну у ваймах з підгонкою.

2. Лижі слаломні — пригвинчування на шурупи металевої носкової, п’яточної оковки.

3. Ракетки тенісні — натягування струн.

4. Щити ящичні, ящики — збирання та сколочування (зшивання) на цвяхозабивальному або на дротозшивальному верстаті.

5. Ящики — повне комплектування вкладишами з макетуванням.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Складає, скріплює, склеює та обшиває великогабаритні вироби з підгонкою та кріпленням металевої арматури. Складає вузли та агрегати особливо складних великогабаритних виробів. Повністю складає щити стандартних будинків. Обшиває толем та законопачує, герметизує встановлені коробки віконних дверних блоків.

Повинен знати: способи складання, склеювання, обшивки великогабаритних виробів; пристрої, інструменти, матеріали, що використовуються під час складання та монтажу; вимоги до якості виробів.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією складальника виробів з деревини 3 розряду — не менше 1 року.

Приклади робіт.

1. Кришки швейних машин — прикріплювання до корпусу.

2. Кузови або вантажні платформи — повне збирання з прикручуванням прокладок, поздовжніх брусів, підгонка обшивки з роззенковуванням отворів під шурупи.

3. Підлоги кузовів — закріплювання дощок підлоги до підрамника, оковування залізом з просвердлюванням отворів та закріпленням болтами.

ПЕРЕЛІК
професій, що передбачені чинним Розділом, із зазначенням їх назв за Випуском 40 ЕТКС видання 1985 р.

N пор. 

Професії, що розміщені в чинному Розділі 

Діапазон розрядів 

Професії за Випуском 40 ЕТКС видання 1985 р. 

Діапазон розрядів 

Робітники 

Бондар 

2–5 

Бондарь 

2–5 

Оператор агрегатних ліній сортування та перероблення деревини 

3 — 6 

Оператор агрегатных линий сортировки и переработки бревен 

3 — 6 

Оператор установок та ліній оброблення пиломатеріалів 

4 — 6 

Оператор установок и линий обработки пиломатериалов 

4 — 6 

Рамник 

3 — 6 

Рамник 

3 — 6 

Сеператорник (деревообробні виробництва) 

2–4 

Сепараторщик 

2–4 

Складальник виробів з деревини 

1 — 4 

Сборщик изделий из древесины 

1 — 4 

 

ПЕРЕЛІК
професій, що були передбачені Випуском 40 ЕТКС видання 1985 р., із зазначенням їх назв за чинним Розділом

N пор. 

Професії за Випуском 40 ЕТКС видання 1985 р. 

Діапазон розрядів 

Професії за чинним Розділом 

Діапазон розрядів 

Робітники 

Бондарь 

2–5 

Бондар 

2–5 

Оператор агрегатных линий сортировки и переработки бревен 

3 — 6 

Оператор агрегатних ліній сортування та перероблення деревини 

3 — 6 

Оператор установок и линий обработки пиломатериалов 

4 — 6 

Оператор установок та ліній оброблення пиломатеріалів 

4 — 6 

Рамщик 

3 — 6 

Рамник 

3 — 6 

Сборщик изделий из древесины 

1 — 4 

Складальник виробів з деревини 

1 — 4 

Сепараторщик 

2–4 

Сепараторник (деревообробні виробництва) 

2–4 

Станочник-распиловщик 

2–6 

Верстатник деревообробних верстатів (розділ «Загальні професії деревообробних виробництв») 

1 — 6 

 

ВИРОБНИЦТВО ДЕРЕВНИХ ПЛИТ

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ

РОБІТНИКИ

1. ДОЗУВАЛЬНИК МІНЕРАЛІЗАТОРА

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Готує мінералізатор потрібної концентрації та питомої ваги. Пускає та зупиняє насоси.

Повинен знати: будову устаткування, яке обслуговує; вимоги до мінералізатора; способи контролю параметрів мінералізатора; будову контрольно-вимірювальних інструментів та правила користування ними.

Кваліфікаційні вимоги. Базова загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

2. ЗАВАНТАЖУВАЧ ДЕРЕВНИХ ТА КОСТРИЧНИХ ПЛИТ

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Завантажує деревноволокнисті килими в стаціонарні сушильні установки та деревноволокнисті плити на транспортні засоби за допомогою автоматичних пристроїв. Регулює швидкість завантаження деревноволокнистих килимів. Усуває дрібні несправності в роботі устаткування. Обслуговує завантажувальне устаткування.

Повинен знати: будову устаткування, яке обслуговує; державні стандарти на деревноволокнисті плити; основи технології виробництва деревно-волокнистих плит; способи усунення технічних несправностей у роботі устаткування.

Кваліфікаційні вимоги. Базова загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

3. МАШИНІСТ ВІДЛИВНОЇ МАШИНИ

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес збезводнювання маси, формування полотна для пористих плит та обрізування мокрої плити в задані розміри під керівництвом машиніста вищої кваліфікації.

Повинен знати: принцип дії устаткування, яке обслуговує; технічні вимоги на сире полотно; основи технології виробництва деревноволокнистих плит.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес формування деревноволокнистого килима на відливних машинах під керівництвом машиніста вищої кваліфікації. Наносить на деревноволокнисті плити шар оздоблювальної тонкодисперсної маси. Обслуговує установки нанесення емульсії, фарбуючих речовин на зовнішній шар деревноволокнистого килима. Обслуговує фільтри волокновловлювачів. Контролює процес збезводнювання килима в регістровій, відсмоктувальній, форпресовій та пресовій частинах відливної машини. Контролює роботу конвеєра сирого килима під час поздовжнього та поперечного різання, басейнів зворотньої води, вакуумсистеми, насосів. Замінює дискові пили. Усуває дрібні несправності в роботі устаткування, бере участь у заміні сіток та ремонті устаткування.

Повинен знати: будову устаткування, яке обслуговує; технологічний процес формування полотна; державні стандарти на деревноволокнисті плити; способи усунення технічних несправностей у роботі устаткування; правила заміни сіток.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією машиніста відливної машини 3 розряду — не менше 1 року.

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес формування деревноволокнистого килима на відливних машинах. Формує деревноволокнистий килим для твердих та м’яких плит необхідної товщини, ширини, довжини та вологості. Регулює концентрацію маси в напускному ящику відливної машини, рівномірне розподілення маси по сітці. Контролює роботу устаткування, регулює швидкість формування деревноволокнистого килима, розрядження вакуумсистеми, тиск гідропритискання форпресів, мокрих пресів, зазори між форпресами та мокрими пресами. Контролює чистоту та натягання сіток, синхронність руху валів мокрих пресів, конвеєрів. Пускає та зупиняє установку. Замінює диски пил, сітки відливних машин. Усуває несправності в роботі відливної машини, бере участь у ремонті устаткування. Контролює процес збезводнювання деревноволокнистого килима для м’яких плит необхідної товщини та вологості. Розрізує килим по ширині та довжині на задані розміри.

Повинен знати: конструктивні особливості устаткування, яке обслуговує; методи та порядок регулювання синхронності роботи машин, пресів, конвеєрів сирого килима; правила регулювання концентрації маси; порядок заміни сіток; основні несправності в роботі відливної машини, причини та способи їх усунення; державні стандарти на деревноволокнисті плити; будову контрольно-вимірювальних приладів та правила користування ними.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією машиніста відливної машини 4 розряду — не менше 1 року.

4. МАШИНІСТ ЗМІШУВАЛЬНОГО АГРЕГАТА

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес подрібнення відходів шпону на фракцію відповідно до вимог нормативних документів та механізованої подачі в розподільний бункер. Виконує дозування вихідних компонентів відповідно до рецептури та завантажує їх у змішувач. Перевіряє справність основних вузлів та механізмів змішувального агрегата.

Повинен знати: принцип дії устаткування, яке обслуговує; способи подрібнення відходів шпону; правила дозування та завантаження компонентів у змішувач; призначення контрольно-вимірювальних інструментів.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за технологічно суміжною професією — не менше 1 року.

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес осмолювання стружки із застосуванням зв’язуючих на базі карбамідних смол, готує компоненти, цементностружкову масу на робочу суміш під керівництвом машиніста вищої кваліфікації. Виконує дозоване подавання стружки, зв’язуючого та добавок, цементу, води у змішувач згідно з рецептурою. Відбирає проби. Визначає вологість та якість осмоленої стружки, цементностружкової маси. Керує транспортними механізмами. Бере участь у ремонті та налагоджуванні устаткування. Веде журнал роботи змішувального агрегату.

Повинен знати: принцип дії, конструктивні особливості устаткування, яке обслуговує; технологію приготування деревностружкової маси; норми витрат сировини, матеріалів; державні стандарти на деревностружкові, цементностружкові плити; причини виникнення браку та способи його запобігання; призначення та правила користування контрольно-вимірювальними приладами.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією машиніста змішувального агрегата 4 розряду — не менше 1 року.

6-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес осмолювання стружки із застосуванням зв’язуючих на базі карбамідних смол, приготування цементностружкової маси, робочої суміші. За рецептурою дозовано подає у змішувач стружку, зв’язуюче та добавки, цемент, воду. Відбирає проби, стежить за оптимальним співвідношенням компонентів під час змішування. Визначає вологість, якість осмолювання стружки, цементностружкові маси. Керує транспортними механізмами. Контролює стан фільтрів, форсунок, тиск повітряву колекторі, регулює форсунки для отримання якісного розпилення.

Повинен знати: будову та принцип дії устаткування; технологічний процес виробництва деревностружкових та цементностружкових плит, норми витрат матеріалів; державні стандарти на деревностружкові, цементностружкові плити; вимоги та способи забезпечення якості продукції; правила ремонту устаткування, яке обслуговує.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією машиніста змішувального агрегата 5 розряду — не менше 1 року.

5. ОПЕРАТОР ВИСОКОЧАСТОТНОЇ УСТАНОВКИ

6-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес прогрівання осмоленого стружкового килима на установках у полі струмів високої частоти. Контролює режим прогрівання стружкового килима за показаннями приладів та усуває відхилення від заданих параметрів. Регулює режим прогрівання залежно від товщини плит та напруги струму в генераторах. Усуває технічні несправності та бере участь у ремонті устаткування.

Повинен знати: будову високочастотної установки; послідовність включення та виключення лінії; правила сигналізації; призначення та правила користування контрольно-вимірювальними приладами; вимоги до якості стружкового килима; технологічні режими прогрівання стружкового килима; способи регулювання високочастотної установки; порядок проведення ремонтних робіт; основи електротехніки.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за технологічно суміжною професією 5 розряду — не менше 1 року.

6. ОПЕРАТОР ІНЕРЦІЙНИХ СЕПАРАТОРІВ

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує дистанційне управління з пульта інерційними сепараторами в автоматичному режимі розділення стружки за фракціями. Регулює завантаження та відбирання стружки за фракційним складом, якістю. Забезпечує, відповідно до вимог технологічного процесу, необхідну якість стружки. Контролює роботу та технічний стан сепараторів, транспортних механізмів.

Повинен знати: будову, взаємодію та порядок експлуатації сепараторів, транспортних засобів подавання стружки; технічні умови на стружку різних фракцій; способи визначення якості стружки; методи регулювання та усунення несправностей устаткування; схему сигналізації та керування пультом.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за технологічно суміжною професією 4 розряду — не менше 1 року.

7. ОПЕРАТОР ФОРМУВАЛЬНОЇ МАШИНИ

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес формування деревностружкового, деревноволокнистого килима сухим способом, цементностружкового килима під керівництвом оператора вищої кваліфікації. Визначає візуально якість суміші. Контролює товщину та рівномірність настилу килима на піддони. Бере участь в обслуговуванні напівавтоматичної або автоматичної лінії та ремонті устаткування.

Повинен знати: правила управління транспортерами, рольгангами та змішувальним агрегатом; сигналізацію, яка застосовується на лінії вітчизняного або імпортного виробництва; вимоги до якості маси; державні стандарти на плити.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за технологічно суміжною професією — не менше 1 року.

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес формування цементностружкового, деревностружкового, деревноволокнистого килима потрібної товщини та щільності на багатокамерній формувальній машині та розрізує його по ширині та довжині на задані розміри. Виконує дозовану видачу волокна з бункерів-дозаторів у формувальну машину. Обслуговує установку з очищення рециркуляційного повітря. Контролює правильну експлуатацію бункерів-дозаторів, настилочної станції та формувальної машини. Усуває дрібні несправності в роботі устаткування. Бере участь у ремонті устаткування, заміні сіток, дискових ножів, пил.

Повинен знати: будову устаткування; технологічний процес та режими формування деревного килима для різного типу плит; методи та порядок регулювання синхронності руху вузлів машини, приймальних транспортерів; контрольно-вимірювальні прилади та їх призначення; технічні вимоги на плити; види браку, причини його появи та способи запобігання; правила ремонту устаткування.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією оператора формувальної машини 4 розряду — не менше 1 року.

6-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес формування деревностружкового, деревноволокнистого, цементностружкового килима на формувальній машині. Керує та стежить за правильною експлуатацією лінії. Керує бригадою, яка обслуговує формувальний та розпалубочний агрегати. Наповнює насипні машини. Формує килим на конвеєрі, піддонах, готує стружкові пакети та транспортує їх. Стежить за показаннями приладів. Налагоджує формувальну машину. Усуває несправності в роботі устаткування та бере участь у його ремонті.

Повинен знати: конструктивні особливості та правила налагодження, ремонту устаткування, яке обслуговує; послідовність пуску та зупинки лінії; схему сигналізації; державні стандарти на плити; режими формування килимів для різних технологій та видів плит залежно від шаруватості та товщини плит.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією оператора формувальної машини 5 розряду — не менше 1 року.

8. ОПЕРАТОР ЦЕНТРАЛЬНОГО ПУЛЬТА КЕРУВАННЯ У ВИРОБНИЦТВІ ДЕРЕВНИХ ТА КОСТРИЧНИХ ПЛИТ

6-й розряд

Завдання та обов’язки. Керує бригадою щодо перевірки устаткування інструменту, приладів, підготовки до пуску та експлуатації лінії. Дистанційно керує всім комплексом технологічного устаткування у виробництві плит. Керує роботою всіх ланок (змішувальної, настильної, формувальної, пресової і т. д.) лінії. Контролює роботу механізмів, систем, ведення технологічного процесу в напівавтоматичному та автоматичному режимі. Усуває дрібні технічні несправності та бере участь у ремонті устаткування. Веде встановлені записи в журналі.

Повинен знати: будову та конструктивні особливості лінії напівавтоматичної, автоматичної вітчизняного або імпортного виробництва, правила її обслуговування, налагодження та ремонту; будову пульта управління, систему зв’язку та сигналізації; режим роботи устаткування, керованого з пульта; технологічний процес виробництва плит, послідовність контролю за його виконанням та дотриманням якісних показників; електричні та кінематичні схеми устаткування; державні стандарти на плити.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за технологічно суміжною професією 5 розряду — не менше 1 року.

9. ПРЕСУВАЛЬНИК ДЕРЕВНИХ ТА КОСТРИЧНИХ ПЛИТ

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує дозовану подачу деревної стружки, цементу у змішувальні агрегати. Регулює роботу дозаторів. Керує біляпресовими механізмами. Укладає та знімає сітки та транспортні листи, складає готову продукцію.

Повинен знати: принцип дії устаткування; порядок організації роботи щодо обслуговування робочого місця; способи дозування матеріалів; правила усунення дрібних несправностей у роботі устаткування.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес холодного пресування цементностружкових плит та гарячого пресування деревноволокнистих плит на пресах під керівництвом пресувальника вищої кваліфікації. Контролює завантаження, вивантаження плит з пресу, етажерки, роботу конвеєра. Керує транспортерами, рольгангами, контролює їх роботу. Бере участь у ремонті устаткування.

Повинен знати: будову устаткування, технічні умови на плити; види дефектів плит та способи запобігання їм; правила завантаження та вивантаження плит; правила ремонту устаткування.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією пресувальника деревних та костричних плит 3 розряду — не менше 1 року.

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес холодного пресування цементностружкових плит та брикетів з подрібненої деревини на пресах. Виконує гаряче пресування деревностружкових плит, гнуто-клеєних елементів, личкування плит на пресах під керівництвом пресувальника більш високої кваліфікації. Підпресовує насипний килим. Контролює завантаження плит у прес та вивантаження з преса. Визначає візуально якість плит. Контролює режим пресування та роботу механізмів.

Повинен знати: конструктивні особливості устаткування; технологію формування килима, пресування плит, брикетів; вимоги до якості плит; рецептуру, параметри пресування.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією пресувальника деревних та костричних плит 4 розряду — не менше 1 року.

6-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес гарячого пресування та личкування деревностружкових, деревноволокнистих плит, гнутоклеєних елементів з пульта управління на безперервно та періодично діючих пресах різних типів. Вибирає режими пресування. Контролює тиск та температуру в пресі за показаннями контрольно-вимірювальних приладів. Контролює якість матеріалів для пресування та якість продукції. Забезпечує синхронність роботи устаткування. Веде налагодження устаткування, яке обслуговує. Бере участь у ремонті устаткування. Веде журнал обліку продукції та режимів пресування.

Повинен знати: кінематичні схеми, правила налагодження та ремонту устаткування; технологічний процес, режими пресування, личкування, склеювання в пресах; державні стандарти на плити та личкувальні матеріали, клеї; способи запобігання браку; правила ведення записів у журналі.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією пресувальника деревних та костричних плит 5 розряду — не менше 1 року.

10. РОЗМЕЛЮВАЧ ДЕРЕВИНИ

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує розмелення тріски на налагодженому устаткуванні та подрібнення деревної маси під керівництвом робітника вищої кваліфікації. Пускає та зупиняє устаткування. Контролює рівномірне поступання тріски в розвантажувальні лійки та якість маси. Замінює розмелювальні диски. Веде процес промивання тріски.

Повинен знати: принцип дії устаткування; технологічний режим розмелювання; вимоги до якості тріски та волокнистої маси; порядок пуску та зупинки устаткування; призначення контрольно-вимірювальних приладів.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес розмелювання деревної маси на розмелювальних установках. Веде процес подрібнення деревної маси у виробництві паливних брикетів. Регулює поступання маси до рафінаторів, дискові млини. Контролює якість розмелювання, заповнення масою басейнів, роботу змішувальних та охолоджувальних систем, показання контрольно-вимірювальної апаратури. Замінює розмелювальні диски. Бере участь у ремонті, усуває дрібні несправності.

Повинен знати: будову, принцип роботи устаткування; технологічний режим розмолу та підготовки деревноволокнистої маси; правила ремонту устаткування.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією розмелювача деревини 3 розряду — не менше 1 року.

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес розмелювання тріски в установках гарячого розмелювання у деревноволокнисту масу. Контролює рівномірне доступання тріски і маси, якісні показники, параметри обігріваючої пари, навантаження електродвигунів, роботу систем змащування, охолодження, вимірювальної апаратури. Регулює концентрацію деревної маси, яка виходить із циклонів. Обслуговує насоси маси та зворотньої води. Замінює розмелювальні диски, бере участь у ремонті устаткування, яке обслуговує.

Повинен знати: конструктивні особливості устаткування; технологічний процес виготовлення деревноволокнистих плит; правила експлуатації устаткування; показники якості деревноволокнистої маси та способи їх забезпечення; державні стандарти на деревноволокнисті плити.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією розмелювача деревини 4 розряду — не менше 1 року.

11. РОЗФОРМУВАЛЬНИК

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Розрівнює та укладає цементностружкову масу за заданою товщиною, залежно від її концентрації, на піддони або у форми, що безперервно рухаються по конвеєру. Заправляє торці та ущільнює масу по периметру форм. Контролює роботу транспортерів, механізмів, які подають форми або піддони.

Повинен знати: методи та прийоми укладання маси, формування пакетів, ущільнення торців; технічні умови на плити; вимоги до якості цементностружкової маси.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Вивільнює пакети цементностружкових плит від стяжок, подає пакет на гідростіл, регулює рівень гідростолу, розбирає пакет, знімає полозки, бортоснастку та піддони. Подає плити на обрізування по периметру. Подає пакети зі стружковосмоляної маси з преса на стіл. Вивільнює пакети, вироби від пуансону та матриці. Встановлює прес-форми з підготовленим пакетом на ланцюговий транспортер для переміщення до гарячого преса. Знімає плити з піддонів після гарячого пресування, розсортовує та складає плити за допомогою механізмів та пристроїв. Набирає піддони, що звільнились із преса, на транспортер та подає їх під завантаження. Подає піддони на головний конвеєр. Змащує, розбирає піддони. Обслуговує гідростіл та заправляє гідросистему.

Повинен знати: будову та правила обслуговування, регулювання та налагодження устаткування; види та якість заправних матеріалів для гідросистеми, норми витрат матеріалів; якісні показники продукції.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією розформувальника 2 розряду — не менше 1 року.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес відокремлення плит, виробів від форм, обрізування, торцювання та складання плит у пачки. Керує з пульта конвеєром та устаткуванням, яке обслуговує. Встановлює пили. Управляє роботою автоматичного накопичувача піддонів та подавальних транспортерів, стежить за безперервним подаванням піддонів у накопичувач, подачею їх у виробництво. Вмикає та вимикає механізм змащування піддонів, спостерігає за його роботою, править піддони. Видаляє дефектні піддони з транспортера. Бере участь у ремонті, налагодженні устаткування.

Повинен знати: будову та призначення устаткування, яке обслуговує; технологію операцій, які виконує; порядок контролю якості продукції; технічні умови, державні стандарти на готову продукцію; способи запобігання браку; порядок встановлення інструменту, налагодження, ремонту устаткування.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією розформувальника 3 розряду — не менше 1 року.

12. ТЕРМООБРОБНИК ДЕРЕВНОВОЛОКНИСТИХ ПЛИТ

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес гартування, зволожування у камерних установках за заданим режимом. Контролює роботу устаткування та контрольно-вимірювальної апаратури. Забезпечує протипожежну безпеку. Усуває дрібні несправності в роботі устаткування, бере участь у його ремонті. Веде записи в журналі.

Повинен знати: будову гартувальних камер, зволожувальних та охолоджувальних установок; вимірювальних та регулювальних приладів; режими термообробки плит; вимоги до якості плит.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за технологічно суміжною професією — не менше 1 року.

ПЕРЕЛІК
професій, що передбачені чинним Розділом, із зазначенням їх назв за Випуском 40 ЕТКС видання 1985 р.

N пор. 

Професії, що розміщені в чинному Розділі 

Діапазон розрядів 

Професії за Випуском 40 ЕТКС видання 1985 р. 

Діапазон розрядів 

Робітники 

Дозувальник мінералізатора 

Дозировщик минерализатора 

Завантажувач деревних та костричних плит 

Загрузчик древесных и костровых плит 

Машиніст відливної машини 

3–5 

Машинист отливной машины 

3–5 

Машиніст змішувального агрегата 

4 — 6 

Машинист смесительного агрегата 

4 — 6 

Оператор високочастотної установки 

Оператор высокочастотной установки 

Оператор інерційних сепараторів 

Оператор инерционных сепараторов 

Оператор формувальної машини 

4 — 6 

Оператор формирующей машины 

4 — 6 

Оператор центрального пульта керування у виробництві деревних та костричних плит 

Оператор центрального пульта управления в производстве древесных и костровых плит 

Пресувальник деревних та костричних плит 

3 — 6 

Прессовщик древесных и костровых плит 

3 — 6 

10 

Розмелювач деревини 

3–5 

Размольщик древесины 

3–5 

11 

Розформувальник 

2–4 

Расформовщик 

2–4 

12 

Термообробник деревноволокнистих плит 

Термообработчик древесноволокнистых плит 

 

ПЕРЕЛІК
професій, що були передбачені Випуском 40 ЕТКС видання 1985 р., із зазначенням їх назв за чинним Розділом

N пор. 

Професії за Випуском 40 ЕТКС видання 1985 р. 

Діапазон розрядів 

Професії за чинним Розділом 

Діапазон розрядів 

Дозировщик минерализатора 

Дозувальник мінералізатора 

Загрузчик древесных и костровых плит 

Завантажувач деревних та костричних плит 

Заготовщик смеси для строительных плит из костры 

-

-

Машинист отливной машины 

3–5 

Машиніст відливної машини 

3–5 

Машинист смесительного агрегата 

4 — 6 

Машиніст змішувального агрегата 

4 — 6 

Оператор высокочастотной установки 

Оператор високочастотної установки 

Оператор инерционных сепараторов 

Оператор інерційних сепараторів 

Оператор формирующей машины 

4 — 6 

Оператор формувальної машини 

4 — 6 

Оператор центрального пульта управления в производстве древесных и костровых плит 

Оператор центрального пульта керування у виробництві деревних та костричних плит 

10 

Прессовщик древесных и костровых плит 

3 — 6 

Пресувальник деревних та костричних плит 

3 — 6 

11 

Размольщикдревесины 

3–5 

Розмелювач деревини 

3–5 

12 

Расформовщик 

2–4 

Розформувальник 

2–4 

13 

Термообработчик древссноволокнистых плит 

Термообробник деревноволокнистих плит 

 

ВИРОБНИЦТВО ФАНЕРИ

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ

РОБІТНИКИ

1. АПАРАТНИК ВИРОБНИЦТВА БАКЕЛІТОВОЇ ПЛІВКИ

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде виробничий процес виготовлення бакелітової плівки на просочувально-сушильному агрегаті, намотування плівки в рулони під керівництвом апаратника вищої кваліфікації. Встановлює та заправляє рулони паперу в агрегат. Зважує, маркує та пакує рулони бакелітової плівки у водонепрониклеві матеріали. Бере участь у налагодженні агрегата для виготовлення бакелітової плівки потрібної марки відповідно до державних стандартів та технічних умов.

Повинен знати: будову просочувально-сушильного агрегата та намотувальних пристроїв; контрольно-вимірювальні прилади; правила намотування плівки в рулони; вимоги до якості плівки та способи її забезпечення.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес виготовлення бакелітової плівки на просочувально-сушильному агрегаті. Регулює величину нанесення смоли на папір, температуру сушіння та швидкість руху стрічки плівки. Відбирає проби бакелітової смоли, лаку та готової плівки для лабораторних випробувань. Контролює весь процес виготовлення бакелітової плівки. Виконує налагодження агрегата, бере участь у його ремонті.

Повинен знати: конструктивні особливості та правила налагодження та ремонту устаткування, яке обслуговує; рецептуру, характеристики смоли та лаку; технологічний процес, режими просочування та сушіння плівки; характеристики просочуваного паперу; державні стандарти та технічні умови на папір, бакелітову плівку, смолу, лак; способи забезпечення технічних параметрів плівки, що виробляється.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника виробництва бакелітової плівки 3 розряду — не менше 1 року.

2. АПАРАТНИК З ВИРОБНИЦТВА СИНТЕТИЧНИХ КЛЕЇЛЬНИХ СМОЛ

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Плавить фенол та формалін у плавильницях. Керує транспортерами подачі вихідної сировини в плавильниці. Дозує вихідну сировину та хімікати відповідно до рецептури смол, завантажує їх у реактори за допомогою транспортних пристроїв або вручну. Контролює справність трубопроводів, транспортних пристроїв, плавильниць та мірників.

Повинен знати: будову систем трубопроводів, мірників, плавильниць та транспортних пристроїв; умови плавлення фенолу в плавильницях; державні стандарти, технічні умови на вихідну сировину; методи аналізу вихідної сировини, її якісні показники, правила зберігання, транспортування та завантаження сировини.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес приготування синтетичних клеїльних смол різноманітного призначення під керівництвом апаратника вищої кваліфікації. Перевіряє якість вихідних матеріалів на відповідність до державних стандартів. Розраховує виробниче завантаження реактора за марками смол. Контролює процес конденсації. Відбирає проби хімікатів реакційної суміші та готової продукції.

Повинен знати: будову реакторів; рецептуру приготування синтетичних клеїльних смол; методи розрахунків виробничого завантаження реактора; методи контролю конденсації смол; державні стандарти та технічні умови на готову продукцію; способи відбирання проб на хімічний аналіз; правила застосування контрольно-вимірювальних приладів; правила переміщення хімікатів за допомогою механізмів.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника з виробництва синтетичних клеїльних смол 3 розряду — не менше 1 року.

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес приготування синтетичних клеїльних смол різного призначення з конденсацією смол, їх вакуум-сушкою, деконденсацією смол карбамідом. Контролює завантаження реакторів вихідною сировиною (формаліном, карбамідом, їдким натрієм, аміаком та ін.). Зливає та фільтрує смоли. Усуває дрібні несправності, бере участь у ремонті устаткування. Відпускає готову продукцію у виробництво. Веде записи в робочому журналі.

Повинен знати: конструкцію устаткування та завантажувальних пристроїв; рецептуру та режими конденсації і деконденсації смол; умови плавлення фенолу та формаліну; методи та режими смоловаріння; способи сушіння смол у вакуумі; методи аналізу готових смол; правила транспортування, обліку та відпуску готових смол у виробництво.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника з виробництва синтетичних клеїльних смол 4 розряду — не менше 1 року.

3. ВЕНТИЛЬОВИЙ ГІДРАВЛІЧНОГО ПРЕСА

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес гарячого склеювання фанери у гідравлічних клеїльних пресах під керівництвом вентильового гідравлічного преса вищої кваліфікації. Виконує механічне підпресування стопи пакетів шпону. Обслуговує гідравлічні преси потужністю до 3 МН та з площею плит преса до 5 м 2. Розвантажує підпресовані пакети та подає їх у завантажувальний пристрій та гідравлічну багатоповерхову етажерку.

Повинен знати: будову та призначення основних частин гідравлічних пресів; величину необхідного за технологією питомого тиску; контрольно-вимірювальні прилади; клеї, які застосовуються; технологію пресування фанери та підпресування стопи пакетів шпону; прийоми завантаження та розвантаження преса.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за технологічно суміжною професією 3 розряду — не менше 1 року.

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес гарячого склеювання всіх видів фанери, гнуто-клеєних деталей, плит, деревних шаруватих пластиків, бакелізованої, ламінованої фанери та іншої фанерної продукції у гідравлічних клеїльних пресах. Обслуговує гідравлічні преси потужністю від 3 до 20 МН та з площею плит преса до 5 м 2. Визначає дефекти склеювання та усуває причини, що їх викликають. Веде записи в робочому журналі.

Повинен знати: конструктивні особливості устаткування; порядок, прийоми пуску та управління лінією пресування; взаємодію окремих вузлів лінії; способи та режими склеювання; дефекти склеювання, причини, що їх викликають, та способи усунення; клеї, що застосовуються, технологію склеювання; державні стандарти та технічні умови на вироблювану продукцію, застосовувані матеріали.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією вентильового гідравлічного преса 4 розряду — не менше 1 року.

6-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес гарячого склеювання деревних шаруватих пластиків у гідравлічних клеїльних пресах. Обслуговує та управляє клеїльними пресами потужністю понад 20 МН та з площею плит преса понад 5 м 2. Візуально визначає якість деревних шаруватих пластиків. Виявляє та усуває причини, що викликають технічний брак. Веде змінні записи в журналі.

Повинен знати: кінематичні та гідравлічні схеми обслуговуваних пресів; способи та режими склеювання; правила користування контрольно-вимірю-вальними приладами, технологічний процес склеювання деревного шаруватого пластику; клеї, що застосовуються; державні стандарти та технічні умови на вихідні матеріали, готову продукцію.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією вентильового гідравлічного преса 5 розряду — не менше 1 року.

4. ВЕРСТАТНИК РЕБРОСКЛЕЮВАЛЬНОГО ВЕРСТАТА

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Склеює прифуговані або вирубані на гільйотинних ножицях куски шпону в листи заданих розмірів під керівництвом верстатника вищої кваліфікації. Добирає за кольором, текстурою куски шпону. Приймає склеєні на ребро куски шпону на верстаті та повертає їх для доведення до необхідного формату. Укладає форматні листи шпону на підстопні місця, сортуючи їх відповідно до технічних вимог. Підклеює тріщини шпону клеючою паперовою стрічкою.

Повинен знати: способи склеювання прифугованих або прирізаних кусків шпону на ребро; допустимі вади деревини та дефекти обробки для кожного сорту склеєного форматного шпону відповідно до технічних умов на продукцію.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Склеює підготовлені куски шпону в листи заданих розмірів на ребросклеювальних верстатах різних типів. Розвертає листи відносно склеєної крайки та укладає їх у стопу на зворотний транспортер. Подає сформовану стрічку шпону в прирубочні, гільйотинні ножиці, прирубає листи по крайці та укладає їх у стопу. Добирає заготовки шпону (струганого, лущеного), личкувальних матеріалів за кольором, текстурою та склеює їх на ребросклеювальних верстатах за необхідним форматом. Регулює та налагоджує верстат. Перевіряє якість клею, клейової стрічки, нитки. Спостерігає за температурою термопластичного клею. Заправляє клейову стрічку, нитку, засипає гранульований термопластичний клей у ємності. Контролює, якість з’єднання кусків шпону, щільності клейового шва.

Повинен знати: режими склеювання; способи регулювання швидкості подавання шпону залежно від його товщини, температури підігрівачів, конструкції склеювального пристрою; принцип дії поворотного транспортера та прирубувальних ножиць; порядок добирання заготовок струганого шпону з кнолі в личківки заданих розмірів; контрольно-вимірювальні прилади, інструмент; технологію, режими склеювання шпону, личкувальних матеріалів; способи прирубки ребросклеєного шпону; вимоги до якості личківок залежно від їх призначення.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією верстатника ребросклеювального верстата 3 розряду — не менше 1 року.

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Склеює підготовлені куски пшону для виробництва експортної та великоформатної фанери. Добирає струганий шпон та склеює на ребросклеювальному верстаті личківки для фасадних поверхонь столярних та меблевих виробів. Виконує налагодження устаткування, яке обслуговує. Контролює якість підготовки шпону, склеювання. Усуває дрібні технічні несправності, бере участь у ремонті устаткування. Веде облік виготовленої продукції.

Повинен знати: будову ребросклеювальних верстатів, приверстатних механізмів, правила їх налагодження та ремонту; технічні умови, державні стандарти на шпон, фанеру; вимоги до якості личківок; технологію фанерного виробництва.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією верстатника ребросклеювального верстата 4 розряду — не менше 1 року.

5. ВЕРСТАТНИК ВУСУВАЛЬНОГО ВЕРСТАТА

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує вусування листів шпону та фанери на вусувальному верстаті під керівництвом верстатника вищої кваліфікації. Перевіряє якість заточування різального інструменту. Вибирає режим вусування залежно від товщини та породи матеріалу.

Повинен знати: принцип роботи вусувального верстата та подавальних механізмів; режими вусування шпону та фанери; різальний та вимірювальний інструмент, що застосовується; вимоги до якості вусування шпону та фанери.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес вусування фанери на вусувальному верстаті для виробництва великоформатної стикованої фанери відповідно до технічних умов. Підбирає для стикування фанеру за товщиною, розмірами, кольором, текстурою. Укладає вусовану фанеру в стопу з нанесенням синтетичного клею на фаски з’єднання на вус. Контролює якість вусування фанери. Забезпечує ритмічну роботу вузькоплитних пресів відповідно до технічних умов. Веде облік вусування фанери, журнал роботи верстата. Усуває дрібні несправності в роботі устаткування.

Повинен знати: будову вусувального верстата та правила його експлуатації, технічні умови на виробництво продукції; технологічний процес виконання робіт; методи перевірки якості вусованого шпону та фанери.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією верстатника вусувального верстата 2 розряду — не менше 1 року.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес вусування фанери на вусувальному верстаті для виробництва великоформатної стикованої фанери відповідно до технічних умов. Підбирає для стикування фанеру за товщиною, розмірами, кольором, текстурою. Укладає вусовану фанеру в стопу з нанесенням синтетичного клею на фаски з’єднання на «вус». Контролює якість вусування фанери. Забезпечує ритмічну роботу вузькоплитних пресів відповідно до технічних умов. Веде облік вусування фанери, журнал роботи верстата. Самостійно налагоджує верстат та усуває дрібні несправності в його роботі.

Повинен знати: будову вусувального верстата та правила його експлуатації; технічні умови на виробництво продукції; технологічний процес виконання робіт; методи перевірки якості вусованого шпону та фанери.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією верстатника вусувального верстата 3 розряду — не менше 1 року.

6. ВЕРСТАТНИК ЛУЩИЛЬНОГО ВЕРСТАТА

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Бере участь у лущінні шпону для виробництва фанери звичайної на налагодженому верстаті з довжиною ножа до 1,2 м під керівництвом лущильника вищої кваліфікації. Замінює лущильний ніж та притискну лінійку.

Повинен знати: принцип дії лущильного верстата; режими роботи біляверстатного устаткування; способи встановлення, заміни лущильного ножа.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес лущіння шпону для виробництва фанери звичайної на лущильних верстатах з довжиною ножа до 1,2 м. Виконує попереднє сортування стрічок шпону та забезпечує максимальний вихід шпону, видаляє відходи шпону. Бере участь у лущінні шпону для виробництва фанери звичайної та оциліндровує чураки на верстатах з довжиною ножа понад 1,2 м під керівництвом лущильника вищої кваліфікації. Подає чураки з накопичувальних транспортерів у центрувально-завантажувальні пристрої. Бере участь у регулюванні верстата. Замінює та править лущильний ніж та притискну лінійку.

Повинен знати: будову верстата, який обслуговує; технічні вимоги та правила встановлення лущильного ножа, притискної лінійки; породи та вади деревини; технологію виконання робіт; контрольно-вимірювальний інструмент та правила користування ним; вимоги до якості шпону.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією верстатника лущильного верстата 3 розряду — не менше 1 року.

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес лущіння шпону для виробництва фанери звичайної та оциліндровки чураків на верстатах різних систем з довжиною ножа понад 1,2 м. Виконує центрування чураків, налагодження та регулювання верстата в процесі лущіння. Перевіряє центруюче устаткування на точність центрування чураків. Переключає лущильний верстат на різні режими лущіння. Забезпечує вихід якісного кускового шпону під час оциліндровки чураків. Бере участь у лущінні шпону для виробництва авіафанери, експортної фанери та фанери спецпризначення на різних верстатах з довжиною ножа понад 1,2 м під керівництвом лущильника вищої кваліфікації. Контролює роботу верстата, усуває дрібні несправності, бере участь у ремонті устаткування.

Повинен знати: конструктивні особливості та правила налагодження верстата, який обслуговує; технологічний процес лущіння; способи перевірки центрувальних пристроїв на точність обробки чураків; державні стандарти та технічні умови на лущений шпон; припуски на усушку та упресування залежно від породи деревини та товщини шпону; дефекти лущіння та способи запобігання браку.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією верстатника лущильного верстата 4 розряду — не менше 1 року.

6-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес лущіння шпону для виробництва авіафанери, експортної фанери, фанери спецпризначення та оциліндровку чураків на лущильних верстатах різних систем з довжиною ножа понад 1,2 м з попередньою оцінкою якості розлущуваного чурака та забезпечує найбільший корисний вихід. Вибирає режим лущіння для отримання шпону високої якості різного призначення. Виконує попереднє сортування. Перевіряє якість підготовки ножів. Керує бригадою лущільників. Бере участь у ремонті устаткування.

Повинен знати: кінематику устаткування, яке обслуговує; конструктивні особливості пристроїв та додаткового устаткування на лінії лущіння-рубання; методи виконання технічних розрахунків, необхідних під час налагодження верстата, залежно від породи деревини та товщини шпону; вплив якості підготовки ножів на чистоту різання шпону та швидкість подачі; специфікацію та вартісні показники виходу ділового шпону; технологію виготовлення фанери; способи усунення несправностей у роботі устаткування.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією верстатника лущильного верстата 5 розряду — не менше 1 року.

7. ЛАГОДИЛЬНИК ШПОНУ Й ФАНЕРИ

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Лагодить шпон, фанеру, фанерну продукцію — виконує зашпарування недопустимих дефектів на поверхні деталей за допомогою вставок із шпону або замазок вручну. Заготовляє та підносить ремонтні полоси для вирубки вставок. Підбирає вставки за кольором, будовою та вологістю для листів шпону, фанери, фанерної продукції.

Повинен знати: порядок та прийоми лагодження шпону, фанери; способи заготівлі полос та їх розміри; правила підбору відповідних вставок для заміщення дефектних місць.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує лагодження шпону та фанери звичайної — видаляє дефектні місця та замінює їх здоровою деревиною на різних погоджувальних верстатах та вручну. Підсортовує ремонтні полоси для вирубки вставок. Заправляє полоси шпону у верстат, добирає просічки. Зарівнює сучки та отвори в шпоні і фанері вставками, підібраними за розмірами. Готує клеїльну стрічку для підклеювання тріщин та вставок, що випали. Бере участь у ремонті устаткування.

Повинен знати: принцип дії верстатів; порядок та прийоми лагодження шпону, фанерної продукції; технічну інструкцію щодо роботи на верстатах; державні стандарти; технічні умови на готову продукцію.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією лагодильника шпону і фанери 2 розряду — не менше 1 року.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Лагодить шпон та фанеру експортного і спеціального призначення, видаляє дефектні місця та замінює їх здоровою деревиною на різних лагоджувальних верстатах або вручну із забезпеченням максимально високого специфікаційного виходу. Підсортовує полоси для вирубок, вставок за текстурою, товщиною, шириною. Усуває несправності в роботі верстата, бере участь у його ремонті.

Повинен знати: будову та правила обслуговування, налагоджування верстатів; породи та вади деревини; способи заточування різального інструменту; технологію виконання робіт; вплив лагодження та якісні показники шпону та фанери; державні стандарти на продукцію, що випускається.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією лагодильника шпону і фанери 3 розряду — не менше 1 року.

8. РОЗКРІЙНИК ПЛІВКИ

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Бере участь у розкрої різних видів плівки (бакелітової, карбамідо-меламінової та інших) під керівництвом розкрійника вищої кваліфікації. Вирізає дефектні місця та лагодить плівку. Встановлює та вручну заправляє рулони плівки в спеціальний ділильний пристрій для її розкрою. Складає розкроєну плівку на підстопне місце.

Повинен знати: технологічний процес розкрою плівки на листи заданих розмірів; порядок обліку плівки, намотування рулона плівки на ділильний пристрій; прийоми та способи укладання розрізаних листів плівки.

Кваліфікаційні вимоги. Базова загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Розкроює рулони бакелітової, карбамідо-меламінової, паперово-смоляної та інших видів плівки у спеціальних ділильних пристроях на листи заданих розмірів з попереднім розмічуванням та забезпечує найбільший діловий вихід за кількістю та сортом. Розбирає з попереднім сортуванням розкроєну плівку за розмірами та призначенням. Сортує плівку за якістю після лагодження. Веде облік надходження плівки та її видачі у виробництво. Відбирає зразки плівки на лабораторні випробування. Оформляє облікові документи.

Повинен знати: конструкцію механізмів та принцип їх роботи; призначення плівок, які застосовуються; технічні умови на плівку; розміри, марки, сорти продукції; способи розмітки та розкрою плівки; правила зберігання, розвантажування, складування, транспортування плівки; порядок передачі плівки у виробництво; порядок відбирання зразків для випробування плівки.

Кваліфікаційні вимоги. Базова загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією розкрійника плівки 2 розряду — не менше 1 року.

9. СКЛАДАЛЬНИК

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Бере участь у набиранні пакетів із намазаних клеєм листів шпону для виробництва фанери, заготовок гнуто-клеєних, фанерних та столярних плит, деревних шаруватих пластиків без нарощування по довжині пакетів площею понад 1 м 2. Набирає пакет шпону для виробництва інших видів фанерної продукції площею набраних пакетів до 1 м 2. Складає фанерну продукцію під керівництвом складальника вищої кваліфікації у спеціальні пристрої на механізованій лінії для охолоджування.

Повинен знати: технологічний процес складання пакетів шпону; порядок приймання та складання намазаних листів шпону; способи складання фанери для охолодження.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Набирає пакети шпону для виробництва фанери, фанерних та столярних плит, гнуто-клеєних заготовок, а також без нарощування по довжині — деревношаруватих пластиків та бакелізованої фанери, іншої фанерної продукції площею набраних пакетів понад 1 м 2. Наносить клей та смолу за допомогою клеєнаносного верстата на листи шпону, приймає намазані листи шпону. Бере участь у набиранні пакетів із намазаних листів шпону без нарощування по довжині, пакетів на плівці, папері, сітці, тканині та інших матеріалах, які застосовуються для виробництва високоякісної фанери (експортної, авіаційної та іншої спецпродукції). Бере участь у набиранні безперервної стрічки з нарощуванням по довжині для деревношаруватих пластиків, бакелізованої фанери та іншої спецпродукції за схемами набору. Бере участь у розкрої безперервної стрічки на пакети. Підносить та відбраковуєметалеві прокладки. Відбраковує дефектні листи шпону, паперу, плівки, сітки та інших матеріалів, що застосовуються. Заливає смолу та клей. Регулює величину витрат клею, який наносить на поверхню шпону. Завантажує та розвантажує пакети пшону, фанери, деревношаруватих пластиків, гнуто-клеєних заготовок та інше із завантажувально-розвантажувальних багатоповерхових етажерок та пресів. Охолоджує фанеру у спеціальних пристроях та на механізованих лініях. Виконує налагодження клеєнаносних верстатів.

Повинен знати: будову та правила налагодження, регулювання клеєнаносних верстатів; способи подавання шпону, паперу, плівки, тканини та інших матеріалів; механізми та пристрої охолодження фанери; правила експлуатації транспортних та завантажувально-розвантажувальних пристроїв, рольгангів, поворотних столів; схеми та порядок складання пакетів шпону; технічні умови на шпон, папір, плівку та інші матеріали, що застосовуються; властивості смол; клеїв, способи їх приготування, заливання та спінювання в реакторі.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією складальника 2 розряду — не менше 1 року.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Набирає пакети з намазаних листів шпону для виробництва великоформатної, високоякісної фанери (експортної, авіаційної та іншої спецпродукції), а також безперервної стрічки з нарощуванням по довжині для деревношаруватих пластиків та бакелізованої фанери за схемами набору відповідно до чинних державних стандартів та технічних умов на готову продукцію. Набирає пакети на плівці, папері, сітці, тканині та інших матеріалах. Розмічає безперервну стрічку на пакети відповідно до довжини плит преса. Виконує маркування пакетів.

Повинен знати: будову устаткування, яке обслуговує; схеми та порядок складання пакетів для виробництва високоякісної фанери (експортної, авіаційної, бакелізованої, іншої спецпродукції), великоформатної фанери, а також деревних шаруватих пластиків; електросистему попарного вмикання плит пресу; способи центрування, завантаження та розвантаження пакетів великих форматів у багатоповерховий прес за допомогою етажерок.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією складальника 3 розряду — не менше 1 року.

10. СУШИЛЬНИК (виробництво фанери)

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує намазування та сушіння намазаного або просоченого шпону для виробництва бакелізованої фанери, фанери підвищеної водостійкості на фенольних смолах у конвеєрних та камерних сушильнях під керівництвом сушильника вищої кваліфікації. Бере участь у регулюванні режимів сушіння.

Повинен знати: принцип дії сушилень та клеєнаносних верстатів; технічні вимоги до намазаного, просоченого та висушеного шпону; призначення контрольно-вимірювальних приладів, інструментів.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес намазування та сушіння намазаного або просоченого шпону для виробництва бакелізованої фанери, фанери підвищеної водостійкості на фенольних смолах у конвеєрних та камерних сушильнях. Виконує наказування та сушіння намазаного та просоченого шпону для виробництва деревного шаруватого пластику під керівництвом сушильника вищої кваліфікації. Перевіряє якість синтетичної смоли. Регулює режими сушіння.

Повинен знати: будову сушилень та клеєнаносних верстатів; технологію, режими сушіння намазаного або просоченого шпону; технічні вимоги до намазаного, просоченого та висушеного шпону; правила користування контрольно-вимірювальними приладами та інструментами.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією сушильника 2 розряду — не менше 1 року.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес намазування та сушіння намазаного та просоченого шпону для виробництва деревного шаруватого пластику, авіаційної фанери та іншої спецпродукції в конвеєрних та камерних сушильнях. Вибирає режими сушіння намазаного або просоченого синтетичними смолами шпону. Регулює величину нанесення смоли на шпон. Визначає кінцеву вологість намазаного та просоченого шпону. Усуває дрібні несправності в роботі сушилень.

Повинен знати: конструктивні особливості сушилень різних типів; технологію, режими намазування, сушіння намазаного або просоченого синтетичними смолами шпону різного призначення; способи регулювання швидкості руху шпону в сушильнях; вплив якості сушіння на сортність продукції; правила визначення початкової та кінцевої вологості шпону.

Кваліфікаційні вимоги Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією сушильника 3 розряду — не менше 1 року.

ПЕРЕЛІК
професій, що передбачені чинним Розділом, із зазначенням їх назв за Випуском 40 ЕТКС видання 1985 р.

N пор. 

Професії, що розміщені в чинному Розділі 

Діапазон розрядів 

Професії за Випуском 40 ЕТКС видання 1985 р. 

Діапазон розрядів 

Робітники 

Апаратник виробництва бакелітової плівки 

3 — 4 

Аппаратчик производства бакелитовой пленки 

3 — 4 

Апаратник з виробництва синтетичних клеїльних смол 

3–5 

Аппаратчик по производству синтетических клеящих смол 

3–5 

Вентильовий гідравлічного преса 

4 — 6 

Вентилевой гидравлического пресса 

4 — 6 

Верстатник реброклеювального верстата 

3–5 

Станочник ребросклеивающего станка 

2–4 

Верстатник вусувального верстата 

2–4 

Станочник усовочного станка 

2–4 

Верстатник лущильного верстата 

3 — 6 

Лущилыцик шпона 

3 — 6 

Лагодильник шпону і фанери 

2–4 

Починщик шпона и фанеры 

2–4 

Розкрійник плівки 

2 — 3 

Розкройщик пленки 

2 — 3 

Складальник 

2–4 

Сборщик 

2–4 

10 

Сушильник (виробництво фанери) 

2–4 

Сущильщик 

2–4 

 

ПЕРЕЛІК
професій, що були передбачені Випуском 40 ЕТКС видання 1985 р., із зазначенням їх назв за чинним Розділом

N пор. 

Професії за Випуском 40 ЕТКС видання 1985 р. 

Діапазон розрядів 

Професії за чинним Розділом 

Діапазон розрядів 

Аппаратчик производства бакелитовой пленки 

3 — 4 

Апаратник виробництва бакелітової плівки 

3 — 4 

Аппаратчик по производству синтетических клеящих смол 

3–5 

Апаратник з виробництва синтетичних клеїльних смол 

3–5 

Вентилевой гидравлического пресса 

4 — 6 

Вентильовий гідравлічного преса 

4 — 6 

Лущильщик шпона 

3 — 6 

Верстатник лущильного верстата 

3 — 6 

Починщик шпона и фанеры 

2–4 

Лагодильник шпону й фанери 

2–4 

Пропитчик шпона 

2 — 3 

Просочувальник пиломатеріалів та виробів з деревини (розділ «Загальні професії деревообробних виробництв») 

2–5 

Раскройщик пленки 

2 — 3 

Розкрійник плівки 

2 — 3 

Сборщик 

2–4 

Складальник 

2–4 

Сборщик фанерных труб 

2–4 

10 

Сборщик чемоданов из фанеры 

2–4 

11 

Склейщик фанерных труб 

3–5 

12 

Сортировщик шпона и фанеры 

2–5 

Сортувальник матеріалів та виробів з деревини (розділ «Загальні професії деревообробних виробництв») 

3–5 

13 

Станочник кромкофуговалъного станка 

2–4 

Верстатник деревообробних верстатів (розділ «Загальні професії деревообробних виробництв») 

1 — 6 

14 

Станочник навивочного станка 

4 — 5 

-

15 

Станочник ребросклеивающего станка 

2–4 

Верстатник ребросклеювального верстата 

3–5 

16 

Станочник усовочного станка 

2–4 

Верстатник вусувального верстата 

2–4 

17 

Сушильщик 

2–4 

Сушильник (виробництво фанери) 

2–4 

18 

Сушильщик шпона и фанеры 

3–5 

Оператор сушильних установок (розділ «Загальні професії деревообробних виробництв») 

3 — 6 

 

АБЕТКОВИЙ ПОКАЖЧИК ПРОФЕСІЙ

N пор. 

Професії 

Діапазон розрядів 

Загальні професії деревообробних виробництв 

КЕРІВНИКИ 

Начальник біржі (лісової, пиломатеріалів) 

РОБІТНИКИ 

Верстатник деревообробних верстатів 

1 — 6 

Верстатник клеєнаносного верстата 

2 — 3 

Гнутар по дереву 

2–4 

Готувач лаків, фарб та левкасу 

2–4 

Заточувальник деревообробного інструменту 

3 — 6 

Контролер деревообробного виробництва 

3 — 6 

Мельник деревообробного виробництва 

3 — 4 

Наклеювач орнаменту на багет 

2 — 3 

Налагоджувальник деревообробного устаткування 

3 — 6 

10 

Опоряджувальник виробів з деревини 

1 — 6 

11 

Оператор на автоматичних та напівавтоматичних лініях у деревообробленні 

3 — 6 

12 

Оператор сушильних установок 

2–5 

13 

Пресувальник виробів з деревини 

1 — 4 

14 

Пропарювач-проварювач деревини 

1 — 4 

15 

Просочувальник пиломатеріалів та виробів з деревини 

2–5 

16 

Різальник шпону та личкувальних матеріалів 

2–5 

17 

Розкрійник шліфувального полотна 

1 — 4 

18 

Розмітник по дереву 

2–5 

19 

Склеювач блоків, заготовок та будівельних конструкцій 

2–5 

20 

Сортувальник матеріалів та виробів з деревини 

2–5 

21 

Столяр 

2–6 

22 

Укладальник пиломатеріалів, деталей та виробів з деревини 

1 — 4 

23 

Шліфувальник по дереву 

2–5 

Лісопилення та деревообробка 

РОБІТНИКИ 

Бондар 

2–5 

Оператор агрегатних ліній сортування та перероблення деревини 

3 — 6 

Оператор установок та ліній оброблення пиломатеріалів 

4 — 6 

Рамник 

3 — 6 

Сепараторник (деревообробні виробництва) 

2–4 

Складальник виробів з деревини 

1 — 4 

Виробництво деревних плит 

РОБІТНИКИ 

Дозувальник мінералізатора 

Завантажувач деревних та костричних плит 

Машиніст відливної машини 

3–5 

Машиніст змішувального агрегата 

4 — 6 

Оператор високочастотної установки 

Оператор інерційних сепараторів 

Оператор формувальної машини 

4 — 6 

Оператор центрального пульта керування у виробництві деревних та костричних плит 

Пресувальник деревних та костричних плит 

3 — 6 

10 

Розмелювач деревини 

3–5 

11 

Розформувальник 

2–4 

12 

Термообробник деревноволокнистих плит 

Виробництво фанери 

РОБІТНИКИ 

Апаратник виробництва бакелітової плівки 

3 — 4 

Апаратник з виробництва синтетичних клеїльних смол 

3–5 

Вентильовий гідравлічного преса 

4 — 6 

Верстатник ребросклеювального верстата 

3–5 

Верстатник вусувального верстата 

2–4 

Верстатник лущильного верстата 

3 — 6 

Лагодильник шпону й фанери 

2–4 

Розкрійник плівки 

2 — 3 

Складальник 

2–4 

10 

Сушильник (виробництво фанери) 

2–4 

 

ВИПУСК 57
Виробництво меблів

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ

РОБІТНИКИ

1. АПАРАТНИК З ВИГОТОВЛЕННЯ КЛЕЙОВОЇ НИТКИ

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде технологічний процес виготовлення клейової нитки способом просочування склонитки поліамідною смолою на установці струмів високої частоти. Намотує клейову нитку на бобіни. Контролює якість виготовленої нитки. Веде облік готової продукції. Усуває дрібні несправності, бере участь у ремонті устаткування.

Повинен знати: принцип роботи устаткування; рецептуру та властивості матеріалів, які застосовуються; методи аналізу готової нитки; технічні умови на вихідну сировину та готову продукцію; правила пакування, маркування, зберігання та транспортування готової нитки на склад; контрольно-вимірювальні прилади; основи електротехніки.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за технологічно суміжною професією 3 розряду — не менше 1 року.

2. АПАРАТНИК ПРОСОЧУВАННЯ ЛИЧКУВАЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес просочування листових личкувальних матеріалів на просочувально-сушильних установках. Заливає смолу у ванни. Регулює температуру. Встановлює та заправляє рулони паперу. Регулює швидкість руху стрічки, розрізує її в заданий розмір.

Повинен знати: будову устаткування; рецептуру та характеристики просочувальної смоли; порядок визначення температурного режиму та швидкості руху стрічки; сорти паперу, який застосовується для виготовлення плівки; призначення контрольно-вимірювальних приладів та інструментів.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за технологічно суміжною професією 3 розряду — не менше 1 року.

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес просочування паперу на автоматичних просочувальних лініях під керівництвом апаратника вищої кваліфікації. Готує та завантажує просочувальні матеріали у ванни. Регулює процес просочування та температурний режим. Усуває дрібні несправності та бере участь у ремонті устаткування.

Повинен знати: будову устаткування; технологічні режими просочування; способи регулювання процесу просочування за показаннями приладів та результатами аналізів; вимоги до сировини, матеріалів, готової продукції; правила ремонту устаткування.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника просочування личкувальних матеріалів 4 розряду — не менше 1 року.

6-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес просочування паперу на автоматичних просочувальних лініях. Відбирає проби просочувальної смоли та плівки на аналіз. Коригує технологічні параметри процесу просочування паперу залежно від характеристик сировини, матеріалів та результатів аналізів. Виконує налагодження устаткування, бере участь у його ремонті. Веде виробничий журнал.

Повинен знати: конструктивні особливості; правила налагодження та ремонту устаткування; технологію просочування личкувальних матеріалів; способи коригування параметрів процесу просочування личкувальних матеріалів; правила відбору проб на аналіз; правила користування контрольно-вимірювальними приладами та інструментами; порядок ведення виробничого журналу.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника просочування личкувальних матеріалів 5 розряду — не менше 1 року.

3. ВИГОТОВЛЮВАЧ ДЕКОРАТИВНИХ ЕЛЕМЕНТІВ МЕБЛІВ

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Виготовляє силіконові форми та декоративні елементи меблів із жорсткого пінополіуретану. Готує силіконову композицію. Готує моделі до заливу, наносить протиадгезив, заливає силіконову масу. Заливає пінополіуретанову композицію у форми. Виймає декоративні елементи із форм після їх полімеризації.

Повинен знати: прийоми виготовлення силіконових форм та декоративних елементів меблів із жорсткого пінополіуретану; властивості матеріалів, що застосовуються.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та. професійно-технічна освіта або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Виготовляє в силіконових формах декоративні елементи меблів із жорсткого пінополіуретану. Розраховує компоненти пінополіуретанової композиції. Змішує компоненти. Наносить протиадгезив на поверхні деталей. Контролює якість декоративних елементів меблів.

Повинен знати: будову устаткування; прийоми виготовлення декоративних елементів меблів з жорсткого пінополіуретану; методику розрахунку компонентів; властивості компонентів, що застосовуються; технологію виготовлення декоративних елементів; вимоги до якості продукції.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією виготовлювача декоративних елементів меблів 3 розряду — не менше 1 року.

4. ВИГОТОВЛЮВАЧ ШАБЛОНІВ

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Виготовляє розмічальні шаблони простих форм для розкрою та розмічання личкувальних матеріалів, плит, тканин та шліфувального полотна. Підбирає матеріали для виготовлення шаблонів та пристроїв за специфікаціями.

Повинен знати: породи та вади деревини, яка застосовується для виготовлення шаблонів, пристроїв; основні прийоми роботи на простих деревообробних верстатах.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Виготовляє прості прямолінійні шаблони для позиційних деревообробних верстатів з гвинтовим притискачем за зразками. Здійснює дрібний ремонт шаблонів та пристосувань.

Повинен знати: основні властивості деревини; способи обробки деталей шаблонів вручну та на основних деревообробних верстатах; основи технології механічної обробки деревини.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією виготовлювача шаблонів 3 розряду — не менше 1 року.

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Виготовляє шаблони та пристрої середньої складності з кількома гвинтовими або ексцентриковими притискачами, направляючі лінійки, упори, струбцини, кутники та інше за кресленнями та зразками. Виготовляє складні розмічальні шаблони. Виготовляє за кресленнями та зразками еталони простих деталей. Виконує капітальний ремонт шаблонів, пристроїв.

Повинен знати: будову та правила обслуговування верстатів; технічні умови на виготовлення шаблонів та пристроїв; правила заточування та підготовки різального інструменту; технологічний процес виготовлення основних деталей меблевого виробництва; методи розрахунків та конструювання простих шаблонів та пристроїв.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією виготовлювача шаблонів 4 розряду — не менше 1 року.

6-й розряд

Завдання та обов’язки. Виготовляє за кресленнями або зразками деталей шаблони та пристрої складних конструкцій для деревообробних верстатів, пристрої для личкування складних криволінійних деталей, еталони складних вузлів та деталей. Виготовляє та ремонтує калібри, кутники та контрольно-вимірювальні інструменти з деревини.

Повинен знати: технологію меблевого виробництва; конструкцію калібрів; технічні умови на виготовлення різних пристроїв, оснастки, калібрів, раціональні конструкції шаблонів та пристроїв; правила техніки безпеки на верстатах, для яких виготовляються шаблони.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією виготовлювача шаблонів 5 розряду — не менше 1 року.

5. ГОТУВАЧ НАБИВАЛЬНИХ ТА НАСТИЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Розпаковує, розстилає набивальні та настильні матеріали (ватин, ватник, сіпрон та інші), готує до розкрою за розмірами. Розкроює вручну та склеює пінополіуретан елестичний, велофлекс, шногуму. Контролює розміри деталей за специфікацією.

Повинен знати: прийоми роботи з підготовки до розкрою набивальних та настильних матеріалів; види та призначення матеріалів, деталей; технологію розкрою вручну та склеювання; специфікацію деталей.

Кваліфікаційні вимоги. Базова загальна середня освіта або початкова загальна освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Розкроює ручним механізованим електроінструментом та склеює пінополіуретан еластичний, піноґуму, велофлекс. Розкроює ватин, ватник та інші набивальні, настильні матеріали за специфікацією, подрібнює відходи пінополіуретану, піногуми на верстатах. Виконує налагодження верстата, інструменту.

Повинен знати: будову та правила налагодження верстата, інструменту; призначення набивальних та настильних матеріалів; методи розкрою та склеювання пінополіуретану еластичного та піногуми, велофлексу.

Кваліфікаційні вимоги. Базова загальна середня освіта або початкова загальна освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією готувача набивальних та настильних матеріалів 2 розряду — не менше 1 року.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес приготування набивальних та настильних матеріалів, деталей. Розкроює та склеює пінополіуретан еластичний, піноґуму, велофлекс та інші настильні матеріали складних форм та конструкцій на механізованих верстатах та спеціальному устаткуванні. Виконує налагодження устаткування, яке обслуговує. Контролює якість розкрою, склеювання готових деталей.

Повинен знати: будову та правила налагодження устаткування, яке обслуговує; державні стандарти та технічні умови на вихідні матеріали, їх властивості; вимоги до якості набивальних, настильних матеріалів.

Кваліфікаційні вимоги. Базова загальна середня освіта або початкова загальна освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією готувача набивальних та настильних матеріалів 3 розряду — не менше 1 року.

6. КОМПЛЕКТУВАЛЬНИК МЕБЛІВ

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Комплектує за розмірами та якістю неличковані брускові деталі, напівфабрикати та заготовки із фанери, деревноволокнистої плити. Розбирає за сортами, розмірами, призначенням та іншими ознаками неличковані деталі, заготовки із фанери, листових матеріалів, складає їх у штабелі та на стелажі.

Повинен знати: порода та вади деревини; назви брускових деталей, заготовок, напівфабрикатів та їх призначення; технічні умови, державні стандарти на пиломатеріали, фанеру, деревноволокнисту плиту; технічні умови, вимоги до якості та напівфабрикатів; порядок їх укладання в штабелі.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Комплектує деталі, заготовки, вузли, матеріали та фурнітуру, необхідні у виробництві меблів для сидіння та лежання. Виконує маркування та облік укомплектованих деталей. Сортує заготовки та пиломатеріали під час складання та розбирання штабелів.

Повинен знати: назви вузлів, деталей та матеріалів, які застосовуються у виробництві меблів для сидіння та лежання, їх призначення; порядок комплектування та обліку вузлів, деталей та матеріалів; технічні умови на вузли, деталі, матеріали; правила експлуатації механізмів, що застосовуються.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією комплектувальника меблів 2 розряду — не менше 1 року.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Комплектує за розмірами та якістю щитові неличковані, брускові личковані деталі та деталі з твердих листяних порід деревини. Виконує маркування та облік укомплектованих деталей.

Повинен знати: назви щитових неличкованих деталей, брускових личкованих деталей та їх призначення; правила комплектування, маркування та обліку деталей; технічні умови на деталі, які комплектує.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією комплектувальника меблів 3 розряду — не менше 1 року.

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Комплектує за текстурою, кольором та якістю окремі вироби в гарнітури та набори. Комплектує опоряджені вузли, щитові личковані неопоряджені і опоряджені деталі, фасадні та робочі поверхні, а також меблі в розібраному вигляді. Докомплектовує личковані та опоряджені вироби, вузли в процесі виробництва. Виконує маркування укомплектованих виробів, вузлів та деталей. Веде облік руху комплектувальних виробів, вузлів, деталей з відповідним оформленням документів.

Повинен знати: специфікацію та технічні умови на вузли та вироби меблів; види та способи опорядження; вимоги до якості комплектувальних вузлів та виробів; правила комплектування та обліку виробів; основи технології меблевого виробництва та конструкції меблів.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією комплектувальника меблів 4 розряду — не менше 1 року.

7. ЛИЧКУВАЛЬНИК ДЕТАЛЕЙ МЕБЛІВ

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Наносить клей на поверхні, що склеює, вручну щіткою, валиком та іншими пристосуваннями з одночасним сортуванням деталей та заготовок.

Повинен знати: властивості клеїв та прийоми робіт під час їх нанесення на поверхні, що склеюються; породи деревини.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Личкує прямолінійні брускові деталі та крайки різних щитів в ручних пресах, ваймах з електронагрівом. Виконує личкування меблевих щитів, клеєних та плоскоклеєних деталей під непрозоре опорядження в гідравлічних, пневматичних, механічних пресах під керівництвом личкувальника вищої кваліфікації. Личкує рамкового вузли в гідравлічних, пневматичних та механічних пресах. Підбирає бруски, рейки, шпон, фанеру, формує пакет. Наносить клей на поверхні, що склеюються, на клеєнаносному верстаті. Контролює якість нанесення клею.

Повинен знати: принцип дії пресів, вайм, пристроїв та порядок їх обслуговування; породи деревини; способи формування пакетів; технологічні режими личкування прямолінійних деталей та крайок щитів.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією личкувальника деталей меблів 2 розряду — не менше 1 року.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує личкування щитових деталей на гідравлічних, механічних пресах під прозоре опорядження. Личкує крайки криволінійних та профільних деталей у ваймах та різних пристроях. Личкує прямолінійні крайки щитових деталей на верстатах прохідного типу. Контролює якість личкування.

Повинен знати: будову та правила експлуатації пресів, вайм, пристроїв, личкувальних верстатів прохідного типу; основні властивості деревини; види клеїв, шпаклівок, їх склад, властивості та способи приготування; вимоги до якості личкування; технологічні режими личкування; дефекти личкування та заходи щодо їх запобігання.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією личкувальника деталей меблів 3 розряду — не менше 1 року.

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Веде процес личкування, ламінування, каширування деталей та вузлів у гідравлічних пресах прохідного тису. Виконує личкування деталей та вузлів концертних музичних інструментів. Забезпечує заданий режим пресування, контролює якість личкування. Усуває дрібні несправності, бере участь у ремонті та регулюванні устаткування.

Повинен знати: будову та правила обслуговування устаткування; технологічний процес та способи дотримування заданих режимів личкування; державні стандарти, технічні умови на личкувальні матеріали, способи визначення їх якості та якості личкування; правила виконання личкувальних робіт плівками; норми витрат матеріалів; правила налагодження та ремонту пресів.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією личкувальника деталей меблів 4 розряду — не менше 1 року.

8. НАБИРАЧ ЛИЧКУВАЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ ДЛЯ МЕБЛІВ

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Готує робоче місце до роботи. Складає та склеює на ребро струганий, лущений шпон та синтетичні личкувальні матеріали для нелицьових поверхонь, чорнових личківок (підшарку) «в ріст» вручну. Обклеює торці лицьових та нелицьових личківок. Контролює якість личківок. Прибирає робоче місце.

Повинен знати: види шпону за породами, синтетичні личкувальні матеріали, їх дефекти; технічні умови на шпон струганий, лущений.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Без вимог до стажу роботи.

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Перевіряє устаткування та готує робоче місце до роботи. Складає та склеює на ребро струганий, лущений шпон та синтетичні личкувальні матеріали для лицьових поверхонь «у ріст», «у нахил» з підбиранням за текстурою та кольором вручну та на стрічкових ребросклеювальних верстатах. Виконує підналагодження верстата, який обслуговує.

Повинен знати: принцип дії ребросклеювальних верстатів; технологічні вимоги до складання личківок; види шпону за розмірами та розрізами; вади деревини; прийоми ребросклеювання, підбирання шпону за текстурою та кольором; порядок контролю якості личківок.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією набирача личкувальних матеріалів для меблів 2 розряду — не менше 1 року.

4-й розрад

Завдання та обов’язки. Перевіряє устаткування та готує робоче місце до роботи. Набирає та склеює струганий, лущений шпон та синтетичні личкувальні матеріали для лицьових і фасадних поверхонь «у ріст», «у нахил» на ребросклеювальних безстрічкових верстатах та верстатах з клейовою ниткою. Виконує фігурний набір та ребросклеювання шпону («в ялинку», «у конверт», «у крейцфуґу») для лицьових поверхонь за малюнком, текстурою та кольором вручну та на ребросклеювальних верстатах або за допомогою ручного ребросклеювального електроінструменту. Виконує налагодження устаткування, яке обслуговує. Контролює якість вихідних матеріалів та личківок. Чистить устаткування, прибирає робоче місце.

Повинен знати: будову ребросклеювальних верстатів, інструменту; дефекти обробки личкувальних матеріалів; технологічний процес личкування; прийоми фігурного складання та ребросклеювання личкувальних матеріалів; види клеїв та режими їх застосування; показники якості личкувальних матеріалів та личківок.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією набирача личкувальних матеріалів для меблів 3 розряду — не менше 1 року.

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Перевіряє устаткування, готує робоче місце до роботи. Виконує фігурне складання струганого та лущеного шпону, ребросклеювання личківок лицьових і фасадних поверхонь за малюнком, текстурою та кольором на ребросклеювальних безстрічкових верстатах та верстатах з клейовою ниткою. Набирає за текстурою з одного кнолю та складає личківки із шпону для гарнітурів та наборів меблів. Виконує налагодження устаткування та бере участь у його ремонті. Чистить устаткування, прибирає робоче місце.

Повинен знати: конструктивні особливості та правила налагодження верстатів, які обслуговує; ознаки сортів, показники якості та призначення струганого шпону; правила підбору шпону за текстурою та кольором; правила складання личківок із шпону для гарнітурів та наборів меблів.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією набирача личкувальних матеріалів для меблів 4 розряду — не менше 1 року.

6-й розряд

Завдання та обов’язки. Готує робоче місце до роботи. Виконує художній набір та складання струганого шпону з деревини цінних порід, ребросклеювання вручну для фасадних, лицьових поверхонь за заданим малюнком, текстурою, кольором. Готує личківки для реставрації меблів за зразками. Контролює якість личківок. Прибирає робоче місце.

Повинен знати: прийоми художнього набору та ребросклеювання шпону; вимоги до личкувальних матеріалів.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією набирача личкувальних матеріалів для меблів 5 розряду — не менше 1 року.

9. ОББИВАЛЬНИК МЕБЛІВ

1-й розряд

Завдання та обов’язки. Розміщує оббивальні, прошивні, настильні матеріали, пневмоінструмент, скоби, шпильки та інше на робочому місці. Нарізує шпагат, нитки. Виготовляє ватні, тканинні кнопки, розетки, ґудзики, прибиває ручки, виконує інші підсобні роботи під керівництвом оббивальника більш високої кваліфікації.

Повинен знати: правила нарізування шпагата, ниток; порядок користування ручним інструментом та пристроями; порядок прибивання ручок; перелік матеріалів, що застосовуються.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Настилає прокладочні матеріали на рамний каркас під пружинний блок. Встановлює та кріпить пружинний блок. Вкладає бортовий профіль та кріпить його по периметру пружинного блоку або формує борт зі стрічки пінополіуретану, ватину. Виготовляє декоративні ґудзики, обтягує їх тканиною, шкірою на пристроях, спеціальних верстатах. Вкладає борт по периметру виробу. Зашиває наволочки подушок та валиків. Набиває наматрацники набивальним матеріалом.

Повинен знати: правила настилання матеріалів під пружинні блоки; види, призначення та норми витрат настильних та набивальних матеріалів; способи встановлення та кріплення дружинного блоку; технологічний процес виготовлення меблевих ґудзиків.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією оббивальника меблів 1 розряду — не менше 0,5 року.

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Закріплює пружинні блоки з осадженням та вирівнюванням за висотою. Формує, склеює настильні шари та кріпить їх до пружинного блоку. Закріплює оббивальні матеріали на матраци, царги диванів, кушеток та деталі жорстких меблів. Обтягує пружинні блоки тканиною та прибиває її до рами. Розстеляє настильні та набивальні матеріали. Приклеює пінополіуретан еластичний та піногуму до рам деталей виробів меблів для сидіння та лежання. Формує та пришиває борти. Кріпить замки, кронштейни, механізми. Контролює якість робіт.

Повинен знати: технологічний процес оббивальних робіт; види, призначення та норми витрат оббивальних та настильних матеріалів; вимоги до якості оббивальних матеріалів, товщини настилу, висоти пружинних блоків.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією оббивальника меблів 2 розряду — не менше 1 року.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Формує та пришиває або закріплює скріпками борт за допомогою пневмоінструменту. Формує об’ємний каркас виробів м’яких меблів з деталей та вузлів, прибиває гумові паси, стрічки, кріпить пружини типу «змійка». Настилає верхній шар настильного матеріалу. Оббиває та обклеює тканиною, шкірою м’які та жорсткі елементи меблів для сидіння та лежання, одягає чохли. Пристьобує оббивальні матеріали з ватином, пінополіуретаном. Формує еластичні основи подушок та секцій з пружин, пінополіуретану еластичного та піноґуми. Виконує пікування м’яких елементів, установлює ґудзики та інші декоративні елементи. Виготовляє м’які елементи з пінополіуретану на простих поліефірах.

Повинен знати: конструкцію, розміри м’яких елементів меблів; технічні умови на оббивальні та настильні матеріали; правила настилання верхнього шару настильного матеріалу; правила декорування м’яких елементів меблів методом пікування, встановленням ґудзиків, інших елементів; правила оббивання та обклеювання елементів меблів для сидіння та лежання; державні стандарти та оббивні, настильні та клеїльні матеріали.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією оббивальника меблів 3 розряду — не менше 1 року.

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує оббивальні роботи під час виготовлення зразків меблів, а також художніх меблів для сидіння та лежання за кресленнями та ескізами зі складним декоруванням м’яких елементів, підлокотників, спинок, подушок тощо. Виконує ремонтні, реставраційні роботи художніх меблевих виробів з використанням гобеленів, натуральної та штучної шкіри, металевих, пластикових, дерев’яних декоративних елементів.

Повинен знати: види та стилі меблів; державні стандарти, технічні умови на вироби меблів для сидіння та лежання; конструкції м’яких меблів; правила натягування та прибивання різноманітних оббивальних матеріалів на сидіння, спинки, підлокітники у виробах меблів; вимоги до якості м’яких меблів.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією оббивальника меблів 4 розряду — не менше 1 року.

10. ПЛЕТІЛЬНИК МЕБЛІВ

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Готує робоче місце до роботи. Плете дрібні вироби прості за формою та малюнком. Готує та розкроює вербове пруття вручну. Складає приножки, прості каркаси меблів та закріплює їх цвяхами. Прибирає робоче місце.

Повинен знати: способи підготовки та обробки вербового пруття; основні види простого плетіння; основні конструкції каркасів меблів; порядок користування інструментом.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Перевіряє устаткування та готує робоче місце до роботи. Плете меблі з лози та синтетичних матеріалів. Плете корзини усіх видів. Розкроює вербове пруття на верстатах. Виконує гнуття вербових прутів. Складає плетені деталі та вузли меблів з металевими та дерев’яними каркасами. Складає окремі вузли та прості каркаси меблів. Складає плетені меблі простих конструкцій, дрібні плетені вироби та дитячі плетені меблі. Чистить устаткування, прибирає робоче місце.

Повинен знати: способи плетіння виробів та меблів середньої складності; способи підготовки та обробки матеріалів; основні види та властивості синтетичних матеріалів, які застосовуються у лозоплетінні; породи та вади деревини, яка використовується в лозоплетінні; породи та вади деревини, яка використовується для плетених виробів; інструмент, що застосовується; конструкції та розміри виробів; технологію складання каркасів меблів простих форм та дрібних виробів; способи запобігання браку.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією плетільника меблів 2 розряду — не менше 1 року.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Готує робоче місце до роботи. Виконує художнє плетіння різних виробів і меблів складного малюнка та ажурного оформлення за кресленнями, ескізами, а також за зразками з лози, синтетичних матеріалів. Виконує весь комплекс робіт зі складання художніх плетених меблів. Виготовляє зразки плетених меблів. Прибирає робоче місце.

Повинен знати: конструкцію плетених меблів; види та способи плетіння художніх виробів; породи деревини, матеріали, які використовуються для художніх плетених виробів; пристосування, які використовуються під час виготовлення плетених виробів.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією плетільника меблів 3 розряду — не менше 1 року.

ПЕРЕЛІК
професій, що передбачені чинним Випуском, із зазначенням їх назв за Випуском 40 ЕТКС видання 1985 р.

N пор. 

Професії, що розміщені в чинному Випуску 

Діапазон розрядів 

Професії за Випуском 40 ЕТКС видання 1985 р. 

Діапазон розрядів 

Апаратник з виготовлення клейової нитки 

Аппаратчик по изготовлению клеевой нитки 

Апаратник просочування личкувальних матеріалів 

4 — 6 

Аппаратчик пропитки листовых облицовочных материалов 

4 — 6 

Виготовлювач декоративних елементів меблів 

3 — 4 

Изготовитель декоративных элементов мебели 

3 — 4 

Виготовлювач шаблонів 

3 — 6 

Изготовитель шаблонов 

3 — 6 

Готувач набивальних та настильних матеріалів 

2–4 

Подготовщик набивочных и настилочных материалов 

1 — 3 

Комплектувальник меблів 

2–5 

Комплектовщик мебели 

2–5 

Личкувальник деталей меблів 

2–5 

Облицовщик деталей мебели 

2–5 

Набирач личкувальних матеріалів для меблів 

2–6 

Наборщик облицовочных материалов для мебели 

2–6 

Оббивальник меблів 

1–5 

Обойщик мебели 

1–5 

10 

Плетільник меблів 

2–4 

Плетельщик мебели 

2–4 

  

Сборщик плетеной мебели 

2–4 

 

ПЕРЕЛІК
професій, що були передбачені Випуском 40 ЕТКС видання 1985 р., із зазначенням їх назв за чинним Випуском

N пор. 

Професії за Випуском 40 ЕТКС видання 1985 р. 

Діапазон розрядів 

Професії за чинним Випуском 

Діапазон розрядів 

Аппаратчик по изготовлению клеевой нити 

Апаратник з виготовлення клейової нитки 

Аппаратчик пропитки листовых облицовочных материалов 

4 — 6 

Апаратник просочування личкувальних матеріалів 

4 — 6 

Изготовитель декоративных елементов мебели 

3 — 4 

Виготовлювач декоративних елементів меблів 

3 — 4 

Изготовитель шаблонов 

3 — 6 

Виготовлювач шаблонів 

3 — 6 

Комплектовщик мебели 

2–5 

Комплектувальник меблів 

2–5 

Наборщик облицовочных материалов для мебели 

2–6 

Набирач личкувальних матеріалів для меблів 

2–6 

Наклейщик орнамента на багет 

2 — 3 

Наклеювач орнаменту на багет (випуск 16) 

2 — 3 

Облицовщик деталей мебели 

2–5 

Личкувальник деталей меблів 

2–5 

Обойщик мебели 

1–5 

Оббивальник меблів 

1–5 

10 

Плетельщик мебели 

2–4 

Плетільник меблів 

2–4 

11 

Подготовщик набивочных и настилочных материалов 

1 — 3 

Готувач набивальних та настильних матеріалів 

2–4 

12 

Сборщик плетеной мебели 

2–4 

Плетільник меблів 

2–4 

13 

Станочник по изготовлению гнутой мебели 

2 — 3 

Верстатник деревообробних верстатів (випуск 16) 

1 — 6 

 

АБЕТКОВИЙ ПОКАЖЧИК ПРОФЕСІЙ

N пор. 

Професії 

Діапазон розрядів 

Апаратник з виготовлення клейової нитки 

Апаратник просочування личкувальних матеріалів 

4 — 6 

Виготовлювач декоративних елементів меблів 

3 — 4 

Виготовлювач шаблонів 

3 — 6 

Готувач набивальних та настильних матеріалів 

2–4 

Комплектувальник меблів 

2–5 

Личкувальник деталей меблів 

2–5 

Набирач личкувальних матеріалів для меблів 

2–6 

Оббивальник меблів 

1–5 

10 

Плетільник меблів 

2–4 

 

0